• 14 Ara 2017, 08:11:40
Hoşgeldin, ziyaretçi! Lütfen oturum aç yada kayıt ol.

Konu: CİVCİV BAKIMI

(Okunma sayısı 398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• İsmail Bilgin

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      buff brahma , ataks, sussex, austrolorp, playmuth
    01 Ekm 2017, 00:22:21

Şikâyetçi kötü huyludur..İyi huylu şikâyet etmez ;Tahammül eder..( HZ. MEVLANA r.a. )

• Erol DEMİRBAĞ

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Ayrım yok. Tüm kanatlılar güzel.
    • Gsm:
      05322827480
    01 Ekm 2017, 12:21:34
    Herkese Merhaba. Doğru bölüme mü yazdım emin değilim yanlışsa kaldırıp doğru yere aktarabilirim. Civciv merakı sardı beni daha doğrusu uzun zamandır var fakat imkanlarım el vermiyordu. Malum önümüz kış. Benim civciv büyütme kafesim vs de yok. Sizce bu iş kışın olur mu yoksa yaza mı ertelemeliyim. Fakat yapabilirsem şimdi yapıp yaza ürünlerini almak istiyorum.  Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler
    İsmail zaten bilgin var, yazmışsın.
    Ortam sıcaklıkları sağlanmazsa kayıplar olacak. Üzüleceğiz.

05322827480

• İsmail Bilgin

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
    01 Ekm 2017, 23:22:40
    İsmail zaten bilgin var, yazmışsın.
    Ortam sıcaklıkları sağlanmazsa kayıplar olacak. Üzüleceğiz.

hocam kışın bu sıcaklık ayarlanabiliyor mu yoksa zorlığu var mı onları öğrenmek istedim
    Şikâyetçi kötü huyludur..İyi huylu şikâyet etmez ;Tahammül eder..( HZ. MEVLANA r.a. )

• Kadir Güngör

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Australorp- Rhode Island Red ( Rır)-Wyandotte- Köy tavukları
    • Gsm:
      5337050527
    02 Ekm 2017, 09:38:03
    Herkese selam ,
    Bu konuda benim de bir sorum olacak yaklaşık 2-2,5  aylık bir civciv im vardı dün birden öldü acaba soğuka dayanamadığı için olabilir mi cevap verirseniz sevinirim
    HAKİKİ DOST, İNSAN ÖMRÜNDE ZİYNETTİR

• Faruk ALGÜL

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      Australorp
    • Gsm:
      5457685030
    02 Ekm 2017, 10:00:21
    Damızlık bir civcivin ilk 7 günü, hayatının geriye kalan döneminde göstereceği performansı ve sağlığı üzerinde kritik bir etkiye sahiptir

Kuluçkadan çıktıktan sonraki ilk günlerde maruz kalınacak aşırı stres, hastalıklara karşı hassasiyeti ve ölüm oranını artıracak, üniformiteyi düşürecektir. Civcivler için rahat ve güvenli bir büyütme ortamının sağlanabilmesi tamamıyla yetiştiriciye bağlıdır.

1. Su
    Temiz, taze ve ulaşılabilir su sağlanması civcivlerin optimum performansı sergileyebilmeleri için kritiktir. İlk bir kaç gündeki yetersiz su tüketimi,dehidrasyona sebep olmakta ve ileri dönemlerde üniformitede bozulma ile artan ölüm oranı gibi problemlere yol açabilmektedir.  İçme suları taze ve supravit şurup (Ezcaneden Temin edilir) 1 kapak/1 litre suluk koymanızda fayda var

Civcivleri ilk olarak büyütme ünitesine konulduğu zaman şekerli su verilmesi önerilmektedir. 1. Haftadan sonra, haftada 1 defa 1 litre suya yarım yemek kaşığı elma sirkesi önerilmektedir.

2. Yem
    Taze olmak şartıyla başlangıç yemleri kullanılmalı, ben ekstra olarak yeşillik ve haşlanmış yumurta veriyorum

3. Sıcaklık ve nem
    Civcivlerin ısı düzenleyici sistemleri, kuluçkadan çıktıktan sonra yaklaşık 2.haftaya kadar tam olarak gelişimini tamamlayamaz.Bu nedenle gerekli vücut
    sıcaklığını sağlamak için dış ortam sıcaklığını kullanmak zorundadır

Civcivler ilk olarak büyütme kafesine alınmadan 10-12 saat öncesinden kafes sıcaklığı 35. derece olmalı. hergün 1. derece ortam sıcaklığı düşürülmeli, 20 dereceye kadar. Termostat kesinlikle kullanılmalıdır. İnfrared Ampul kullanabilirsiniz. Termostata bağlanmış.

4. Aydınlatma
    Civcivlerin su ve yemi rahatça görebilmesi için kümeste ışık dağılımı eşit omalıdır. 1 Hafta boyunca kümes 24 saat aydınlatılmalı. Aydınlatma için kullanılan ampül termostata bağlanmamalıdır.

5. Yerleşim sıklığı
    Yetiştirme sistemine bağlı olarak ilk 4 gün için m2 ’ye 50 civcive kadar yerleştirilebilir. Sonrasında alan kademeli olarak arttırılarak 14. gün itibarıyla tüm kümes kullanımına geçilebilir.

6. Altlık bakım ve idaresi
    Civcivler kümese gelmeden önce zemin 5-10 cm derinliğinde temiz ve uygun altlık materyali  ile örtülmelidir. Yere yemleme yapılıyor ise altlık maksimum 5cm derinliğinde serilmelidir. Nemi absorbe edebilmesi için talaşın kuru ve uygun büyüklükte olması gerekmektedir. Özellikle kış sezonunda ıslak altlık
    probleminden kaçınmak için havalandırma doğru bir şekilde yapılmalıdır.

7. Havalandırma

İ yi kalitede hava temini son derece önemlidir.Büyütme döneminde uygulanan havalandırma, civcivleri üşütmeden, oksijence zengin taze havayı içeri alıp, oluşan fazla nem ve zararlı gazları dışarı atabilmelidir. Bu uygulama minimum havalandırma olarak adlandırılmaktadır. Dışarıdaki hava sıcaklığına  bakılmaksızın en azından minumum ihtiyacı karşılayacak kadar havalandırma yapılması elzemdir.

Bunlar benim kendi tecrübelerim olmakla beraber, her türlü öneriye açığım.
    Aman efendim, aman! Galiba Âhir Zaman!

• Murat GÜLCEK

• Genel Moderator
    • *
    • Beslediğim Türler:
      Spaclet Susex - Light Susex - Köy tavuğu - Habeş(Silkie) - Bıldırcın
    • Gsm:
      05324672703
    03 Ekm 2017, 04:44:10
    Teşekkürler @Faruk ALGÜL
    Smyrna Rottweiler Kennel

• İsmail Bilgin

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
    06 Ekm 2017, 00:47:41
    Teşekkürler

• ilkay GÜNER

• EvcilSever
      • Kanatlılar Hakkında Bilgi Alma

• Emrullah TEMEL

• EvcilSever
    • Beslediğim Türler:
      ataks -kanarya- keçi
    03 Ksm 2017, 09:16:50
    Damızlık bir civcivin ilk 7 günü, hayatının geriye kalan döneminde göstereceği performansı ve sağlığı üzerinde kritik bir etkiye sahiptir

Kuluçkadan çıktıktan sonraki ilk günlerde maruz kalınacak aşırı stres, hastalıklara karşı hassasiyeti ve ölüm oranını artıracak, üniformiteyi düşürecektir. Civcivler için rahat ve güvenli bir büyütme ortamının sağlanabilmesi tamamıyla yetiştiriciye bağlıdır.

1. Su
    Temiz, taze ve ulaşılabilir su sağlanması civcivlerin optimum performansı sergileyebilmeleri için kritiktir. İlk bir kaç gündeki yetersiz su tüketimi,dehidrasyona sebep olmakta ve ileri dönemlerde üniformitede bozulma ile artan ölüm oranı gibi problemlere yol açabilmektedir.  İçme suları taze ve supravit şurup (Ezcaneden Temin edilir) 1 kapak/1 litre suluk koymanızda fayda var

Civcivleri ilk olarak büyütme ünitesine konulduğu zaman şekerli su verilmesi önerilmektedir. 1. Haftadan sonra, haftada 1 defa 1 litre suya yarım yemek kaşığı elma sirkesi önerilmektedir.

2. Yem
    Taze olmak şartıyla başlangıç yemleri kullanılmalı, ben ekstra olarak yeşillik ve haşlanmış yumurta veriyorum

3. Sıcaklık ve nem
    Civcivlerin ısı düzenleyici sistemleri, kuluçkadan çıktıktan sonra yaklaşık 2.haftaya kadar tam olarak gelişimini tamamlayamaz.Bu nedenle gerekli vücut
    sıcaklığını sağlamak için dış ortam sıcaklığını kullanmak zorundadır

Civcivler ilk olarak büyütme kafesine alınmadan 10-12 saat öncesinden kafes sıcaklığı 35. derece olmalı. hergün 1. derece ortam sıcaklığı düşürülmeli, 20 dereceye kadar. Termostat kesinlikle kullanılmalıdır. İnfrared Ampul kullanabilirsiniz. Termostata bağlanmış.

4. Aydınlatma
    Civcivlerin su ve yemi rahatça görebilmesi için kümeste ışık dağılımı eşit omalıdır. 1 Hafta boyunca kümes 24 saat aydınlatılmalı. Aydınlatma için kullanılan ampül termostata bağlanmamalıdır.

5. Yerleşim sıklığı
    Yetiştirme sistemine bağlı olarak ilk 4 gün için m2 ’ye 50 civcive kadar yerleştirilebilir. Sonrasında alan kademeli olarak arttırılarak 14. gün itibarıyla tüm kümes kullanımına geçilebilir.

6. Altlık bakım ve idaresi
    Civcivler kümese gelmeden önce zemin 5-10 cm derinliğinde temiz ve uygun altlık materyali  ile örtülmelidir. Yere yemleme yapılıyor ise altlık maksimum 5cm derinliğinde serilmelidir. Nemi absorbe edebilmesi için talaşın kuru ve uygun büyüklükte olması gerekmektedir. Özellikle kış sezonunda ıslak altlık
    probleminden kaçınmak için havalandırma doğru bir şekilde yapılmalıdır.

7. Havalandırma

İ yi kalitede hava temini son derece önemlidir.Büyütme döneminde uygulanan havalandırma, civcivleri üşütmeden, oksijence zengin taze havayı içeri alıp, oluşan fazla nem ve zararlı gazları dışarı atabilmelidir. Bu uygulama minimum havalandırma olarak adlandırılmaktadır. Dışarıdaki hava sıcaklığına  bakılmaksızın en azından minumum ihtiyacı karşılayacak kadar havalandırma yapılması elzemdir.

Bunlar benim kendi tecrübelerim olmakla beraber, her türlü öneriye açığım.

güzel paylaşım olmuş .
    Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .

Civciv çıkacak kuş çıkacak :)

Başlatan Faruk ALGÜL

Yanıt: 26
    Gösterim: 3393
    Son İleti 30 Oca 2017, 10:24:01
    Gönderen: Seyhan ATİLLA
    Kabuksuz Yumurtadan Civciv Çıkımı

Başlatan Mustafa UÇAR

Yanıt: 7
    Gösterim: 933
    Son İleti 27 Ara 2016, 15:51:49
    Gönderen: Mustafa UÇAR