Gönderen Konu: Organiğe en yakın yem  (Okunma sayısı 5896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali Can ESEN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Tavuk,hindi,kaz,ördek,bıldırcın
Organiğe en yakın yem
« : 25 Eyl 2015, 09:13:07 »
Öncelikle herkesin kurban bayramını tekrardan kutluyorum. Bu sitede yeniyim ve bu benin ilk konum. Bu başlığı açmadan önce neredeyse bütün başlıkları gezdim. Yine de tam anlamıyla organik yem üretilebilecek bir tarife rastlayamadım. Elimde selçuk üniversitesinin hazırladığı rasyon hazırlama programı var ve bi kaç gündür bunun üzerine yoğunlaşmış durumdayım. Yanlız ufak bi aksilik var. Besin değerlerinin neredeyse hepsi biraz fazla oluyor rasyonda, bunu önlemek mümkün mü? Önleyemezsek bunun bi zararı var mı? Ayrıca rasyon programında kalsiyumu yükseltmek için kireç taşı en makul seçenek görünüyor. Kireç taşı nedir?  Ben ilk defa duydum, bilen abilerimiz ablalarımız varsa beni bilgilendirebilir mi?  Programı bilmeyenler için link atıyorum, umarım link paylaşımı yasak değildir,  yasaksa lütfen moderatörümüz linki kaldırabilir mi? Herkesin naçizane fikirleri için şimdiden teşekkür eder,  kurban bayramınızın hayırlara vesile olmasını temenni ederim
ederim..

Link:

http://www.selcuk.edu.tr/dosyalar/files/014/RASYON.rar

Çevrimdışı Muhammed YILDIRIM

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: brahma
Ynt: Organiğe en yakın yem
« Yanıtla #1 : 25 Eyl 2015, 16:38:34 »
Kireç taşı kalsiyum karbonatça zengin bildiğimiz kireçlerin üretilmesinde kullanılan taştır kalsiyum karbonatça zengin ve ucuz oldugundan rasyonlarda kullanılır.Besın değerlerinin yüksek cıkması rasyonu tam yapamamanın sonucu, çok çok fazla değilse %5-10 fazlasından hayvanlara zarar gelmez yağlanma sorunu olacagınıda sanmam.

Çevrimdışı Hakan ÖZDEMİR

• ONURSAL
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: L SUSSEX RIR
« Yanıtla #2 : 25 Eyl 2015, 22:49:49 »
meremer tozu,kalsıt,kireç taşı gibi isimlerle adlandırılır.doğal kalsiyumdur
Yiğidi  Öldür Hakkını Yeme

0 542 5151399

Çevrimdışı Ali Can ESEN

• EvcilSever
« Yanıtla #3 : 25 Eyl 2015, 23:56:47 »
Kireç taşı kalsiyum karbonatça zengin bildiğimiz kireçlerin üretilmesinde kullanılan taştır kalsiyum karbonatça zengin ve ucuz oldugundan rasyonlarda kullanılır.Besın değerlerinin yüksek cıkması rasyonu tam yapamamanın sonucu, çok çok fazla değilse %5-10 fazlasından hayvanlara zarar gelmez yağlanma sorunu olacagınıda sanmam.

Çok çok fazla değil hemen aşağı rasyonda kullandığım hammaddeleri ve gereksinimleri yazıyorum..

meremer tozu,kalsıt,kireç taşı gibi isimlerle adlandırılır.doğal kalsiyumdur

Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için..

Rasyonda kullandığım Ürünler ve miktarları :

Bitkisel Yağ : 4 kilo
Buğday Unu (Bonkalite) : 5 kilo
Buğday, Sert, Kırmızı, Kışlık : 9 kilo
Melas : 3 kilo
Mısır, Sarı : 15 kilo
Sorgum %8 HP : 20 kilo
Balık Unu, Hamsi, %64 HP : 1 kilo
Et-Kemik Unu, %42 HP : 4 kilo
Mısır Gluteni, %62 HP : 8,38 kilo
Soya Küspesi : 13,5 kilo
Yonca Unu %12 HP : 6,5 kilo
Kireç Taşı : 10 kilo
Tuz : 0,32 kilo
Vitamin - Mineral Karması : 0,3 kilo

Olması gereken değerler VE benim elde ettiğim değerler :

HP : 17,8 max -> 20
ME,kcal/kg : 2670-2770 -> 2760
Ca.% : 4,40 -> 4,49
Kul. P.% : 0,33 -> 0,38
Na.% : 0,17 -> 0,22
Met+Sis.% : 0,67 -> 0,69
Lizin.% : 0,78 -> 0,8
Treonin.% : 0,55 -> 0,69
Triptofan.% : 0,19 -> 0,21
Linoleik a.% : 1,2 (minimum) -> 2,76

Elektrolit Denge, mEq/kg KM 227,3

KM % : 89,9

Tamamiyle kimyasal olmadan, hammaddelerin hepsini kullanarak anca bu kadar yapabildim. Sitemizde benden çok çok daha iyi yapacak daha bilgili kişiler olduğuna eminim. Iskaladığım, görmediğim bi eksiğim varsa düzeltmenizi rica ederim..

Not : Yem Hammaddelerini alabileceğimiz bir yer bulunuyor mu? Tanıdık, güvenilir bir yer var mı? Şimdiden herkese teşekkürler

Çevrimdışı Ali Can ESEN

• EvcilSever
« Yanıtla #4 : 26 Eyl 2015, 00:26:13 »
Soya Küspesi : 15 kilo
Yonca Unu %12 HP : 5 kilo

Olarak düzeltme yapmak durumundayım. Yanlış yazmışım. Diğer değerler ve girdiler doğrudur

Çevrimdışı Ali Can ESEN

• EvcilSever
« Yanıtla #5 : 28 Eyl 2015, 08:24:08 »
Güncel

Çevrimdışı Ali Can ESEN

• EvcilSever
« Yanıtla #6 : 28 Eyl 2015, 10:11:15 »
mutfakta kullanılan yumurta kabuklarını çöpe atma bi kaç gün oda sıcaklığında beklettikten sonra ovala toz haline gelmesi içinde havın da dövebilirsin yada avcunda zaten un gibi olur bi kaç gün kurutulursa yumurta kabuğuda kalsiyum bakımından en zengin metaryaldir verdiğin yemin içine karıştırıp verebilirsin ben böyle bir işlem yapıyorum hem tüketilen ürünün atığı çöp olmuyor (yararlı bir atık) hemde kalsiyum olarak yemde kullanıyorum kireç tozunun yanı sıra kil denilen toprağıda kullanabilirsin (genelde toprağın 2 metre altında olur ) kilin içindeki elementlerde kireç tozuna yakın değerler taşır

Değerli fikirlerin için teşekkür ederim sadık. Verdiğim yem rasyonu için yorumunu da rica edebilir miyim?

Çevrimdışı Ali Can ESEN

• EvcilSever
« Yanıtla #7 : 28 Eyl 2015, 11:32:19 »
bence bu derece yoğun değerli besinler tavuğu tembel alıştırır. benim tavuklarım salma sistemde kendi kendine beslenen yem takviyesi olarak buğday arpa ve yonca yiyen canlılar senin rasyon etlik piliçler için güzel ama yumurta tavuklarında kullanılacağını zannetmem deneyerek görmek daha garanti ama sadece benim fikrim bu.
ayrıca fakültelerin hazırlamış olduğu bu tip yazılara takılma kardeşim kendim de üniversite okudum ve kağıt üstünde herşey çok basit yok işte canlının anatomisi şuna şöyle yerse şu olur bu olur ama canlı bir tavuğu alıp besleyerek gözlemyerek kitap yazan özellikle fakultelerde çok nadir (kendim okuyup bitirdim okulda gördüğüm konuları iş yerinde uygulasam aç kalırım o derece artık) onun için bu tip rasyonlarda çiftliklerden bilgi alırsan %100 olmasa bile %99 bende verilen bilgiye okumadan imza atarım. ayrıca ilk kez bu işi yapıyorsan ve hobi olarak yapıyorsan herhangi bir ticari kar amacı gütmüyorsan fenni yem ve fenni rasyonlarla vakit geçirmeni tavsiye etmem sonuçta tavukta bir canlı yemek artıklarıyla bile tavuk besleyenleri tanırım :)
hülasa (özet)
senin rasyon yumurta tavukları için değil de etlik piliçler için olabilir gibi
tüm görüşlere saygım sonsuz sadece benim fikirlerim.

Benim kanatlılarım da salma yöntemiyle beslenmekte. Bu rasyonu yaptım çünkü suni yem kullanmak istemiyorum.  günlük 2 parçaya bölerek toplamda 100er gram yem oranıyla bu rasyonu uygulamaya koymayı düşündüm. Suni yem kullanacağıma bu yemi veya daha farklı kimyasal olmayan yemi kullanmayı tercih ederim. Şuan 130 civarı yumurtlama döneminde tavuğum var fakat hala ve hala,  cp yumurta yemi yani suni yem kullandığım halde max 50 ortalama 43-45 yumurta alıyorum...

yemi yem satan yerlerden alma herkez para için organik der ama kesinlikle öyle olmaz köyde tanıdığın varsa direkt ekip biçenden al buğdayı arpayı yoncayı yerin müsaitse kendin yetiştir derim daha sağlıklı ama imkan yoksa direkt üreticiden ham madde olarak temin etmen daha sağlıklı olur.

mesala bu rasyonda bitkisel yağ dediğin ayçiçeği yağı mı zeytin yağı mı değerlerin nitelik ve içeriklerinide açık yazarsan daha yararlı cevaplar alabilirsin.

Anladım. Köylerden temin pek mümkün mü bilmiyorum ama şuan kimyasal kullanmayan çiftçi var mı bakmak lazım.

Yağ olarak Ayçiçek yağı düşünüyorum. Farklı bir hammadde önerisi olan arkadaşların fikirlerine açığım. Değerli yorum ve fikirlerin için teşekkür ederim Sadık

Çevrimdışı Ali Can ESEN

• EvcilSever
« Yanıtla #8 : 28 Eyl 2015, 11:56:18 »
tarım il müdürlüklerinden organik doğal ürün yetiştiren çiftçilerin adres gsm gibi bilgilerine ulaşabilirsin kardeşim tavukların için yem alacağını söylediğin takdirde yardımcı olurlar aksi halde bilgi vermezler saygılarımla.

Deneyeceğim sadık kardeşim teşekkür ederim değerli fikirlerin ve bilgi paylaşımın için.

ben salma sistemde 10 adet tavuktan (verdiğim ekstra sadece yazın buğday kışın arpa oda tavuk başı 50 gr ı kesinlikle geçmeyecek şekilde hergün minimum 9 veya 10 yumurta alırım sektirmeden hemde 50 gr takviye haricinde böcü börtü solucan cart curt hiç bir şey yemezler başka salma tavuk az verimli olur bilgisi bende çürük malesef verdiğim arpayı buğdayı bile kendim ekip üretiyorum ayrıca her pazar yaz kış her pazar yonca veriyorum hafta tatili ödülü olarak arada vermem fazla zorda kalmadıkça :)
saygılarımla .

O zaman benim en az 120 yumurta almam gerekir heralde :) valla çok uçuk bi rakam bu benim gözümde. Efsane olurdu bu sayıda yumurta almam.. Söylediklerini değerlendirmeye alıp uygulamaya koyacağım kardeşim teşekkür ediyorum

Çevrimdışı Ali Can ESEN

• EvcilSever
« Yanıtla #9 : 29 Eyl 2015, 10:52:52 »
kitap üstünde değil bizzat yaşıyarak görüyorum pişman olmayacağının garantisini veririm kardeşim ben teşekkür ederim :) elimde 51 tavuk olsun minimum 49 yumurta alırım :D ben aştım kendimi artık

Maşallah :) Allah hastalıktan ve beladan korusun, bu verimin bi benzerinden bize de versin diyelim :) :)

Bu arada bugün, normalde kullandığım yem rasyonuna (buğday + cp yumurta yemi) %10 tutarında mermer tozu ekledim. Gelişmeleri size aktaracağım.

Not: Bu yem rasyonuna bir çok değerli abimizin yorum yapabileceğinden şüphem yok :) Siz değerli abilerimizin fikir ve görüşlerini duymaktan onur duyarım

Çevrimdışı İsmail Bilgin

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: buff brahma , ataks, sussex, austrolorp, playmuth
Ynt: Organiğe En Yakın Yem
« Yanıtla #10 : 28 Nis 2017, 23:42:25 »

Maşallah :) Allah hastalıktan ve beladan korusun, bu verimin bi benzerinden bize de versin diyelim :) :)

Bu arada bugün, normalde kullandığım yem rasyonuna (buğday + cp yumurta yemi) %10 tutarında mermer tozu ekledim. Gelişmeleri size aktaracağım.

Not: Bu yem rasyonuna bir çok değerli abimizin yorum yapabileceğinden şüphem yok :) Siz değerli abilerimizin fikir ve görüşlerini duymaktan onur duyarım

konuyu hortlatacağım fakat ne yaptın yem işini merak ettim
Şikâyetçi kötü huyludur..İyi huylu şikâyet etmez ;Tahammül eder..( HZ. MEVLANA r.a. )