Gönderen Konu: Narragansett hindi-Standart  (Okunma sayısı 2615 defa)

Çevrimdışı Ertuğrul GÖRÜŞÜK

  • ONURSAL
  • EvcilSever
  • İleti: 269
    • www.kanaryavedogakuslari.com
  • Beslediğim Türler: Kanarya
Narragansett hindi-Standart
« : 17 Nis 2016, 19:36:03 »


NARRAGANSETT

Menşei: Amerika
Sınıfı:Ağır

Narragansett ismini, yetiştiği yer olan Amerika-Rhode İsland da bulunan Narragansett körfezinden almıştır. Narragansett’in aslında Doğu Vahşi hindisinin İngiltere'den Amerika'ya götürülen siyah hindi  ile melezlenmesi sonucu elde edildiğine inanılmaktadır. Cinsin standartları Amerika da 1874 yılında kabul edilmiştir.

Renk – Erkek

Kafa: Mavimsi-beyaz olarak değişebilen, kırmızı.
Gaga: Boynuz rengi.
Gözler: Kahverengi.
Gerdan: Mavimsi-beyaz olarak değişebilen, kırmızı.
Boyun: Her tüy yüzeyi beyaza yakın çelik-grisi olup tüy sırtta yaklaştıkça  genişliği artan dar bir siyah bantla biter, görülmeyen kısmı ise siyahtır.
Sırt: Herhangi bir bronz renklenme olmadan zengin metalik siyah. Eyer siyah olup her tüy beyaza yakın çelik-grisi geniş bir bant ile biter. Kuyruk örtüsüne yaklaştıkça bu açık renk bantlar kademeli olarak genişler. 
Kuyruk: Ana kuyruk mat siyah, her tüy bronz  kalem desenden oluşan düzenli paralel çizgili olup beyaza yakın çelik grisi kenarlı, geniş bir metalik siyah bant ile biter. Bu bantta bronz renklenme olmamalı. Örtüler ve küçük örtüler mat siyah, her tüy bronz  kalem desenden oluşan düzenli paralel çizgili olup geniş bir metalik siyah bir bantta sahiptir -  bronz renklenme olmamalı - ve beyaza yakın çelik grisi geniş bir kenarla biter.
Kanat: Omuz ve kanat yayı örtüleri dar bir siyah bantla biten, açık çelik grisi. Örtü açık çelik grisi, kanat katlandığı zaman boydan boya geniş çelik-gri bant oluşturur. Her tüy siyah şerit benzeri parlak bir bantla biter ki bu da onları sekonderlerden ayırır. Sekonderler; her tüy boydan boya ardışık şekilde eşit paralel siyah ve beyaz çubuklu. Uçuş örtüsü primerlere benzer şekilde çubuklu. Sekonderler; ardışık şekilde eşit paralel siyah ve beyaz çubuklu, kısa olan üst sekonderler de siyah çubukların açık çelik gri renklenmesi nedeni ile beyaz çubuklar da az belirgin hale gelir.
Göğüs: Her tüyün görülmeyen kısmı siyah olup açık çelik grisi geniş bir bantla biter ki gövdenin altına doğru koyulaşır, her tüy boğazdan dar göğsün alt kısmında geniş olan ayrı bir siyah bantla biter.
Gövde ve yumuşak tüyler: Vücut beyaz bir bantla biten mat siyah. Yumuşak tüyler, beyaz kenarla biten siyah.
Bacaklar ve ayaklar: Uylukların alt kısmı açık çelik-gri kenarlı yoğun siyah.  İncikler ve ayak parmakları: olgun örneklerde, derin somon; genç örneklerde, siyaha yakın somon.
Tüm kısımlarda altrenk: Çok koyu kayrak.

Dişi[/B]
Sırt, her tüy orta genişlikte beyaz kenarlı, pelerin ve göğüs tüylerinin siyah kenarları ise arka tarafa yaklaştıkça, yavaş yavaş genişleyerek.ve değişerek beyaz kenara dönüşür. Bunların dışında erkeğe benzer.

Kusur
Primer veya sekonder tüylerden bir ya da daha fazlasının tamamen siyah veya kahverengi olması. Gri ya da beyaz barların, primerlerin uzunluğunun yarısından fazla olmaması. Büyük ana kuyruk örtüsünün ilerisinde, ana kuyruk tüylerinde beyazla biten geniş kenar hariç, beyaz ve gri çubukların görülmesi. Kuyruk örtüsünde ki siyah bantların tümden yokluğu. Sekonderlerde kahverengi kenar.

Bir günlük palaz
Kafa, başın üstünden boyna doğru ilerleyen  geniş koyu kahverengi bir lekeye ve üç koyu çizgiye sahip sarımsı gri. Vücudun üst kısımları açık grimsi kahverengi, çok koyu kahverengi benekli ve üç koyu çizgili bu durum sırt boyunca kuyruğa kadar devam eder. Vücudun alt parçaları sarımsı-beyaz yüzeyi neredeyse beyaz. Alt renk tüm kısımlarda açık gri. İncikler, bacaklar ve ayaklar bronzla aynıdır (bacaklar ve ayaklar birtakım dumansı pigmentasyonlar ile ten rengi). Narragansett palazın göğsü bronza göre daha soluk olsa da, iki çeşitti doğru olarak ayırmak 6 haftalık olana kadar çok zordur.
Ertuğrul Görüşük-Sivas

Çevrimdışı Beyhan KARACA

  • ONURSAL
  • EvcilSever
  • İleti: 3171
  • Beslediğim Türler: susex.austrolorp.baf susex.rır.ligorin.güvercin
Ynt: Narragansett hindi-Standart
« Yanıtla #1 : 17 Nis 2016, 22:54:37 »
hindinin de baya çeşidi var mış demek  elinize sağlık abim
:)
hastasıyız dede

Ynt: Narragansett hindi-Standart
« Yanıtla #2 : 17 Nis 2016, 23:00:43 »
bu kanatlı gurubuan insan doyamıyor hepsinden istiyor bıldırcınından sülününe tavus kuşuna kadar  yerimiz olanağımız olsada hepsinden ve birkaç renginden beslesek

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

Ynt: Narragansett hindi-Standart
« Yanıtla #3 : 17 Nis 2016, 23:02:03 »
hindinin de baya çeşidi var mış demek  elinize sağlık abim
Bizim bildiğimiz Kabaramayan kel Fatma' nın meğer akrabası çokmuş abi :)
Smyrna Rottweiler Kennel