Gönderen Konu: Bronz hindi-Standart  (Okunma sayısı 1712 defa)

Çevrimdışı Ertuğrul GÖRÜŞÜK

 • ONURSAL
 • EvcilSever
 • İleti: 269
  • www.kanaryavedogakuslari.com
 • Beslediğim Türler: Kanarya
Bronz hindi-Standart
« : 15 Nis 2016, 08:47:59 »


BRONZ

Menşei: Avrupa
Sınıfı:Ağır

Doğu yabani hindisine renk olarak en yakın ırk olup oldukça popülerdir. İyi bir bronz hindiyi sergilerde yenmek epeyce zordur. İngiltere’de geliştirilmiş ve Amerika’ya yeniden tanıtılmıştır. Daha az sayıda olmakla beraber daha geniş göğüslü (etli) standart bronzlarda mevcuttur.

Renk – Erkek

Kafa: Mavimsi-beyaz olarak değişebilen, kırmızı.
Gaga: Boynuz rengi.
Gözler: İris koyu ela, gözbebeği mavi-siyah.
Gerdan: Parlak zengin kırmızı.
Her iki cinsiyet de tüy rengi: Baştan başa güzel bir metalik-bronz.
Boyun: Bakırımsı bronz.
Sırt: Boyundan sırtın ortasına kadar zengin bakırımsı- bronz, her tüy ucunda dar bir siyah bantla biter. Sırtın ortasından kuyruk örtüsüne kadar siyah, her tüy sonuna yakın geniş bakırımsı-bronz bir bantta sahip olup ayrı siyah bir bant ile biter. Kuyruk örtüsüne yaklaştıkça bu bantlar kademeli olarak daralır. 
Kuyruk: Kuyruk ana tüyleri ile örtüsü mat siyah, her tüy eşit ve belirgin biçimde, enine paralel kahverengi çizgilerle işaretlenmiş olup her tüy yoğun siyah bir bantla sınırlanmış, enine uzanan ayrı bir bronz banda sahiptir, tüyler geniş beyaz bir kenar ile biter.   
Kanat: Omuzlar ve kanat yayı örtüsü, siyah dar bir bantla biten, zengin bakırımsı bronz. Kanat örtüsü, onları sekonderlerden ayıran siyah bir bantla sonlanan, zengin bronz, bu durum kanatlar kapandığında geniş bir bant oluşturur. Primerler, her tüy dönüşümlü olarak eşit ve birbirinden farklı siyah ve beyaz paralel çubuklu. Uçuş örtüsü, primerlere benzer şekilde çubuklu. Sekonderler, mat siyah, dönüşümlü olarak birbirinden farklı siyah ve beyaz paralel çubuklu.  Kısa üst sekonderler de (vücuda yakın sekonderler) siyah çubuklar bronz bir katkı aldığından beyaz çubuklar daha az belirgin hale gelir.
Göğüs: Tüylerin görünen yüzeyi zengin bronz, görülmeyen kısımları siyah. Göğsün alt kısmında vücuda yakın her tüy, siyah dar bir bantla biter.
Vücut ve yumuşak tüyler: Vücut siyah, her tüyün sonunda geniş bir bronz bant, bunun bitişiğinde dar bir siyah bant, onun da bitişiğinde (tüyün sonunda) saf beyaz dar bir bant bulunur. Yumuşak tüyler: Mat siyah.
Bacaklar ve ayaklar: Uyluklar mat siyah, kenarları hafif grimsi beyaz. İncikler ve parmaklar mat siyah, olgunlaştıkça boynuz rengine döner. Tırnaklar boynuz rengi.

Dişi
Erkek gibi, ancak göğüs soluk beyaz dantelli (kenarlı).Kusur
Sekonderler de herhangi bir kahverengilik.

Bir günlük palaz
Kafa açık kahverengi, lekeler ve çizgiler koyu kahverengi. Boyun ve sırttan aşağı merkezde geniş koyu bir çizgi, her iki tarafında ise ince çizgiler bulunur. Kanatlarda iki tane koyu çizgi, merkezinde ve ucuna yakın koyu benek vardır. Palazın yüzeyi soluk gri, alt kısmı sarımsı beyaz. Bacaklar ve ayaklar birtakım dumansı pigmentasyonlar ile ten rengi.


Ertuğrul Görüşük-Sivas

Ynt: Bronz hindi-Standart
« Yanıtla #1 : 15 Nis 2016, 09:59:33 »
birdaha ki yüklemede hindi de koymayı düşünüyorum en fazla 3 tane olsun yeter diyorum ama 3 rengide birbirinden güzel neyapsam hangisini tercih etsem bilemedim :(

Çevrimdışı Ertuğrul GÖRÜŞÜK

 • ONURSAL
 • EvcilSever
 • İleti: 269
  • www.kanaryavedogakuslari.com
 • Beslediğim Türler: Kanarya
Ynt: Bronz hindi-Standart
« Yanıtla #2 : 15 Nis 2016, 10:08:21 »
birdaha ki yüklemede hindi de koymayı düşünüyorum en fazla 3 tane olsun yeter diyorum ama 3 rengide birbirinden güzel neyapsam hangisini tercih etsem bilemedim :(

Bence hepsinin yüklenmesini bekleyin.
Ertuğrul Görüşük-Sivas