Gönderen Konu: Kuluçka Makinesinde Ördek Yumurtası ((yardım))  (Okunma sayısı 3223 defa)

Merhaba arkadaşlar

Ördek yumurtalarını el yapımı kuluçka makinesine koyduğumuzda gerekli ısı ve nemin dışında bazı sitelerde haftada 2-3 kere bazı sitelerde de 2-3 haftada bir kere su serpilmesi gerektiği yazıyor.

genel olarak ise tavuk yumurtası koymuş gibi gelişim süresince sadece çevrilmesi son 3 gün kala çıkıma alınması yazıyor su serpme ile alakalı bişey yazmıyor.

bu konu hakkında tam olarak net bir bilgi sahibi olan varmı aranızda??simdiden teşekkürler...

Ynt: Kuluçka Makinesinde Ördek Yumurtası ((yardım))
« Yanıtla #1 : 22 Tem 2016, 00:12:47 »
su serpmesi genelde kazcıkartanlar yapıyor üstlerine arada bir fıslıyorlar kabuk yumuşasın diye ben öedek cıkarttım birkaç kere hiçne serptim nede fısfıs yaptım her seferindede cıktılar sorunsuz

Ynt: Kuluçka Makinesinde Ördek Yumurtası ((yardım))
« Yanıtla #2 : 22 Tem 2016, 09:08:11 »
KAFAMI BULANDIRAN BU YAZI

http://www.ordek.gen.tr/ordek-yumurtasi-kac-gunde-cikar.html


Sağlıklı bir dişi ördek dört veya beş aylıkken yumurtlayabilir. On dişi ördeğin üremesi için bir erkek ördek yeterlidir. Yumurtaların her biri 50-60 gram ağırlığındadır. Dişi ördeğin yardımı ile kuluçka süresi 28-29 gündür. Kuluçka sırasında hem elektronik hem de dizel kuluçka makinelerinden kullanabilirsiniz. Bu makineli kullandığınız takdirde yumurtalara iki veya üç haftaya bir su serpmeniz gerekir.

Ynt: Kuluçka Makinesinde Ördek Yumurtası ((yardım))
« Yanıtla #3 : 22 Tem 2016, 21:14:02 »
   Ördek yumurtalarını ben de bir kaç defa çıkarttım ama aynı anda tavuk yumurtalarını da koymamak lazım,tavuk civcivlerinde ciddi çıkım sonrası gevşeklik ve ölümlere neden oluyor.Ben deneyerek gördüm,siz aynı hataya düşmeyin.Çıkımdan sonra da makinenizi iyice dezenfekte etmenizda yarar var...Bu arada hiç su püskürtmedim ve gayet güzel sonuçlar aldım.
''Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar''  Konfüçyus

Ynt: Kuluçka Makinesinde Ördek Yumurtası ((yardım))
« Yanıtla #4 : 26 Tem 2016, 15:07:28 »
tavsiyenizi değerlendirecem abi