Gönderen Konu: Damızlık Süs Tavuklarında Yağlanma  (Okunma sayısı 1373 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet DOGAN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Light Sussex, GSG Wyandotte, Black Mottled Wyandotte, Toulbant Wyandotte
Damızlık Süs Tavuklarında Yağlanma
« : 06 Mar 2017, 15:42:26 »
Kuluçkalık yumurta ve civciv üretim sezonu henüz yeni başlamışken benim bu konuyla ilgili küçük bir sorunum var. Yaklaşık iki yaşında olan damızlık tavuklarım tüy dönemi ardından hala düzenli olarak yumurtaya başlamadılar ve yaptıkları az sayıda yumurtada da daha önce yavrularını almama rağmen döl sıkıntısı yaşıyorum. Hayvanları elime aldığım zaman aşırı kilo aldıklarını ve yağlandıklarını fark ettim. Bu konuda çözüm için fikirleri olanların önerilerini bekliyorum.
Herkese şimdiden bol üretimli bir sezon dilerim.
[attach=1][attach=2]
Başarmak için, önce inanmak gerek.

Çevrimdışı Levent YILMAZ

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Leghorn ve Köy Tavuğu
Ynt: Damızlık Süs Tavuklarında Yağlanma
« Yanıtla #1 : 06 Mar 2017, 16:36:34 »
Aynı sorun bende de var.

Çevrimdışı Bestami SAİTOĞULLARI

• EvcilSever
  • hobi amaçlı başlıyorum
« Yanıtla #2 : 06 Mar 2017, 17:35:05 »
Yağlanmayı azaltmak için mısır veriyorsanız bir süre azaltmak/diğer yağ yapacak verdiğiniz yemleri azaltmak veya daha fazla dışarı çıkarmak  çözüm olabilir.

Çevrimdışı Aydın ÜNAL

• Yönetici
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Amerikan Bıldırcın-Wyandotte-Keklik-Güvercin-Cüce Koşin
« Yanıtla #3 : 06 Mar 2017, 18:08:55 »
Daha fazla gezmelerini sağlayın, sularına limon katın yağ yakar. Döl oranını arttırmak içinse E vitamini takviyesi yapın ve horozların kloaka etrafında ki tüylerini kısaltın . En kolay yapabilecekleriniz bunlar.

Çevrimdışı Mehmet DOGAN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Light Sussex, GSG Wyandotte, Black Mottled Wyandotte, Toulbant Wyandotte
« Yanıtla #4 : 07 Mar 2017, 09:43:49 »
Yağlanmayı azaltmak için mısır veriyorsanız bir süre azaltmak/diğer yağ yapacak verdiğiniz yemleri azaltmak veya daha fazla dışarı çıkarmak  çözüm olabilir.
Tüy dönemlerinde çok kısıtlı şekilde mısır vermiştim Bestami bey. Uzun süredir sadece yumurta yemi veriyorum. Fakat 8 kiloluk yemlik sürekli önlerindeydi ve diledikleri zaman yiyebiliyorlardı. Bir haftadır yemliklerini kaldırdım ve sınırlı yem vermeye çalışıyorum.

Çevrimdışı Mehmet DOGAN

• EvcilSever
« Yanıtla #5 : 07 Mar 2017, 09:45:48 »
Daha fazla gezmelerini sağlayın, sularına limon katın yağ yakar. Döl oranını arttırmak içinse E vitamini takviyesi yapın ve horozların kloaka etrafında ki tüylerini kısaltın . En kolay yapabilecekleriniz bunlar.
Tüy kesimlerini yaptım Aydın abi. Sularına limon koymayı deneyeceğim ve sabah erkenden işe giderken bahçeye bırakıyorum gönüllerince gezsin kalori yaksınlar artık. Umarım en kısa zamanda yumurta ve döl sorununu düzene sokabilirim.

Çevrimdışı Levent YILMAZ

• EvcilSever
« Yanıtla #6 : 13 Mar 2017, 09:08:01 »

Sularına ne ölçüde limon koyacağız,ben sularını 3 kiloluk yoğurt kaplarından koyuyorum.E vitamini tavuk için mi ?Bilgi için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Mehmet DOGAN

• EvcilSever
« Yanıtla #7 : 13 Mar 2017, 12:55:58 »
Levent bey ben sularına iki gündür yaklaşık 2 litrelik suluğa yarım limon şeklinde uygulamaya başladım. Döl sorunu yaşadığım horozu da ayrı kümese tek başına alıp selenyum ve E vitamini takviye ediyorum. Haftada iki kez de tavukların yanına salacağım. İlerleyen günlerdeki yumurta ve döl verimiyle ilgili gözlemlerimi de sizlerle paylaşacağım.

Çevrimdışı Hasan ÇAKIR

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: köy Tavuğu,Americanus,Maran(ısrarla yetiştirmeye çalışıyor)
« Yanıtla #8 : 13 Mar 2017, 13:07:07 »
Yumurta yemini sürekli vermek sakıncalı.Hayvanların tüylerinde sarılık ya da kırarma gözlemlediğiniz an yemi kesmeli.Ayrıca başıma geldiği için biliyrum sürekli yumurtayemi hayvanları bitiriyor.son bir ayda hiçbir sebep ykken iki güzel tavuğumu bu yem yüzünden kaybettim.Hayvanların içini kurutuyor resmen

Çevrimdışı Levent YILMAZ

• EvcilSever
« Yanıtla #9 : 16 Mar 2017, 09:14:28 »
Yumurta yemini sürekli vermek sakıncalı.Hayvanların tüylerinde sarılık ya da kırarma gözlemlediğiniz an yemi kesmeli.Ayrıca başıma geldiği için biliyrum sürekli yumurtayemi hayvanları bitiriyor.son bir ayda hiçbir sebep ykken iki güzel tavuğumu bu yem yüzünden kaybettim.Hayvanların içini kurutuyor resmen

Yumurta yemini haftada iki kez versek yeterli olur mu ne dersiniz ?

Çevrimdışı Hasan ÇAKIR

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: köy Tavuğu,Americanus,Maran(ısrarla yetiştirmeye çalışıyor)
« Yanıtla #10 : 16 Mar 2017, 12:46:08 »
Ben tamamen kestim.Kendi geliştirdiğim rasynu kullanıyorum.Şu an için gayet iyi gibi.

Yumurta yemini haftada iki kez versek yeterli olur mu ne dersiniz ?