Gönderen Konu: tavuk biti  (Okunma sayısı 926 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet deniz

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: tavuk kaz köpek papağan
tavuk biti
« : 28 Şub 2018, 15:17:14 »
merhabalar malumunuz bahar ayları geldi geliyor ve havaların ısınması ile birlikte hemen hemen hepimizin baş belası olacak olan genel adı ile tavuk biti olarak bilinen mahlukatlarda hortlamaya başlayacak bunlara karsı erken tedbir almak adına öneri ve tavsiye amaçlı bilgi paylaşımı yapabilirmiyiz

Çevrimiçi Erol DEMİRBAĞ

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Ayrım yok. Tüm kanatlılar güzel.
Ynt: tavuk biti
« Yanıtla #1 : 28 Şub 2018, 16:35:37 »
Konu ile ilgili değişik başlıklarda arkadaşlar görüşlerini paylaşmışlardı.
Örnek link aşağıdadır.  Dahasıda var.
Sizinde öneriniz varsa, paylaşırsanız arkadaşlar faydalanırlar.Elinize, beyninize sağlık.
http://evcilsevgisi.com/forum/saglik-materyalleri/tavuk-bitleri/msg83536/#msg83536
05322827480

Çevrimdışı Mustafa KABADAYI

• ONURSAL
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Sussex,ataks,pleymut,lohman brown,köy tavuğu
« Yanıtla #2 : 28 Şub 2018, 16:39:07 »
Merhaba.
Tavuk biti ile mücadele etmek gerçekten zor bi durum.
En önemli olarak temizliğe çok dikkat etmek gerekiyor.
Kümeste ağaç tahta vs kullanmamak ta bi o kadar önemli.
Hayvanların eşinebileceği ortam hazırlamak ve buralara kül dökmek te denenmiş ve fayda görülmüş bir durum.
Dezenfektan ilaçları da kullanmak gerekiyor tabii ki.
Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.

mehmet kuytu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 26 Haz 2018, 14:01:57 »
merhaba aslında kümeslere hayvanları hiç almadan önce akarsid uygulamak gerekiyor bu ürün hem sirkelerini yok ediyor hem de bitleri yook ediyor gerçekten iyi bir ürün mahsuru yoksa ürünü göstereyim.
« Son Düzenleme: 26 Haz 2018, 15:47:35 Gönderen: Mustafa UÇAR »

Çevrimdışı Deniz Aydın

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Ameraucana, sultan
« Yanıtla #4 : 22 Ağu 2018, 21:46:05 »
merhabalar malumunuz bahar ayları geldi geliyor ve havaların ısınması ile birlikte hemen hemen hepimizin baş belası olacak olan genel adı ile tavuk biti olarak bilinen mahlukatlarda hortlamaya başlayacak bunlara karsı erken tedbir almak adına öneri ve tavsiye amaçlı bilgi paylaşımı yapabilirmiyiz

Kanat altlarındaki bitler için sipertoks çözelti kullandım sprey şisesine koyup kanat altına üstüne sıkarak uyguladım birkaç gün içinde hem yumurta verimi arttı hem biraz daha canlılık geldi gibi. Kümesin zeminine de sönmemiş toz kireç serptim. İlacı istanbul pendik ece veteriner ecza deposundan 20 liraya aldım bu ay. 1 hafta arayla 2 kez uygulamamı söyledi. Sönmemiş kirecin de 5 kilosuna 10 lira verdim galiba nalburdan. Toz kireçlerin hepsi sönmemiş olmayabiliyor dikkat etmekte fayda var.