') Kaz Etinin Faydaları Nelerdir.?

Gönderen Konu: Kaz Etinin Faydaları Nelerdir.?  (Okunma sayısı 549 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrullah TEMEL

  • EvcilSever
  • İleti: 1248
  • Beslediğim Türler: New hampshire-L.Sussex -Kanarya- Keçi
Kaz Etinin Faydaları Nelerdir.?
« : 19 Ekm 2017, 10:56:16 »
Birçok Asya ve Avrupa ülkesinin mutfağında kendine yer bulan kaz etinin faydaları nelerdir?

Kaz etinin faydaları nelerdir? 

Dünyada birçok ülkenin mutfağında çeşitli şekillerde yer alan kaz eti ülkemizde genellikle Kars ve Ardahan yörelerinde bulgur pilavı ile pişirilerek servis edilir.İlkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar bakımı gerçekleştirilen, kuluçkaya yatırılan kazlar kış mevsiminin ilk aylarında etleri yenmek üzere hazırlanır. Tuz ile ovularak saklanan kaz eti oldukça lezzetli ve faydalı bir ettir.

Lezzetinin yanında içinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile insanlar için çok yararlı bir besin kaynağıdır. Ağır ve yağlı bir et olan kaz etinin zararlı olduğuna dair çeşitli söylemler vardır fakat bu konuda kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Yalnızca ağır ve yağlı olduğu için kalp ve damar rahatsızlıkları ile kolesterol gibi hastası olan kişilere önerilmemektedir.

Kaz eti genellikle kışın tüketilen çok değerli besin öğelerine sahip olan mineral ve vitamin kaynağıdır.  Çok tuzlu ve ekstra yağlı tüketilmesi önerilmeyen kaz etinin suyu da kendi kadar lezzetli ve faydalıdır.Ardahan ve Kars yörelerinde servis edilirken genellikle bulgur pilavı bu su ile pişirilir.  Bazen çorbası yapılan bazen ise boş içilen kaz eti suyunun saçlara ve cilde çok iyi geldiği bazı kaynaklar tarafından iddia edilmiştir. 

Günlük protein ihtiyacımızın yarısını içinde bulunduran kaz etinde A, B, E vitaminleri yüksek oranda bulunur ve B12 eksikliğine çok iyi gelir.

Kaz etinde bulunan fosfor ve kalsiyum diş etlerine ve kemiklere oldukça yararlıdır. İçeriğinde ki B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken B5 vitamini de saçların doğal rengini korumaya yardımcı olabilir.

Kaz etinin genellikle buharda pişirilmesi ve bol sebze ile servis edilmesi önerilir.http://www.milliyet.com.tr/kaz-etinin-faydalari-nelerdir--pembenar-galeri-alternatiftip-2539450/?PAGE=1
Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .

Çevrimiçi Erol DEMİRBAĞ

  • EvcilSever
  • İleti: 3107
  • Beslediğim Türler: Ayrım yok. Tüm kanatlılar güzel.
Ynt: Kaz Etinin Faydaları Nelerdir.?
« Yanıtla #1 : 19 Ekm 2017, 11:14:54 »
Kar yağsada, kaz yemeği davetlerine gitsek.
05322827480

Çevrimdışı Yemliha KORKMAZ

  • Teknik Yönetici
  • EvcilSever
  • İleti: 1467
  • Beslediğim Türler: Orpington
Ynt: Kaz Etinin Faydaları Nelerdir.?
« Yanıtla #2 : 19 Ekm 2017, 12:48:06 »
Canımız çekti