Gönderen Konu: Çok acil çok önemli / Bit ile mücadele  (Okunma sayısı 89470 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ender ÖZEN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Köy tavuğu,Sussex,Rır ...
Ynt: Çok acil çok önemli / Bit ile mücadele
« Yanıtla #50 : 21 Eyl 2015, 17:51:49 »
Bence bir iki kedi besleyin derim daha sağlıklı

Kedi civcivleri de yiyebilir,ben onlara güvenmiyorum doğalarında kuş avlamak var:)))
''Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar''  Konfüçyus

Sadık ERKUŞ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : 21 Eyl 2015, 17:55:47 »
:) oda doğru o yönden düşünmemiştim hiç

Çevrimdışı Eyüp ÖZKAN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: L.brahma, sussex,hint
« Yanıtla #52 : 21 Eyl 2015, 20:57:26 »
Fare için biz tavukların gezindikleri yani kümes cevresindeki tellerden biraz açıklık bırakıyoruz ve kedi girip fareleri avlıyordu her kedi avlamıyor ama avlıyan da abonesi oluyor kümes'in.tavukların kül banyosu etmeleri asalakları öldürüyor hiç ilaç kullanmamıza gerek kalmıyor.Şükür fare kalmadı diyemem ama sayıları inanılmaz azaldı.
“İnsan tedbir alır, sebeplere yapışır, takdîri bilmez.
 Allahü teâlânın takdîri, kulun tedbîri ile değişmez.''

Çevrimdışı Özgür SALİM

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Şimdi yok fakat eskiden; Sussex light, brahma, ispenç, austrolop, kıvırcık, köy, bıldırcın
« Yanıtla #53 : 19 Ksm 2015, 11:17:32 »
Her gün yeni bir şeyle karşılaşıyoruz.....
Bugün farkettim ki 4 ayını geçmiş Sussex horozun kafasındaki tüyler sararmış hafif.
Bir baktım diğer kardeşi kafasından bir şeyler dıdıklıyor.
Evet maalesef bitlenmiş.
Sanırım her gün yeni bir şeyle karşılaşıp mücadele yöntemini öğreneceğiz..

Çevrimdışı Özgür Cem YILMAZER

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: brahma , susex , köy tavuğu , ataks-s, fizan , rahibe fizan , japones. ayam cemni , sultan, zibri
« Yanıtla #54 : 19 Ksm 2015, 12:31:15 »
nasıl kül olması lazım mangaldan kalan kömür külleri olurmu yoksa calı cırpı yakıp onun küllerinimi koymamız lazım
soba yok bizde köy ama doğal gaz bağlandı gecen sene

Sadık ERKUŞ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : 19 Ksm 2015, 12:50:09 »
odun külü olsun kafi abi kömür külü tavuğun derisini tahriş ediyor artı deri hastalıklarına sebebiyet verebiliyor gri renkte çok çabuk uçan hafif oluyor ya odunun o olacak abi  denemiş yaşamış biri olarak tavsiyem bu şekilde

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: brahma , susex , köy tavuğu , ataks-s, fizan , rahibe fizan , japones. ayam cemni , sultan, zibri
« Yanıtla #56 : 19 Ksm 2015, 13:49:31 »
tamam sadık demekki bahcede fazlalıkları calı cırpıyı toplayık yakınca külünü tavukların orada biryere koyucam bundan sonra

Çevrimdışı Özgür SALİM

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Şimdi yok fakat eskiden; Sussex light, brahma, ispenç, austrolop, kıvırcık, köy, bıldırcın
« Yanıtla #57 : 19 Ksm 2015, 15:28:09 »
Ben fırınları dolaştım odun fırını buldum,
bir teneke dolusu odun külü aldım.
Tavukların üzerine basamayacağı şekilde Kümesin bir köşesine döktüm soğumasını bekliyorum.
Kümesi kireçledim.
Küller soğuyunca da kireçlediğim yerlere bir de bu külden dökeceğim.
Ayrıca bit spreyi aldım onu da hepsine uyguladım.
Bakalım inşallah etkili olur.

Sadık ERKUŞ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : 19 Ksm 2015, 16:39:55 »
aynen abi biraz güneş gören bir yere dökün külü tavuklar güneş banyosu yaparken külün içinde yuvarlanır kanatlarını açar hertarafı kendi kendine kül ile ilaçlarlar hafiften güneş gören sakin hayvanın kafa dinleyebileceği bir ortamda oldumu 10 numara 5 yıldız olur bakarken ki zevki bile bi başka canlıların o keyifli anlarına :)

Çevrimdışı Özgür SALİM

• EvcilSever
« Yanıtla #59 : 19 Ksm 2015, 16:49:24 »
aynen abi biraz güneş gören bir yere dökün külü tavuklar güneş banyosu yaparken külün içinde yuvarlanır kanatlarını açar hertarafı kendi kendine kül ile ilaçlarlar hafiften güneş gören sakin hayvanın kafa dinleyebileceği bir ortamda oldumu 10 numara 5 yıldız olur bakarken ki zevki bile bi başka canlıların o keyifli anlarına :)

Tamam inşallah aynen uygulamaya çalışacağım. :)
Teşekkürler

Çevrimdışı Hakan ÖZDEMİR

• ONURSAL
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: L SUSSEX RIR
« Yanıtla #60 : 19 Ksm 2015, 21:19:05 »
külü serpmeyin.
çukur gibi bir yere toplu olarak dökün.
Yiğidi  Öldür Hakkını Yeme

0 542 5151399

Çevrimdışı Özgür SALİM

• EvcilSever
« Yanıtla #61 : 20 Ksm 2015, 10:12:39 »
külü serpmeyin.
çukur gibi bir yere toplu olarak dökün.

Hmm anladım teşekkürler Hakan abi öyle yapayım inş

Çevrimdışı Yemliha KORKMAZ

• Teknik Yönetici
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Orpington
« Yanıtla #62 : 20 Nis 2017, 11:43:10 »
Bit ile mücadele etmek için 2014'de açmış olduğum bu konuyu yıl 2017 de yeniden bir konu açma gereği duymadan okumuş ve faydalanmış oldum.

erdinç urut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #63 : 20 Nis 2017, 13:50:19 »
bende bir yerde okumuştum doğal fare zehir , un,çabuk donan alçı  karışımını ve bir alçak su kabını (saksı altı gibi) tenha bir yere yan yana bırakın,unla alçıyı yer üzerine de suyu içince   içinde donan alçı sindirim sistemini tıkar ve hayvan ölürmüş.

erdinç urut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #64 : 20 Nis 2017, 13:59:53 »
hayvanların bitlenmemesi için kesinlikle  mutfaktan artan yağlı yemek vermeyin, 4 yıl önce yakın köylerden ilk tavuklarımı aldım,satıcı ilk defamı tavuk bakıcan dedi evet dedim,sakın yağlı yemek verme bit yapar , sadece mısır verme yağ yapar demişti ,bende öyle yaptım,hiç sıkıntı olmadı,aynı öneriyi damadıma yaptım dinlemedi ,6 ay sora hem hayvanları hem kümesini ilaçlatmak zorunda kaldı.

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

• Genel Moderator
  • EvcilSever
  • Bizim tövbe ettiklerimiz milletin duası olmuş.
  • Beslediğim Türler: Spaclet Susex - Light Susex - Köy tavuğu - Habeş(Silkie) - Bıldırcın
« Yanıtla #65 : 20 Nis 2017, 14:05:07 »
Erdinç abi ,tavuklarıma kesinlikle yemek yada artığı vermiyorum ..
Yumurta yemi , buğday ,mısır kırığı ve yeşillik veriyorum.
Fakat yinede bitlenme oluyor maalesef.
Bitlenmenin bire bir yiyeceklerle olduğu kanısında değilim.
Smyrna Rottweiler Kennel

erdinç urut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #66 : 20 Nis 2017, 14:36:04 »
murat'çım sana internetten bu konunun  uzmanlarından faydalanmanı öneririm, daha önceki yazımda söylemiştim,bit  tavukların yaşamlarının bir parçasıdır,ancak aşırısı zararlıdır,bu konuda çok öneri var,kümesler ıslak olmayacak,kül toprak ilaçlı kireç karışımı banyo havuzları (yağmur görmesin) kümesin içi ahşap olmasın,ahşapsa 6 ayda bir kireç sürün,suyla seyreltilmiş çamaşır suyu ile püskürterek dezenfekte edin v.b gibi öneriler var,benim aklıma hep şu gelir binlerce tavukları olan tavuk çiftliklerinin önlemleri nedir.

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

• Genel Moderator
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Spaclet Susex - Light Susex - Köy tavuğu - Habeş(Silkie) - Bıldırcın
« Yanıtla #67 : 21 Nis 2017, 07:20:44 »
benim aklıma hep şu gelir binlerce tavukları olan tavuk çiftliklerinin önlemleri nedir.

Evet abi bu soruyu ,çok tavuğu olan bir arkadaşıma sorayım bakalım neler söyleyecek.
Smyrna Rottweiler Kennel

• EvcilSever
« Yanıtla #68 : 21 Nis 2017, 10:38:19 »
ben hiç yer hazırlamadı gerekde duymuyorum çünkü 1 dönüm bahce tavuklar kendileri gidip  neresi işlerini geliyorsa orda ufak cukur gibi birşey acıyorlar 2   3 gün orda hepsi sonra başka yere gidiyorlar bahcede birçok böyle yer yaptılar kendilerine değişik günlerde değişikyerlerde  temizleniyorlar aynı yeri ençok 3 gün kullanıp başkayere geçiyorlar  birdaha sıra ilk kullandıkları yere nerdeyse 10 gün sonra geliyor

Çevrimdışı Aydın BOZKURT

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Brahma - Hint kırması - köy tavuğu
« Yanıtla #69 : 21 Nis 2017, 11:26:33 »
Bizim köyde bitlenen tavukların kanat altlarına katı yağ sürerlermiş. Bit yağı yiyor şişmanlayıp düşüyor dediler. Bunun aslı astarı ya da bilimsel yönü var mıdır bilemem :))

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

• Genel Moderator
  • EvcilSever
« Yanıtla #70 : 21 Nis 2017, 12:24:51 »
Hahaha iyimiş bu taktik  :D :D :D
Smyrna Rottweiler Kennel

erdem avli

• Ziyaretçi
Ynt: çok Acil çok önemli / Bit İle Mücadele
« Yanıtla #71 : 08 Tem 2017, 08:54:36 »
Valla beyler Benim kümesi bitmemişti bahçede bitlenmiş diye eve bile bir ders almıştı ilk başta tavukları ve horozları hepsini kestin daha sonra kümesi ilaçladım bol suyla yıkadım kireçlenen evde ilaçlardan Bahçeli olduğu gibi Kompleksi'ne işledim bitlerden kurtuldum kesintisi hepsinden

Çevrimdışı Yemliha KORKMAZ

• Teknik Yönetici
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Orpington
« Yanıtla #72 : 21 Mar 2018, 18:43:17 »
Yaz geliyor yukarda yazılan tavsiyelere dikkat edelim.

mehmet kuytu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #73 : 13 Haz 2018, 11:52:26 »
Merhaba bence akarsid diye bir ilaç var doğal bir ilaç cihan özen diye bir üye bahsetmiş sanırım istanbuldan baya etkili bir ürün olduğunu öğrendim. Şu anda ihraç ürünü olduğunu duydum. Normal ilaçların yumurtaya geçmesi söz konusu olduğu için doğal ürünleri kullanmak gerekiyor. Şu anda da baya bir entegre kullanıyor. www.akarsid.com uygulamasıyla ilgli detayları bu sitede yazıyor.

Çevrimdışı Olcay AVŞAR

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #74 : 14 Haz 2018, 11:58:16 »
Merhaba arkadaşlar, kümesim yeni ve ahşap. 22 tane de 45 günlük civcivlerim var, kümse tipim sürekli içinde yaşayacakları tipde değil. Gündüz dışarı çıkıp gece konaklamak için kullanacaklar.

Civcivleri kümese alalı bir hafta olmadı daha, henüz bit problemi olduğunu sanmıyorum.

Başlıkta bit ile mücadele yazılmış, herkese teşekkürler. Peki bit derdi olmadan önce önlem olarak neler yapılabilir?

Saygılar.

Çevrimdışı ismail kuşçu

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: ATAKS TÜRKEN
« Yanıtla #75 : 14 Haz 2018, 22:44:33 »
bit için kümese mazot sıkmak imkan varsa pürmüze yakmak lazım tavuklarda odun külünde eşinirse bit mit kalmaz

Çevrimdışı Olcay AVŞAR

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #76 : 18 Haz 2018, 09:53:17 »
bit için kümese mazot sıkmak imkan varsa pürmüze yakmak lazım tavuklarda odun külünde eşinirse bit mit kalmaz

Teşekkürler, pürmüzüm var. Bit sıkıntısı olduğunda mazotun işe yaradığını okudum forumda, açık havada toprakta gezinti yapıp toprak banyosu yapabiliyorlar. Yine de kül gerekli mi acaba?

Çevrimdışı Fevzi ÜNAL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: wheaten Ameraucana-gugullu-Australorp-tavus kuşu
« Yanıtla #77 : 21 Haz 2018, 23:33:53 »
50*50*15h ebatlarında birkap içerisine toprak+kül+organik toz bit ilacını karıştırıp kümes içerine bırakıyorum. kümesi açmadığım günlerde içeride eşeleniyorlar.Kümes içerisine bir pompa yardımıyla sebasil ve fazladan elma ağaçlarımızda kullandığımız kırmızı örümcek ilaçlarıyla resmen yıkıyorum ve yeterince havalandırdıktan sonra hayvanlar kümese giriyor. Şükür bit sorunu yaşamıyorum.
Mevlanaya sormuşlar:o kadar okursun,o kadar yazarsın neyi bilirsin?Mevlana şu cevabı verir....; Haddimi bilirim...

Çevrimdışı Ethem YILDIRIM

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: köy tavuğu
« Yanıtla #78 : 22 Haz 2018, 00:17:23 »
sebasil deme bana.akşamüstü suya batırdım 30 ölü bu sabah suya daldırdım 3 ölü.sebasil çok güçlü tehlikeli ilaç.blotic vardı ona daldırıyordum iyiydi.1 tavuğum bitten ölünce kuvvetli ilaç olsun dedim katliam oldu resmen.olmuyor.soğuyorum iyice.olmuyorsa olmuyordur nasip diye birşey var ya zorlamayacağım.aşırı çok kaybım oldu 2 senedir.bir müddet ara vereceğim.bugün son cins tavuğum da öldü 8-9 köy tvk kaldı sadece.tıkandı baba hikayesi vardır bilenler bilir,o misal.
Geri çevirme.İsteme.Biriktirme.

Çevrimdışı Görkem KÖSE

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Light Sussex-Rhoe İsland Red-Amrock-Siyah Hindi
« Yanıtla #79 : 25 Haz 2018, 20:26:44 »
blotic hiçbir işe yaramaz öncelikli ki olarak kümes tahtadan ise kümesi komple ateşe vermeden bitten kurtulamazsin. Eğer kümes tuğla ve cimento dan ise içersini komple sıvaman lazım tuğla aralarında boşluk kalmayacak sonra güzel bir badana sonra folluk malzemesi olarak saman kullanma .plastik veya kauçuk folluk tabanliklari var onlardan kullan . birde sebacil e daldırma yaparken kafa dışarıda kalacak kafayı suya sokarsan hayvan zehirlenir.kanatların altına ve arasına ve iki bacak arasına sebacil geldimi yeterli bit için.
Gushterek

Çevrimdışı Görkem KÖSE

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Light Sussex-Rhoe İsland Red-Amrock-Siyah Hindi
« Yanıtla #80 : 25 Haz 2018, 20:29:41 »
ayrıca kümes bahçesinde eşinme çukurlari açar tavuklar oralara odun külü dokersen faydasını görürsün..Mazot pire için faydalı bitte bi etkisini görmedim.pire de bile çok etkin olduğu soylenemez
Gushterek

Çevrimdışı Kadir Güngör

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Australorp- Rhode Island Red ( Rır)-Wyandotte- Köy tavukları
« Yanıtla #81 : 26 Haz 2018, 11:39:19 »
Merhaba ben bunların açıkçası hiçbirini yapmıyorum ama tavuklarda ne bit ne başka birşeyle karşılaşmadım ama temizliklerine ve de toprak ile buluşmalarına  önem veririm bundan mıdır acaba
HAKİKİ DOST, İNSAN ÖMRÜNDE ZİYNETTİR

mehmet kuytu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #82 : 26 Haz 2018, 15:19:11 »
bence etkili sonuç almak için kümese hayvanlar girmeden önce ilaç uygulanmalı çünkü hayvanları aldıktan sonra zorlaşıyor. Ve kimse önemsemiyor ancak yumurta kabuğundan toksik maddeler çok çabuk yumurtanın içine nüfuz edebildiği için zehirli ilaçlardan uzak durmak gerekiyor. Türkiyede yüzlerce ton toksik madde ithal ediliyor ve bit öldürmek için kullanılıyor ancak bu yumurtaları insanlar yiyor. Bence bu iş için doğal ve etkili bir ürün olan akarsid kullanılmalı. www.akarsid.com bu sitede kullanımla ilgili detaylar verilmiş

saygılarımla

Çevrimdışı Mustafa UÇAR

• Genel Moderator
  • EvcilSever
  • instagram.com/mustafaaucarr
  • Beslediğim Türler: Hindi, Kaz, Amerikan/Pekin Ördek, Beç, Köy Tavuğu
« Yanıtla #83 : 26 Haz 2018, 15:56:42 »
bence etkili sonuç almak için kümese hayvanlar girmeden önce ilaç uygulanmalı çünkü hayvanları aldıktan sonra zorlaşıyor. Ve kimse önemsemiyor ancak yumurta kabuğundan toksik maddeler çok çabuk yumurtanın içine nüfuz edebildiği için zehirli ilaçlardan uzak durmak gerekiyor. Türkiyede yüzlerce ton toksik madde ithal ediliyor ve bit öldürmek için kullanılıyor ancak bu yumurtaları insanlar yiyor. Bence bu iş için doğal ve etkili bir ürün olan akarsid kullanılmalı. www.akarsid.com bu sitede kullanımla ilgili detaylar verilmiş

saygılarımla

Mehmet bey Merhaba.
üyeliğinizden beri 3 iletiniz mevcut.
ve üçünde de bu ürünün reklamını yapar nitelikte yazılar yazmışsınız.
kendinizi tanıtıcı konu açmamışsınız.
Tanışma kayıt konusu açıp kendinizi tanıtmadan aynı şekilde reklamvari ileti yazarsanız üyeliğinizle ilgili gerekli işlemler yapılacaktır.
Teşekkürler...

Çevrimdışı Fevzi ÜNAL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: wheaten Ameraucana-gugullu-Australorp-tavus kuşu
« Yanıtla #84 : 26 Haz 2018, 19:20:30 »
sebasil deme bana.akşamüstü suya batırdım 30 ölü bu sabah suya daldırdım 3 ölü.sebasil çok güçlü tehlikeli ilaç.blotic vardı ona daldırıyordum iyiydi.1 tavuğum bitten ölünce kuvvetli ilaç olsun dedim katliam oldu resmen.olmuyor.soğuyorum iyice.olmuyorsa olmuyordur nasip diye birşey var ya zorlamayacağım.aşırı çok kaybım oldu 2 senedir.bir müddet ara vereceğim.bugün son cins tavuğum da öldü 8-9 köy tvk kaldı sadece.tıkandı baba hikayesi vardır bilenler bilir,o misal.

ben sebasil dedim çünkü mükemmel bir ilaç. yazımda belirttiğim gibi pompayla kümese dedim. Siz daldrma yapmışsınız. Ne demeli ki geçmiş olsun. Yenileri mükemmel olacak.
Mevlanaya sormuşlar:o kadar okursun,o kadar yazarsın neyi bilirsin?Mevlana şu cevabı verir....; Haddimi bilirim...

Çevrimdışı Ethem YILDIRIM

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: köy tavuğu
« Yanıtla #85 : 27 Haz 2018, 00:43:30 »
kafa yukarda daldırdım tabi ki görkem.sebasil daldırma için uygun değilmiş demekki.peki ensesine ve kanatlarının altına birkaç damla ilaç damlatılıyormuş.o ilacın adını bilen ve uygulamasını tecrübe eden var mı?
Geri çevirme.İsteme.Biriktirme.