Gönderen Konu: Köyüne geri dönene 300 koyun + maaş  (Okunma sayısı 389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erol DEMİRBAĞ

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Ayrım yok. Tüm kanatlılar güzel.
Köyüne geri dönene 300 koyun + maaş
« : 08 Şub 2018, 10:32:50 »
Başvuru düşünen arkadaşımız varmı?
Köylerde olup bu işi bilen, çiftçi olup; yapabilecek, fakat imkanı olmayanlara bu destekten faydalanma imkanı verilemezmi?

Köyüne geri dönene 300 koyun + maaş
Köyden kente göçü önlemek için yürürlüğe konulan teşviklere bir yenisini daha ekledi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun, koyunlara bakanlara ise asgari ücret üzerinden maaş verileceğini açıkladı.
Köyden kente göçü önlemek için hazırlanan proje kapsamında çiftçi ailelere 300 adet damızlık koyun verilmesi öngörülüyor.
'KENDİ İŞİNİN PATRONU OL' PROJESİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, “Köyden şehire gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol” projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Fakıbaba, projeyle köyden şehre gidişi önlemeyi ve köye geri dönüş sağlamayı amaçladıklarını söyledi.
300 KOYUN + ASGARİ ÜCRET
“Müthiş bir sosyal ve sürü artırma projesi” diyen Fakıbaba, şöyle konuştu:
“Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder.
'YAVRULARI BİZE SATABİLİRLER'
Müthiş bir para. İsterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Erkekleri kesime gönderebilir. Fiyat garantisi vereceğiz. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak.”

http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/koyune-geri-donene-300-koyun--maas/146366/

« Son Düzenleme: 08 Şub 2018, 10:39:58 Gönderen: Erol DEMİRBAĞ »
05322827480

Çevrimdışı Faruk ALGÜL

• EvcilSever
  • The Pursuit of Happyness!!!
  • Beslediğim Türler: Australorp
Ynt: Köyüne geri dönene 300 koyun + maaş
« Yanıtla #1 : 08 Şub 2018, 10:59:42 »
Bence uygulamada çuvallar. Bu işi bilmek lazım. 300 tane canlı hayvan ve hoyun! Çok narin ve nazik hayvanlar. Her arsası olana verecekler mi? Mera, otlak ve yem maliyet hesabı iyi yapılmalı!
Aman efendim, aman! Galiba Âhir Zaman!

Çevrimdışı Görkem KÖSE

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Light Sussex-Rhoe İsland Red-Amrock-Siyah Hindi
« Yanıtla #2 : 08 Şub 2018, 12:20:12 »
Cirakligini bilmediğin işin ustaligini yapma demiş atalarımız.Daha önce koyunculuk ve sürü yönetimi yapmamış kişilerin bu işten çok zararlı çıkacağını düşünüyorum.işten anlayıp ta yeteri kadar sermayesi olmayan kişiler tarafından düşünülebilir.ondada verilecek hayvanların kesinlikle damızlık kriterlerine uyacagini sanmıyorum.Senelerini bu işe adamış insanlar bilir bir koyundan bir kuzu het zaman zarar ettirir.
Gushterek

Çevrimdışı Ömer UZUN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Ataks, Dark Brahma, Silver Wyandotte, Black Copper Maran, Yokohama, Amrock
« Yanıtla #3 : 08 Şub 2018, 23:59:27 »
Koyun bakmak bu kadar kolay mı sanıyorlar :) Koyun yerinde durmaz. Koyun dağ bayır gezer. Herkes yapamaz.

Çevrimdışı Emrullah TEMEL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: ataks -kanarya- keçi
« Yanıtla #4 : 09 Şub 2018, 10:02:56 »
"300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder." 

KOYUN yavrusu yani kuzu hangi ayda 700-800 TL yapar . Bir uzman bir yetkili buna cevap versin bence.  şişirme hesaplar yine...
« Son Düzenleme: 09 Şub 2018, 10:11:16 Gönderen: Emrullah TEMEL »
Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

• Genel Moderator
  • EvcilSever
  • Bizim tövbe ettiklerimiz milletin duası olmuş.
  • Beslediğim Türler: Spaclet Susex - Light Susex - Köy tavuğu - Habeş(Silkie) - Bıldırcın
« Yanıtla #5 : 09 Şub 2018, 10:30:39 »
Yanlış hesaplar belki bunlar ama hayvancılığa önem verilemeye başlanması da ayrıca güzel.
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Faruk ALGÜL

• EvcilSever
« Yanıtla #6 : 09 Şub 2018, 10:35:23 »
Yanlış hesaplar belki bunlar ama hayvancılığa önem verilemeye başlanması da ayrıca güzel.

Abi insanların umutlarıyla oynamak çok kötü!  Sen yıllardır Hobicilik yapan bu işten anlayan birisin. Sana deseler ki gel 50.000 kanatlı için tesis kur işlet yapabilecek misin?

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

• Genel Moderator
  • EvcilSever
  • Bizim tövbe ettiklerimiz milletin duası olmuş.
  • Beslediğim Türler: Spaclet Susex - Light Susex - Köy tavuğu - Habeş(Silkie) - Bıldırcın
« Yanıtla #7 : 09 Şub 2018, 10:45:09 »
Dediğim gibi hesap yanlış olabilir.
Bu bir teşvik, devlet kimseyi kandırmıyor, işine geliyorsa bu imkanları veriyorum diyor.
Bu işe girmek herkesin kendi tercihi.
Bedava 3oo kuzu veriyorlar diye koşup alan olursa illa ki hataya düşer.
Fakat bu işten anlayan birilerine bu teklif mutlaka cazip gelecektir.
Bu bir pazarlama işi olsaydı devlet insanların umutlarıyla oynuyorduk derdik.
Fakat durum öyle değil, aklını kullanıp girmeyeceksin yapamayacağın işe...
Bana bedava tavuk verseler ben yapmam bu işi mesela, kesinlikle girmem...
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Faruk ALGÜL

• EvcilSever
« Yanıtla #8 : 09 Şub 2018, 12:32:18 »
Dediğim gibi hesap yanlış olabilir.
Bu bir teşvik, devlet kimseyi kandırmıyor, işine geliyorsa bu imkanları veriyorum diyor.
Bu işe girmek herkesin kendi tercihi.
Bedava 3oo kuzu veriyorlar diye koşup alan olursa illa ki hataya düşer.
Fakat bu işten anlayan birilerine bu teklif mutlaka cazip gelecektir.
Bu bir pazarlama işi olsaydı devlet insanların umutlarıyla oynuyorduk derdik.
Fakat durum öyle değil, aklını kullanıp girmeyeceksin yapamayacağın işe...
Bana bedava tavuk verseler ben yapmam bu işi mesela, kesinlikle girmem...

300 damızlık koyunun tüm masraflarını Tarım Bakanlığı karşılayacak.300 koyundan doğan yavrular işletme sahibinin olacak. Devlete 300 koyun için geri ödeme ise yavru sayısının 300 olmasından sonra başlayacak.

300 KOYUN + ASGARİ ÜCRET - Fakıbaba, şöyle konuştu: “Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder.
« Son Düzenleme: 09 Şub 2018, 12:37:59 Gönderen: Faruk ALGÜL »

Çevrimdışı Mustafa UÇAR

• Genel Moderator
  • EvcilSever
  • instagram.com/mustafaaucarr
  • Beslediğim Türler: Hindi, Kaz, Amerikan/Pekin Ördek, Beç, Köy Tavuğu
« Yanıtla #9 : 09 Şub 2018, 13:03:30 »
"300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder." 

KOYUN yavrusu yani kuzu hangi ayda 700-800 TL yapar . Bir uzman bir yetkili buna cevap versin bence.  şişirme hesaplar yine...

ortalama olarak yaşında ve gebe olan bir hayvan 700-800 tl edebilir.
Sayın Bakanımızın yanındaki bürokratlar ya hesap bilmiyor yada koyun kuzu fiyatlarını hep kurban zamanına eşdeğerde tutuyorlar.
zaten hazırlanan her teşvik hibe destek işlemlerinin genelgesinde tebliğinde şartlarında illa ki ya bi eksiklik ya bi hata çıkıyor. bunda da belki bi kaç yıl sonra düzene oturabilir.

Çevrimdışı Ender ÖZEN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Köy tavuğu,Sussex,Rır ...
« Yanıtla #10 : 09 Şub 2018, 22:06:29 »
     Arkadaşlar koyun var koyun var,bazılarının fiyatı bundan da daha pahalıdır(İvesi,Sakız,Romanof koyunları vs.) ,ona takılmak pek doğru değil diye düşünüyorum.Benim arazim olsa balıklama dalarım.Tamam zorlukları var ama bu defa yan kollarla da desteklenmiş.Bedava vermiyor ama sıfır faiz ve ödeme iki yıldan sonra başlıyor,yedi yıla yayılıyor sanırım.Ayrıca koyunlardan hiç bir şey kazanamazsa bile asgari ücrette maaş ve sigorta
 da yapılıyor.Damızlıklar iki defa doğursa borcunu çıkarır zaten tabii ki damızlıkların kaliteli olması ve işi yapacak kişinin biraz tecrübesi olması şart.Bence güzel bir girişim ama buna Halep ve Saanen  keçisinin de eklenmesi lazım.
''Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar''  Konfüçyus

Çevrimdışı Yemliha KORKMAZ

• Teknik Yönetici
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Orpington
« Yanıtla #11 : 10 Şub 2018, 10:18:24 »
Yapıyorsan 50 yada 100 ile uğraşmiyacaksın. 300 koyun 1000 koyun yapacaksın. Memlekette bir sürü işsiz suriyeli var. İki aile 1000 koyunu idare edebilir diyor bir tanıdığım. Aile olarak düşünüyor tabi.

Mustafa UÇAR'ın değendiği güzel bir nokta da var. Atadan deden gelmiyorsa malcılık, her zaman zarar edersin ve iyi yönetemezsin. Bu işe para kazanmak için atlayacak bir çok insan vardır. Ancak mal bakmayı bilmeyen insanlar yine zarara girecektir yine zarara.

Çevrimdışı Ömer EVSEN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Çin Bıldırcını ve Bıldırcın
« Yanıtla #12 : 10 Şub 2018, 22:36:59 »
Ağam bizimle eğlenir! yani Tarım Bakanı bunu Urfa ağalarına vereceğim deseydi daha rahat ederdik iddia ediyorum başka da kimse almaz alamaz... direkt kişiye özel olmuş hem sayıdan da belli ... bu kadar göstere göstere de şike yapılmaz ki.... :)))