Gönderen Konu: Embden kazı-Standart  (Okunma sayısı 2856 defa)

Çevrimdışı Ertuğrul GÖRÜŞÜK

  • ONURSAL
  • EvcilSever
  • İleti: 269
    • www.kanaryavedogakuslari.com
  • Beslediğim Türler: Kanarya
Embden kazı-Standart
« : 18 May 2016, 08:57:57 »


EMBDEN KAZI

Sınıf: Ağır.
Menşei: Kuzey Avrupa.

Embden, Toulouse kazı ile birlikte İngiltere'de çok uzun süre önce (1865) standardize edilmişlerdir.
Embden ayrıca Bremen olarak da birkaç yüzyıldır bilinmektedir. Ağır, heybetli ama huy olarak nazik bir kuştur. İngiliz yetiştiricilerin dikkatli seçimleri ile boyutu, ağırlığı ve et kalitesi artmıştır. İngiliz Embden, Avrupa Embden’den biraz daha farklıdır. İngiliz Embden yekpare olup iyice güçlü bir boyuna sahiptir. Avrupa Embden ise daha uzun ve ince boyunlu olmaya meyillidir.

Genel tipi (şekli): Erkek ve dişi

Taşıma: Dik ve kendinden emin.
Kafa: Güçlü, cesur. Gaga kalın. Gözler cesur ve uyanık.
Boyun: Uzun, iyi orantılı, gerdan olmamalı.
Gövde: Geniş, kalın ve iyice yuvarlak. Sırt uzun ve düz. Göğüs yuvarlak ve dolu. Omuzlar ve kıç geniş. Göbek derin ve çift loblu.
Kuyruk: Kuyruk kapalı ve taşınması dışarı doğru.
Kanatlar: Büyük ve güçlü.
Bacaklar ve ayaklar: Bacaklar orta uzunlukta. İncikler büyük ve güçlü.
Tüyler: Sert ve sıkı.
Bilezik: Erkek 27, dişi 27.Hatalar
Zayıflık. Beyaz dışında başka renk tüyler. Gerdan. Orantısız loblar.NOT: Embden ticari et üretimi için kullanılan en yaygın kazlardan biridir. Yumurta verimi yıllık 30-40 (bazı kaynaklarda 10-30) adet, ağırlığı 170 gr. Sahiplerine karşı yumuşak, özellikle kuluçka döneminde yabancılara karşı saldırgan. Dayanıklı çabuk büyüyen ve 2-3 yaşında olgunlaşan bir ırktır.
Her beyaz kaz Embden değildir, ırk adına piyasada yapılan çok sayıda dolandırıcılık göz önüne alındığında, saflık endekslerinin önemli yönlerine dikkat edilmelidir. Beyazlar içinde en büyük boyutlu kazdır. Dişiler 40 dan fazla yumurtlamaz. Bir diğer ayırt edici özellikte palazlar, dişilerde daha koyu olan kahverengi sırtlı doğar. İlk tüy dökümünde bu koyu renkler kaybolur.

Ertuğrul Görüşük-Sivas