') Hayallerinin peşinden gidip TKDK desteğiyle işine kavuştu

Gönderen Konu: Hayallerinin peşinden gidip TKDK desteğiyle işine kavuştu  (Okunma sayısı 544 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrullah TEMEL

  • EvcilSever
  • İleti: 1248
  • Beslediğim Türler: New hampshire-L.Sussex -Kanarya- Keçi
Ankara'da oturan ev kadını Afife  Çilali, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı hibeyle  memleketi Çankırı'da tavuk çiftliği kurarak hayallerini gerçekleştirdi.Bir çocuk annesi 32 yaşındaki Afife Çilali, köyde yaşayıp işletme kurma hayalini gerçekleştirmek için araştırma yapmaya başladı. Düşüncesini yakınlarıyla da
paylaşan Çilali, 4 yıl önce tatile geldiği  memleketi Çankırı'nın Yukarıpelitözü köyünde, eşinin amcasının TKDK'nın  desteğiyle kurduğu tavuk çiftliğini gördü.Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresinde çalışan eşinin de desteğini alan  Çilali, köyüne dönüp tavuk çiftliği kurmaya karar verdi. Ankara'daki evlerini satarak, istifa eden eşiyle köyüne dönen ve TKDK  desteğiyle 12 dekar araziye çiftlik kuran Afife Çilali, hayalini  gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor."DOĞAYLA İÇ İÇE OLMAK İNSANA AYRI BİR HUZUR VERİYOR"
Çilali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tavuk çiftliğini kurarken büyük zorluklar çektiklerini, yeterli birikimleri olmamasına rağmen hayallerinin peşinden gittiğini söyledi. TKDK'dan 590 bin lira hibe alarak 890 bin liraya 25 bin kapasiteli çiftliği kurduklarını belirten Çilali, "Büyük şehirden gelip köyde yaşamanın da kendine göre zorlukları var. İlk başlarda zorlandım ama yaşadıkça buranın değerini anladım. Burada kendi sebzemi yetiştiriyorum, doğal ürünlerle besleniyoruz. Doğayla iç içe olmak insana ayrı bir huzur veriyor." ifadelerini kullandı.
Kadınların kesinlikle hayallerinden vazgeçmemesi gerektiğini ifade eden Çilali, "Gayret etsinler. Olmaz diye bir şey yok. İstediğiniz zaman her şeyi yapabiliyorsunuz." dedi.Çilali, devletin sağladığı desteklerle, çiftliklerinin elektrik giderlerini karşılamak amacıyla güneş enerji sistemi kurmayı planladıklarını da kaydetti.
Abdulkadir Çilali de her zaman eşinin yanında olduğunu belirterek,  "Birbirimize destek olarak bu işi başardık. Hayalinizde bir proje varsa devletimizin verdiği desteklerden yararlanılmasını tavsiye ederim. TKDK'ya da desteklerinden dolayı çok deşekkür ediyorum." diye konuştu.


http://www.milliyet.com.tr/hayallerinin-pesinden-gidip-tkdk-ekonomi-2544747/
Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .