') Yumurtada 'yetiştirme metodu kodu' dönemi başladı

Gönderen Konu: Yumurtada 'yetiştirme metodu kodu' dönemi başladı  (Okunma sayısı 554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Erol DEMİRBAĞ

 • EvcilSever
 • İleti: 3107
 • Beslediğim Türler: Ayrım yok. Tüm kanatlılar güzel.
Ticari düşünen arkadaşlar bilgilenebilir.
https://www.msn.com/tr-tr/finans/ekonomiveis/yumurtada-yetiştirme-metodu-kodu-dönemi-başladı/ar-BBFTZPa?li=BBpmdUa&ocid=mailsignout

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’nin ardından yumurta üreticileri, "yetiştirme metodu kodu"nu da içeren yeni kodlama uygulamasına başladı. Yeni tebliğe göre organik yetiştiricilik için 0, serbest dolaşan tavuk yumurtaları için 1, kümeste kafessiz yani özgür tavuk yerine 2 ve kafes yumurta tavuğu için 3 numara kod basılacak

Tüketicinin aldığı yumurta hakkında daha çok bilgi sahibi olabileceğini ifade eden Balıkesir Ticaret Borsası ve Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, daha önce TR, il plaka kodu ve kümes işletme numarasının kodlandığı yumurtalara ek olarak 4 farklı numaranın daha eklendiğini açıkladı.

KODA GÖRE NASIL YETİŞTİĞİ ÖĞRENİLECEKFaruk  Kula, yeni kodlama uygulamasına ilişkin şunları söyledi: "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’nde değişiklik yapıldı. Eski yumurtaların üzerindeki kodlamada TR diye başlayan ardından vilayetin plaka kodu ve ondan sonra kümes işletme numarası vardı. Şimdi ise bunların önüne 4 farklı yumurta üretim metodu kodu geldi. Yeni tebliğe göre organik yetiştiricilik için 0, serbest dolaşan tavuk yumurtaları için 1, kümeste kafessiz yani özgür tavuk yerine 2 ve kafes yumurta tavuğu için 3 numara kodunu basıyoruz. Yani satın alınan yumurtada üzerindeki kodlara baktığınız zaman organik yetiştiricilik ürünü mü, kafeste ya da özgür gezen tavuk yumurtası mı olduğunu görebileceksiniz. Kayıt altındaki bütün işletmeler yeni sistemi yerine getirmek zorunda."

'KODLAMASI OLMAYAN YUMURTALAR SATILMASIN'Vatandaşların halen "köy yumurtası" adı altında nerede üretildiği belli olmayan veya "gezen tavuk yumurtası" diyerek kodlaması olmayan ürünlere ilgi gösterdiğine dikkati çeken Faruk Kula, bunun bir aldatmaca olduğunu söyleyerek "Kodlamanın olmadığı yumurtaların satışının da olmaması lazım. Burada tüketiciyi aydınlatma adına yapılmış bir uygulamadır" dedi.
05322827480

Çevrimiçi Erol DEMİRBAĞ

 • EvcilSever
 • İleti: 3107
 • Beslediğim Türler: Ayrım yok. Tüm kanatlılar güzel.
Ynt: Yumurtada 'yetiştirme metodu kodu' dönemi başladı
« Yanıtla #1 : 29 Ksm 2017, 19:04:33 »
Yumurta yetiştirme metodu.
05322827480

Çevrimdışı Barbaros Çolak

 • EvcilSever
 • İleti: 51
 • evcilsevgisi.com
 • Beslediğim Türler: Tavuk
Ynt: Yumurtada 'yetiştirme metodu kodu' dönemi başladı
« Yanıtla #2 : 02 Ara 2017, 21:03:05 »
İşletme sahıbı olupta devlete kayıt yaptıranları ılgılendıren bır uygulama bu ..?! Ben sahsen 200 tavugum ıcın kendımı gıdıp ilgili makama fişletmem !! Bakınız o acıklamayı yapan şahış, koyde kendı halınde uretım yapan koyluyede hakaret etmıstır ıyı ınceleyın ?! Sanki kendılerı herseyı kanunlara uygun yapıyorlar .?!! ;)

Çevrimdışı Barbaros Çolak

 • EvcilSever
 • İleti: 51
 • evcilsevgisi.com
 • Beslediğim Türler: Tavuk
Ynt: Yumurtada 'yetiştirme metodu kodu' dönemi başladı
« Yanıtla #3 : 02 Ara 2017, 21:07:06 »
Kaldıkı salma tavukculukta yemleme , ılaclama , vıtamınler ve hıjyen  yerı yerınde yapılsın , ben ıddaa edıyorum kesınlıkle o uretılen yumurtanın tadına doyum olmaz ?! Eee bu durumda benım uretıcı olarak cıkarım nedır ?! Yumurtanın tanesını 0,50 kurusa verecegım , sattıgım yumurtanın en az 100& 40 ını vergı verecegım ..nedenn  ?!! Ben dıyorumkı burdan da mutlaka cıkarı olanlar faydalandırılmak uzere harekete gecmısler ..yanı bır nevii fişlemedir bu ..?!