Gönderen Konu: Dövüş kazı-Standart  (Okunma sayısı 1576 defa)

Çevrimdışı Ertuğrul GÖRÜŞÜK

  • ONURSAL
  • EvcilSever
  • İleti: 269
    • www.kanaryavedogakuslari.com
  • Beslediğim Türler: Kanarya
Dövüş kazı-Standart
« : 12 Haz 2016, 11:34:15 »


STEİNBAHCER KAZI

Sınıf: Hafif
Menşei: Merkez-Doğu Almanya (Thüringen Bölgesi)

Genellikle dövüş kazı olarak bilinen Steinbacher, özellikle üreme sezonunda, dişilerden oluşan grubunu korumak adına, muhtemelen en agresif olan ırktır. Ondokuncu yüzyılda Çin kazı ile Thüringen yerel kazlarının çaprazlanması ile elde edilmiş olup Almanya'da. 1932 yılında 'Thüringer Geflügelzüchter' adıyla standardize edilmiştir. Avrupa'da, gri, mavi, lavanta krem ve devetüyü çeşitleri mevcuttur.

Genel tipi (şekli): Erkek ve dişi

Taşıma: Azametli, oldukça dik.
Kafa: Şekli kendine özgü, güçlü, gaga  hafif dışbükey olup başın arkasından gelen eğrinin devamı biçiminde kafayla birleşir. Topuz ya da gerdanla ilgili herhangi bir  iz olmamalı. Gözler büyük.
Boyun: Düz, güçlü ve dik. Orta uzunlukta.
Vücut: Hafif tıknaz. Sırt güçlü, geniş ve hafifçe aşağıya kuyruğa doğru eğimli. Göğüs geniş ve dolgun. Karın geniş ve dolgun,  genç kuşlar göbeksiz, ama yetişkin kuşlarda orta kısımda, sarkık olmayan küçük bir göbeğe izin verilir.
Kuyruk: Kısa, sivri ve taşıma sırasında düz.
Kanatlar: Uzun, vücuda sıkıca yapışık taşınır.
Bacaklar ve ayaklar: Orta uzunlukta,  uyluklar ve incikler güçlü.
Tüyler: Pürüzsüz ama çok şık (parlak-kaygan) değil.
Bilezik: Erkek 22, dişi 22.Renk

Mavi
Her iki cinsiyette de:
Gözler: Dar şekilde turuncu-sarı göz halkası (kirpik) ile çerçevelenmiş koyu kahverengi.
Gaga: Parlak turuncu, ucunda ki fasulye ile testere biçimindeki dişleri siyah.
Bacaklar ve perdeler: Parlak turuncu.
Tüyler: Baş, boyun, göğüs, sırt, kanat ve uyluk hafif grimsi mavi renkte. Başın üzeri ve boynun arkası aşağıya doğru daha koyu tonda. Omuz, kanat ve uyluk tüyleri, net şekilde daha açık tonda kenarlı ama çok geniş olmamalı. Karın ve sırt gümüşi mavi. Kuyruk tüyleri beyaz kenarlı gri. Kıç beyaz.

Gri
Her iki cinsiyette de:
Aynı mavi gibi ama tüy rengi  koyu griHatalar
Her iki cinsiyette de: Çok kaba vücut. İnce boyun.  Topuz ya da gerdana ait bir işaret.  Gaga da  testere biçimindeki dişlerde veya fasulyede siyah eksikliği. Gaga veya tırtıkların belirtilenden başka renkte olması. Tüylerde kenar olmaması. Parlak turuncu dışındaki bacak rengi. Orantısız veya sarkık göbek. İç bükey gaga. Koyu gri (gri çeşit hariç) veya kahverengi tüyler.

NOT: Dövüş kazı unvanına rağmen en iyi özelliği sakin mizacıdır. Oldukça evcil olup birlikte büyümüş kardeşler aynı sürü içerisinde beraber tutulabilir ancak üreme sezonunda erkeklere dikkat edilmelidir. Bazı kaynaklar yılda 10-12,  bazı kaynaklar da 30 ila 50  yumurta yaptığını belirtiyor.  Almanca bir kaynak ise birinci yılda 12-15, diğer yıllarda 25-35 olarak vermiş.Kaz dövüşü: Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinde düzenlenen bu dövüşler, horozlarda olduğu gibi kanlı değildir. Geleneksel kaz dövüşleri ‘’Kaz Sumo güreşi’’ olarak tarif edilir. Şiddetli gibi görünse de verdiği hasar kopmuş tüyler ve morarmış kanatlarla sınırlıdır.
Ertuğrul Görüşük-Sivas

Çevrimdışı Beyhan KARACA

  • ONURSAL
  • EvcilSever
  • İleti: 3171
  • Beslediğim Türler: susex.austrolorp.baf susex.rır.ligorin.güvercin
Ynt: Dövüş kazı-Standart
« Yanıtla #1 : 13 Haz 2016, 11:41:14 »
eline sağlık abi
:)
hastasıyız dede