Gönderen Konu: Tavugu gurk etme  (Okunma sayısı 795 defa)

Çevrimdışı Okan Sancak

 • EvcilSever
 • İleti: 154
 • evcilsevgisi.com
 • Beslediğim Türler: hint
Tavugu gurk etme
« : 08 Mar 2018, 18:59:50 »
S.A Abilerim tavuguma ne verirsem gurk duser bilgi verirseniz sevinirim

Çevrimdışı İsa DİNÇER

 • EvcilSever
 • İleti: 296
 • evcilsevgisi.com
 • Beslediğim Türler: Hint
Ynt: Tavugu gurk etme
« Yanıtla #1 : 08 Mar 2018, 19:39:42 »
Tavukların gurk olması yedikleri ile ilgisi yok. Sık sık gurk olmasını istiyorsan hint cinsi tavuk veya kırmalarını edineceksiniz. 20-25 yumurtadan sonra gurka gelirler ve çıkan yavrulara da çok güzel bakarlar.

Ynt: Tavugu gurk etme
« Yanıtla #2 : 08 Mar 2018, 19:40:46 »
Zamanı gelirse, kendisi olur.
05322827480

Çevrimdışı Muharrem DOĞAN

 • EvcilSever
 • İleti: 18
 • Ayinesi iştir kişinin lâfına bakılmaz.
 • Beslediğim Türler: LİGHT BRAHMA - SİLVER WYANDOTTE
Ynt: Tavugu gurk etme
« Yanıtla #3 : 09 Mar 2018, 11:30:42 »
Genelde tüm tavuk ırkları gündüzlerin uzadığı zamanlarda, en çok bahar aylarında bir yumurtlama dönemi bittikten sonra gurk olur. İbik rengi açılıp pembeye döner. Karın bölgesi tüyleri azalır. Kuluçkaya yatacak tavuğun kan dolaşımı hızlanır ve vücut ısısı artar. Tavukta iştah azalır. Sürekli “gurk, gurk, gurk” ses çıkararak dolaşır.
Tavukların gurk olma özelliği kalıtsaldır. Özellikle Hint ve hint melezi tavukların kuluçka eğilimi çok yüksektir. Renk ve desen önemli değildir yerli veya köy tavuğu dediğimiz Anadolu’ya has tavuklarda kuluçkaya rahatlıkla yatarlar. Bazıları da görevini çok iyi yapıyor kuluçka verimi yüksektir.
Uzunca bir stresli, az güneşli günler ve sevdiği yiyeceklerden uzak kalma döneminden sonra güneşli, huzurlu bir ortam ve sevdiği yiyecekler gurk olma içgüdülerinin uyanmasında etkendir. Daha geniş ve güneşli ortamda uzun uzun gezinti yapmalarını, güneşlenmelerini, kendilerini güvende hissetmelerini sağlayın. İlkbahar geldiğinde tavuklarınıza acılı ve yağlı yiyecekler verebilirsiniz. Bunun gibi imkânlar tavukların mutlu olmalarını, stresten uzaklaşmalarını sağlar. Gurk olma içgüdüsünün uyanmasına etki eden temel faktörler bunlardır. Horoz fazlalığı, tavuklara liderlik yapan baskın karakterli ırklarla karışık tutulmaları tavuklarda strese yol açar. Sık sık taciz gören tavuklar gurk olmazlar.  Bunlarda gurk olma içgüdüsünün uyanmasını zorlaştırır. Follukları rahat ve temiz olmalı follukta en az 8-10 yumurta bulunmalıdır. Yumurtaları almaya devam ettiğiniz sürece gurk olmaz yumurtlamaya uygun sayıyı sağlamaya devam ederler.
Kısacası uygun ortam olması halinde bahsedilen tavuklar siz istemeseniz de gurk olurlar.

Bazı ırkların gurk olmamaları doğal yaşam ortamlarından mahrum kaldıklarından dolayıdır. Bu ırklar yumurtaları için mahrem ortam isterler. Yumurtalarının sadece kendilerinin bildiği ortamda birikiyor olmalarını görmeleri gerekiyor. Bunları sağlamak zor.
Gurk olması zor olan ırklar için tavuğun kendi(özel) folluğu olmalıdır. Ayrıca size yabancılık duymamalı. Kümese sizden başka insan, kedi, köpek yaklaşmamalı ki yuvası olan kümesinin sadece kendine ait olduğunu ve güvenli olduğunu anlayabilsin. Yaptığı yumurtalarını da almamak gerek. Zamanla artan yumurtalar ve güven ortamı gurk içgüdülerini ortaya çıkarır.

Bir katre içen çeşme-i pür-hûn-i fenâdan
Başın alamaz bir dahi bârân-ı belâdan

Kestel / BURSA