Gönderen Konu: Pomeranian kazı-Standart  (Okunma sayısı 1533 defa)

Çevrimdışı Ertuğrul GÖRÜŞÜK

  • ONURSAL
  • EvcilSever
  • İleti: 269
    • www.kanaryavedogakuslari.com
  • Beslediğim Türler: Kanarya
Pomeranian kazı-Standart
« : 26 May 2016, 09:25:33 »


POMERANİAN KAZI

Sınıf: Orta
Menşei: Avrupa

İsmini Baltık denizinin güney kıyılarında Oder ve Vistula nehirlerinin oluşturduğu haliçte bulunan Pomeranya bölgesinden alır. Bu bölge şu anda Almanya ve Polonya arasında paylaşılmış durumdadır. Pomeranian gri ve beyaz ve gri sırtlı olmak üzere üç renk çeşitine sahiptir ama İngiltere'de en yaygın olanı gri sırtlı olup standartlaştırılmış tek renktir. Pomeranian İngilterede 1997 yılında  standardize edilmiştir.

Genel tipi (şekli): Erkek ve dişi


Taşıma: Neredeyse yatay.
Kafa: Oldukça geniş, taç kısmı biraz düz. Gaga orta uzunlukta, kalın ve hemen hemen düz. Gözler büyük ve belirgin.
Boyun: Orta uzunlukta, kalın ve taşınması dik.
Gövde: Orta uzunlukta, dolgun, derin ve etli. Sırt uzun ve hafifçe dışbükey. Gögüs dolgun, geniş ve belirgin, karina ile ilgili hiçbir belirti olmamalı. Göbek tek loblu, orta derinlikte ve geniş.
Kuyruk: Kısa, sıkıca katlı, taşıma sırasında hemen hemen düz.
Kanatlar: Uzun olup uçları kuyruk örtü tüylerinin üzerine geçer, düzgün ve pürüzsüz şekilde katlı, taşınması yüksek.
Bacaklar ve ayaklar: Alt uyluk kısmı orta uzunlukta, dolgun ve hemen hemen uyluk örtüsü ile kaplı. İncikler orta uzunlukta.
Bilezik: Erkek 24, dişi 24.Renk

Gri sırtlı (İngiliz standart)
Her iki cinsiyette de:
Kafa: Kafanın  düz koyu gri olması tercih edilir ancak bazı örnekler gaga tabanı etrafında beyaz tüylere sahiptir. Çene altında beyaz renge izin verilir.   Gözler mavi veya kahverengi. Göz halkası (kirpik) kırmızı. Gaga turuncu-kırmızıya doğru pembe-turuncu.
Boyun: Üst kısmı (yaklaşık üçte biri) koyu gri, alt kısmı beyaz, ayrılma temiz ve düzgün olmalı.
Sırt: Omuz örtüsü üzerinden kuyruk tabanının yakınına kadar açık renk kenarlı, koyu gri. Bu renk oluşumu kalp şeklinde olması gerekir.
Göğüs ve yanlar: Gri uyluk örtüsü hariç beyaz, gri tüyler burada da açık renk kenarlıdır.  Bazı kuşlarda açık kenarlı gri geniş bir bant karın altında uzanır (ancak tercih edilmez).
Göbek ve sağrı: Beyaz.
Kuyruk: Beyaz, ancak bazıları gri olabilir. 
Kanatlar: Beyaz; kalp şeklindeki eyerin devamı oluşturan skapular ve kanat örtüsü gri. Gri tüyler açık renk kenarlı.
Bacaklar ve perdeler: Turuncu-kırmızı.

Beyaz (Avrupa standart)
Her iki cinsiyette de:
Gözler: Mavi
Tüyler: Beyaz

Gri (Avrupa standart)
Baş, boyun, göğüs, sırt, kanat ve uyluk örtüsü (bacak tüyleri) gri. Omuz yayı, uyluk örtüsü ve kanat tüyleri çok geniş olmayacak şekilde beyaz kenarlı, gri. Kuyruk tüyleri beyaz kenarlı gri. Göbek ve sağrı beyaz. Göz rengi kahverengi.
 


Hatalar
Her iki cinsiyette de: Çift loblu göbek. Desenlerin eşit olmaması, Serpiştirilmiş gibi beyaz tüyler.  Boyun renkleri arasında oldukça eşitsiz bölünme. Göğüs üzerinde karina belirtisi.

NOT: Bu kazlar oldukça sosyal ve "konuşkandır."  Bazı Pomeranianlar uysal, diğerleri agresif olabilir Pomeranianlar ziyaretçileri gürültüyle karşılamak  eğilimindedir ki bu nedenle onlar  iyi birer bekçi (nöbetçi) kuş olabilirler. Yıllık yumurta verimi, beyaz kabuklu 15-35 arasıdır.

Ertuğrul Görüşük-Sivas