Gönderen Konu: Yemlik Bezelye ve Mercimek  (Okunma sayısı 1041 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tarik AKSOY

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Blue australorp, black australorp, light sussex, ataks.
Yemlik Bezelye ve Mercimek
« : 08 Ekm 2017, 22:35:51 »
Yem karışımı için bezelye ve yeşil mercimek arıyorum. Yeşil mercimeği bakliyatçılarda bulabiliyorum ancak fiyatlar çok yüksek. Kalitesi düşük, bir miktar yıllanmış mercimeği nereden bulabilirim acaba?

Bunun yanında bezelyeyi hiç bulamıyorum. Toptancıları ve zahirecileri gezdim ama bulamadım Ankara'da. Bilen var mıdır?

Çevrimdışı HASAN ÖZUYKUN

• EvcilSever
Ynt: Yemlik Bezelye ve Mercimek
« Yanıtla #1 : 25 Ekm 2017, 00:01:49 »
Tarık Bey mercimeği denediniz mi hiç, yiyorlar mı.
kırmızı ve yeşil, kabuklu ve kabuksuz herbirini ayrı ayrı zamanlarda denedim yüzüne bile bakmadı şaşkalozlar.
tahminin mercimeği sertlik ve yuvarlak yapışının kursaklarında taş ezilimi zor olduğu için yemiyorlar.
yeşil bezelye için https://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/yesil-bezelye-guvercin-yemi-1-kg-4-59-tl-310100736 bu adresi buldum
deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim

Çevrimdışı HASAN ÖZUYKUN

• EvcilSever
« Yanıtla #2 : 25 Ekm 2017, 00:05:53 »
gdolu soya ve mısır içerikli ticari yemlere alternatif coğrafyamızda en uygun -hatta fazlasıyla doğal ve besleyici- "yeşil mercimeği" kullanılabilir hale dönüştürmemiz lazım. soğuk suyla ıslatıp veya çimlendirip denemeyi düşünüyorum. denemelerin sonuçlarını ileride tek bir sayfada toplayacağım inş.

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

• Genel Moderator
  • EvcilSever
  • Bizim tövbe ettiklerimiz milletin duası olmuş.
  • Beslediğim Türler: Spaclet Susex - Light Susex - Köy tavuğu - Habeş(Silkie) - Bıldırcın
« Yanıtla #3 : 25 Ekm 2017, 07:41:37 »
Yeşil mercimeğin yemeğini çok güzel yiyiyorlar.... :D
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Tarik AKSOY

• EvcilSever
« Yanıtla #4 : 25 Ekm 2017, 17:36:17 »
Tarık Bey mercimeği denediniz mi hiç, yiyorlar mı.
kırmızı ve yeşil, kabuklu ve kabuksuz herbirini ayrı ayrı zamanlarda denedim yüzüne bile bakmadı şaşkalozlar.
tahminin mercimeği sertlik ve yuvarlak yapışının kursaklarında taş ezilimi zor olduğu için yemiyorlar.
yeşil bezelye için https://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/yesil-bezelye-guvercin-yemi-1-kg-4-59-tl-310100736 bu adresi buldum
deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim

Hasan Bey açıkçası hiç deneme şansım olmadı. Ancak yeşil mercimeğin, kırmızı mercimeğe göre daha yüksek oranda protein ihtiva etmesinden dolayı daha çok tercih edildiğini biliyorum.

Güvercin yemlerinde yemlik bezelye kullanılıyor kırık şekilde ama bunu doğrudan satana denk gelemedim.

Çevrimdışı Tarik AKSOY

• EvcilSever
« Yanıtla #5 : 25 Ekm 2017, 17:37:02 »

Murat Bey,

Sizinkiler ağzının tadını biliyor öyleyse :D

Çevrimdışı HASAN ÖZUYKUN

• EvcilSever
« Yanıtla #6 : 26 Ekm 2017, 03:01:00 »
Murat Abi pişirip verelim o zaman :) şu lanet hazır yemlere alternatif olarak onu bile düşünüyorum artık. otomatik pişirip, döküm yapması lazım ama :)

Çevrimdışı Tarik AKSOY

• EvcilSever
« Yanıtla #7 : 28 Ekm 2017, 18:10:37 »
Murat Abi pişirip verelim o zaman :) şu lanet hazır yemlere alternatif olarak onu bile düşünüyorum artık. otomatik pişirip, döküm yapması lazım ama :)

Mercimeği direk yeme karıştırabilirsiniz bence kuru haliyle. Hazmı kolaydır nispeten :)