') Devlet desteği yatırıma ve üretime dönüştü.

Gönderen Konu: Devlet desteği yatırıma ve üretime dönüştü.  (Okunma sayısı 582 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrullah TEMEL

  • EvcilSever
  • İleti: 1248
  • Beslediğim Türler: New hampshire-L.Sussex -Kanarya- Keçi
Manisa'nın Akhisar ilçesinde uzun yıllar hayvancılıkla uğraşan aile, TKDK'dan 1 milyon 400  bin lirası hibe, 2 milyon 748 bin liralık destek alarak kurdukları modern  çiftlikte süt, peynir ve yoğurt üretiyor.Mütevazi çiftliklerinde yıllardır geleneksel yöntemlerle büyükbaş hayvancılık yapan Manisalı aile, devlet desteğiyle kurdukları modern tesiste günlük 3 ton süt üretim kapasitesine ulaştı.
Akhisar ilçesine bağlı Eroğlu Mahallesi'nde yaşayan Tekatan ailesinin hayvancılık geçmişi 1970'li yıllara dayanıyor. O tarihte evin süt ihtiyacını karşılamak için bir inek satın alan aile daha sonraki yıllarda hayvan sayısını 10'a çıkartarak elde ettikleri sütü satmaya başladı.2000 yılından itibaren hayvan sayısını artırmak için çabalayan ailenin hayatı, 2015 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK)  aldıkları 1 milyon 400 bin lirası hibe, 2 milyon 748 bin liralık destekle değişti.
Umut Tekatan ve kardeşleri, aldıkları bu destekle 75 bin metrekare alana, içinde halen 120 büyükbaş hayvanın bulunduğu son teknolojiyle donatılmış modern bir çiftlik kurdu.


Sağımhane, yem depoları, gübre havuzları, süt soğutma ve süt sağım odası makineleri gibi tüm modern imkanların kullanıldığı çiftlikte günde ortalama 3 ton süt üretiliyor.


Yaklaşık 50 kişiye de iş imkanı sağlayan Tekatan ailesi, sütün yanı sıra yoğurt, peynir ve lor üretiyor.
Umut Tekatan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TKDK'ye sunduğu projenin kabul edilmesiyle hayvancılığı çok daha profesyonel yapmaya başladıklarını söyledi. Tekatan, şöyle konuştu:
"Hayvancılıkla uğraşan bir aileden geliyoruz. Dedem ilk önce ailenin  süt ihtiyacını karşılamak amacıyla bir inek alıyor. Daha sonraki yıllarda bu bir  işe dönüşüyor. 2000'li yıllara kadar çok amatörce yapılan bir iş var. O günün  şartları öyle tabii. Daha sonra bizler bu işi yürütmeye başladık. Hayvan sayısını  ve süt üretimini artırmaya çalıştık. Hayalimizde modern bir çiftlik kurmak vardı.  Kendi imkanlarımızla bu kadar yüksek yatırım yapma imkanımız yoktu. Sonunda buna TKDK'nın verdiği destekle ulaştık. Şu an günde ortalama 3 ton süt üretiyoruz."


Tekatan, ürünlerini kendi mağazalarının yanı sıra şarküteri ve zincir  marketlere pazarladıklarını da sözlerine ekledi.
http://www.milliyet.com.tr/devlet-destegi-yatirima-ve-uretime-ekonomi-2546900/
Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .

Çevrimdışı Fevzi ÜNAL

  • EvcilSever
  • İleti: 350
  • Beslediğim Türler: wheaten Ameraucana-gugullu-Australorp-tavus kuşu
Ynt: Devlet desteği yatırıma ve üretime dönüştü.
« Yanıtla #1 : 01 Ksm 2017, 18:18:15 »
Parası olan yapabiliyor artık. Al parayı kur yok. Kur al parayı var.  :(
Mevlanaya sormuşlar:o kadar okursun,o kadar yazarsın neyi bilirsin?Mevlana şu cevabı verir....; Haddimi bilirim...