Gönderen Konu: Kadıköy'de 'Kuş' Operasyonu 17 Ocak 2015 Cumartesi  (Okunma sayısı 5852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Ali KOÇ

• EvcilSever
    • kanaryavedogakuslari
  • Beslediğim Türler: Kafes Kuşları
                                                                                                                17 Ocak 2015 Cumartesi 09:56

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri polis eşliğinde Kadıköy’de ‘kuş’ operasyonu düzenlendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri polis eşliğinde Kadıköy'de 'kuş' operasyonu düzenlendi. Apartman dairesine düzenlenen operasyonda saka, florya, atmaca ve iskete kuşlarından oluşan çok sayıda kuş ile karşılaşan ekipler, daire sahibi ve oğluna 25 bin lira para cezası uygulayarak, kuşlara el koydu.

Kadıköy'de kaçak kuş ihbarı alan Doğa Koruma ve Milli Parklar İstanbul Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, polis desteği ile bir operasyon gerçekleştirdi. Murat Paşa Caddesi 91 numaralı apartmana gelen ekipler, apartmanda oturan Kenan Topçu'nun kapıyı açması ile birlikte arama kararını göstererek binaya girdi. Binayı aramaya başlayan ekipler, 2'nci katta bulunan dairede kuş sürüsü ile karşılaştı.

Ekipler, özel olarak düzenlenmiş bir alanda toplanan saka kuşları ve kafeslere yerleştirilmiş kuşlar görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Kuşların sahibi Kenan Topçu, kendisinin sadece muhabbet kuşu beslediğini, oğlu Batıkan Topçu'nun ise saka ve diğer kuşlara baktığını söyledi. Batıkan Topçu ise, kuşları satıp satmadığı ile ilgili bir soruya, "Ben neden satayım, bunları Topkapı'dan alıyorum. Eğer yasaksa orada neden satılıyor" diyerek kendisini savundu.

Görevliler, kafeslerde bulunan kuşları aşağı indirerek araçlara yerleştirirken, özel bir bölmeye konulan saka kuşları ise pencereler açılarak özgür bırakıldı. Yapılan incelemelerin ardından tutanak tutularak 25 bin lira para cezası uygulandı. Baba Kenan Topçu, "1970 yılından beri bu şekilde kuş bakıyorum. Kimse de bir gün kuş sattığımı görmemiştir. Hep ben satın alırım satmam. Hastalık bu. Ticari amaçlı ben burayı tutmam ki" dedi. - İstanbul

Haber Kaynağı İçin :   http://www.haberler.com/ozel-haber-kadikoy-de-kus-operasyonu-6875895-haberi/

Çevrimdışı Banu Semiha DOKUREL

• EvcilSever
Ynt: Kadıköy'de 'Kuş' Operasyonu 17 Ocak 2015 Cumartesi
« Yanıtla #1 : 17 Oca 2015, 21:18:54 »
Ben de izledim haberlerde 25.bin lira para cezası kestiler adamla oğluna çok saçma geldi..Bu kesilen ceza doğadaki kuşları besledikleri için mi yoksa apartman dairesinde beslendiği için mi?.

• EvcilSever
    • kanaryavedogakuslari
« Yanıtla #2 : 17 Oca 2015, 21:35:37 »
Ben de izledim haberlerde 25.bin lira para cezası kestiler adamla oğluna çok saçma geldi..Bu kesilen ceza doğadaki kuşları besledikleri için mi yoksa apartman dairesinde beslendiği için mi?.

Banu Hn. konuyla ilgili bilgi  verebilirim. Doğadan yakalanan Saka , Florya , İskete ve Atmaca gibi kuşlarının yakalanması yasaktır bunlar arasında tek atmaca izne tabidir izin alıp kısa süreliğine av amaçlı beslenebiliyor özellikle karadenizde bu hobi çok yaygındır.

Diğer saka, florya ve iskete kuşları nesli tükenen kuşlar sınıfında olduğu için bu kuşların korunması için avrupa CİTES anlaşmasına imza koyan ülkeler arasında Türkiye'de vardır.

Doğadan yakalanan bu kuşların yakalanması , satılması ve beslenmesi yasaktır. Tesbiti halinde kanun gereği 1 kuş için 400 TL. idari para cezası vardır. 

Saka kuşunun cezası 400 TL

Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ''Son yıllarda saka (halk arasında bilinen adıyla elmacık) kuşu ile ilgili Şube Müdürlüğümüze yapılan ihbarlar neticesinde birçok kişiye idari yaptırım ve tazminat cezaları düzenlenmiş olmakla birlikte, şahısların bu kuşların yakalanmasının ve beslenmesinin yasak olduğunu bilmediklerini beyan etmektedirler. Saka (Cardueliscarduelis) türü Uluslararası bir sözleşme olan ve Ülkemizin de taraf olduğu Bern Sözleşmesine göre koruma altına alınmış ötücü bir kuştur. 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa göre koruma altındaki kuşların avlanması, alınması, satılması ve beslenmesi yasak olup 5326 sayılı Kabahatler Kanuna göre idari yaptırım kararına konu olmaktadırlar. Saka kuşunun alındığının, satıldığının ve beslendiğinin tespiti halinde şahıslara aykırı davrandığı maddelere göre idari yaptırım kararı düzenlendiği gibi kuş başına da 400 TL gibi ciddi bir tazminat cezası düzenlenmektedir'' denildi.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/yesilekran/2014/01/20/saka-kusunun-cezasi-400-tl

Çevrimdışı Banu Semiha DOKUREL

• EvcilSever
« Yanıtla #3 : 17 Oca 2015, 22:00:48 »
Açıklama için teşekkür ederim Mehmet Ali bey..

• EvcilSever
    • kanaryavedogakuslari
« Yanıtla #4 : 17 Oca 2015, 23:16:59 »
Açıklama için teşekkür ederim Mehmet Ali bey..

Banu Hn. Rica ederim.

Arkadaşlar önemli bir konu olduğu için konuyla ilgili video ve birkaç resim eklemek istiyorum.

Video Linki: http://www.iha.com.tr/video-kadikoyde-kus-operasyonu-49614/

Çevrimdışı Beyhan KARACA

• ONURSAL
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: susex.austrolorp.baf susex.rır.ligorin.güvercin
« Yanıtla #5 : 18 Oca 2015, 01:33:37 »
bunlarda ayarı kaçırmış abi evin içi dışı kuş dolu yani her ortamı hazırlamışlar gelin diye
:)
hastasıyız dede

Çevrimdışı Ferdi ÇETİNKAYA

• EvcilSever
« Yanıtla #6 : 18 Oca 2015, 12:06:20 »
Madem saka nesli tukenen bir kus turu o zaman adamlara odul vermek lazim. Bu kadar uretim yapmislar. Bu kuslar sahislardan belli bir ucret karsiligi satin alinip dogaya salinmasi gerekmezmiydi.

• EvcilSever
    • kanaryavedogakuslari
« Yanıtla #7 : 18 Oca 2015, 16:50:46 »
Madem saka nesli tukenen bir kus turu o zaman adamlara odul vermek lazim. Bu kadar uretim yapmislar. Bu kuslar sahislardan belli bir ucret karsiligi satin alinip dogaya salinmasi gerekmezmiydi.

Ferdi kardeşim saka kuşu üretimi yapılmamış :) Doğadan yakalanan kuşlar onlar. :)

Çevrimiçi Erol DEMİRBAĞ

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Ayrım yok. Tüm kanatlılar güzel.
« Yanıtla #8 : 18 Oca 2015, 18:42:15 »
Kanarya ile berber besleyenler yasak kapsamı dışındamı!?
05322827480

Çevrimdışı Fırat DURAK

• EvcilSever
« Yanıtla #9 : 18 Oca 2015, 21:00:36 »
evcil yani petshoplarda gördüğünüz tiplerdeki kanaryalar yasak kapsamında değil. berber hakkında bilgim yok. saka , iskete gibi kuşlarda da bilezik olayı olursa yasak olmaz. yani o bilezikler yavruyken takılıyor malum, doğadan yakalanmadığının ispatı oluyor ...

Çevrimdışı Ahmet YILDIRIM

• EvcilSever
« Yanıtla #10 : 19 Oca 2015, 08:39:06 »
bu görevli arkadaşlar kuş pazarlarını görmüyormu acaba
kanarya malinua californıa.gamble.boobwhite.keklik.sultan.

Çevrimdışı Emrullah TEMEL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: New hampshire-L.Sussex -Kanarya- Keçi
« Yanıtla #11 : 19 Oca 2015, 10:42:11 »
evcil yani petshoplarda gördüğünüz tiplerdeki kanaryalar yasak kapsamında değil. berber hakkında bilgim yok. saka , iskete gibi kuşlarda da bilezik olayı olursa yasak olmaz. yani o bilezikler yavruyken takılıyor malum, doğadan yakalanmadığının ispatı oluyor ...
Mutasyon olmadıktan sonra pet shoptaki de yasak , çünkü o da doğadan yakalama çünkü.
Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .