• 14 Ara 2017, 08:06:40
Hoşgeldin, ziyaretçi! Lütfen oturum aç yada kayıt ol.

Konu: Yeni Arılıgım

(Okunma sayısı 323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Barıs KILIÇ

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      köy.bıldırcın. hobi arıcılıkk
    12 Eyl 2017, 16:49:50

• Barıs KILIÇ

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
    12 Eyl 2017, 16:51:11
    Bu sene aldığım arıyı boldum besledim inşallah seneye söndürmeden cikarabilirim

• Erol DEMİRBAĞ

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Ayrım yok. Tüm kanatlılar güzel.
    • Gsm:
      05322827480
    12 Eyl 2017, 19:42:45
    Bu sene aldığım arıyı boldum besledim inşallah seneye söndürmeden cikarabilirim
    Hayırlı olsun. Sonbahar bakımının önemli olduğunu duyuyorum.
    İlaçlama, stok beslemesi. Başarılar. Kolay gelsin.
    05322827480

• Default Avatar
  • İsa DİNÇER

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Hint
    12 Eyl 2017, 20:08:41
    Hayırlı olsun. Arı için sonbahar ve ilkbahar bakımlarının çok önemli olduğunu Erol abi açık bir şekilde belirtmiş. Umarım söndürmeden kışlatır seneye hem oğul hem bal alırsın.

• Murat GÜLCEK

• Genel Moderator
    • *
    • Beslediğim Türler:
      Spaclet Susex - Light Susex - Köy tavuğu - Habeş(Silkie) - Bıldırcın
    • Gsm:
      05324672703
    13 Eyl 2017, 08:17:25
    Hayırlı olsun...
    Smyrna Rottweiler Kennel

• Altan TUNCER

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      karışık
    • Gsm:
      05066995823
    13 Eyl 2017, 09:02:32
    Bahçeye bir kovan koysam bakımı zor mudur? Yazın Adana sıcağında arılar sıkıntı yaşar mı?
    Hep aklımda bir kovan var.

• Erol DEMİRBAĞ

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Ayrım yok. Tüm kanatlılar güzel.
    • Gsm:
      05322827480
    13 Eyl 2017, 09:45:39
    Bahçeye bir kovan koysam bakımı zor mudur? Yazın Adana sıcağında arılar sıkıntı yaşar mı?
    Hep aklımda bir kovan var.
    Bana kalırsa olur. Bölgenizde yapanların olduğunu duyuyoruz..
    Başarılar.
    05322827480

• Altan TUNCER

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      karışık
    • Gsm:
      05066995823
    13 Eyl 2017, 10:23:53
    Teşekkür ederim abi. Baharda bir deneyeyim..

• Default Avatar
  • İsa DİNÇER

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Hint
    13 Eyl 2017, 10:36:50
    Altan kardeşim, arıları koyacağın yer gölgelik bir yer olur ve etrafta da bolca açan yabani böğürtlen, yabani çiçeksi bitkiler var ise yazın sıcaklıkları fazla etkilemez önemli olan arılar için su ve çiçekli bitkiler olması. Dene derim..

• Altan TUNCER

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      karışık
    • Gsm:
      05066995823
    13 Eyl 2017, 11:29:41
    Teşekkürler abi, dediğiniz durum benim orada var, evim şehir dışı sayılır, ormana yakın.
    Baharda mutlaka deneyeceğim.

• Barıs KILIÇ

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
    13 Eyl 2017, 13:36:48
    Arıcılık çok güzel bir iş hobi meslek  herkese tavsiye ederim ismekde belediyelerde ücretsiz kursları bulunuyor ben İstanbul'da yapıyorum İstanbul'da oluyorsa heryere olur :)

• Default Avatar
  • Hüseyin ÇEVİK

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Light-Dark Brahma,Australorp
    • Gsm:
      05417716402
    13 Eyl 2017, 13:43:40
    Merhabalar;
    10-15 yıldır hobi olarak bende arı bakıyorum. Her yıl yaptığım ve memnun kaldığım önlemleri kısaca sıralayım belki faydası olur.
    1- Kovan temizliklerini sonbahara girerken ve ilkbahara girerken yapıyorum. Sonbaharda giriş çıkış deliğini arı kendisi daraltacaktır müdahale etmenize gerek yok. İlkbaharda siz müdahale edebilirsiniz.
    2- Arıyı boş çerçeve kalmayacak şekilde mevcuda göre sıkıştırıyorum.Kovanda gereksiz yere fazla çerçeve bırakmak arıların dağınık durup üşümelerine neden olacaktır.
    3- Her iki kenardaki stok çerçeveleri tam dolu olacak şekilde ballı çerçeve koyuyorum dolu çerçeve yok ise arıya besleme yapılmalı aksi halde kışın açlıktan ölecektir.
    4- Her kovanımı 7 çerçeve kışa sokuyorum ve her iki kenara strafor duvar yapıyorum. Strafor duvar koyduğunuzda bal stoğunuz çok rahat yetiyor arı fazla üşümediğinden bal tüketimi minimum seviyede oluyor.
    5- Peteklerde kalıntı bıraktığından dolayı ben varroa ilacı ve vitamin kullanmıyorum kullanacak iseniz varroa için amitraz içeren şeritler var onlardan körük içerisinde yakarak duman şeklinde verebilirsiniz.
    6- Arılarınız kışı bu şekilde güzelce geçirecektir.
    7- Sonbahar ve ilkbaharda ana arının varlığını kontrol etmekte fayda var bazen her önlemi alsanızda ana arınız yok ise kovan kışın ölüp gitmekte. Ana arısız kovana hazır ana arı satan kişilerden arı temin edip anayı kabul ettirme yöntemleri ile kurtarabilirsiniz.

Arılarınızın kışı güzel geçirip ailenize doğal ballar yapmaları dileklerimle.

• Default Avatar
  • İsa DİNÇER

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Hint
    13 Eyl 2017, 14:02:58
    Hüseyin kardeşim, ilkbahar ve sonbahar da varoa mücadelesini ilaçsız doğal yollarla yaptığında yetiyor mu? yoksa faklı bir yöntem(erkek gözü yöntemi hariç)  kullanıyor musun? Kolay gelsin.

• Yemliha KORKMAZ

• Teknik Yönetici
    • *
    • Beslediğim Türler:
      Orpington,Australorp
    • Gsm:
      5416121101
    13 Eyl 2017, 15:11:32
    Merhabalar;
    10-15 yıldır hobi olarak bende arı bakıyorum. Her yıl yaptığım ve memnun kaldığım önlemleri kısaca sıralayım belki faydası olur.
    1- Kovan temizliklerini sonbahara girerken ve ilkbahara girerken yapıyorum. Sonbaharda giriş çıkış deliğini arı kendisi daraltacaktır müdahale etmenize gerek yok. İlkbaharda siz müdahale edebilirsiniz.
    2- Arıyı boş çerçeve kalmayacak şekilde mevcuda göre sıkıştırıyorum.Kovanda gereksiz yere fazla çerçeve bırakmak arıların dağınık durup üşümelerine neden olacaktır.
    3- Her iki kenardaki stok çerçeveleri tam dolu olacak şekilde ballı çerçeve koyuyorum dolu çerçeve yok ise arıya besleme yapılmalı aksi halde kışın açlıktan ölecektir.
    4- Her kovanımı 7 çerçeve kışa sokuyorum ve her iki kenara strafor duvar yapıyorum. Strafor duvar koyduğunuzda bal stoğunuz çok rahat yetiyor arı fazla üşümediğinden bal tüketimi minimum seviyede oluyor.
    5- Peteklerde kalıntı bıraktığından dolayı ben varroa ilacı ve vitamin kullanmıyorum kullanacak iseniz varroa için amitraz içeren şeritler var onlardan körük içerisinde yakarak duman şeklinde verebilirsiniz.
    6- Arılarınız kışı bu şekilde güzelce geçirecektir.
    7- Sonbahar ve ilkbaharda ana arının varlığını kontrol etmekte fayda var bazen her önlemi alsanızda ana arınız yok ise kovan kışın ölüp gitmekte. Ana arısız kovana hazır ana arı satan kişilerden arı temin edip anayı kabul ettirme yöntemleri ile kurtarabilirsiniz.

Arılarınızın kışı güzel geçirip ailenize doğal ballar yapmaları dileklerimle.

Bunları ayrı bir konu olarak açıp belirtmeniz diğer üyelerimiz için ve bizim için güzel ve faydalı olacaktır.

• Default Avatar
  • Hüseyin ÇEVİK

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Light-Dark Brahma,Australorp
    • Gsm:
      05417716402
    15 Eyl 2017, 11:45:06
    Hüseyin kardeşim, ilkbahar ve sonbahar da varoa mücadelesini ilaçsız doğal yollarla yaptığında yetiyor mu? yoksa faklı bir yöntem(erkek gözü yöntemi hariç)  kullanıyor musun? Kolay gelsin.

İsa bey;
    Doğal yollarla bile yapmıyorum mücadele arı kendisi başetmeyi öğrensin diyorum. Dedelerimizin zamanında gezginci arıcılık yoktu varroa bulaşmamıştı bölgelerimize fakat şimdi Türkiye'de varroa olmayan mera yok. İlaç kullanmayan arıcı da yok desem doğru olur herhalde. Ama yaklaşık 15 yıldır ne ilaç ne doğal mücadele yapıyorum arılar kendisi başa çıkıyor çok şükür arı kaybımda 10 kovanda 1-2 adet oluyor her yıl ama 15 yıldır ne arısız nede balsız kaldık çok şükür.

• Barıs KILIÇ

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
    15 Eyl 2017, 14:30:28
    Şerbete kekik suyu katıyorum varraova arının üstünden düşüyormuş ama ölmuyormus dediler

• Default Avatar
  • İsa DİNÇER

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Hint
    15 Eyl 2017, 16:54:07
    İlaçcız başadebiliyorsunuz ne mutlu size. Başarılar dilerim.

SimplePortal 2.3.6 © 2008-2014, SimplePortal