Gönderen Konu: yumurta yeme  (Okunma sayısı 1780 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selma IŞIK

• EvcilSever
  • Nasibin de varsa alırsın karıncadan bile ders.
  • Beslediğim Türler: nick brawn, avustralorp, lohman, köy tavuğu,brahma.ördek.kaz...
yumurta yeme
« : 11 Ara 2016, 23:21:03 »
İyi akşamlar,
Arkadaşlar tavuklarda yumurta yeme sorunu hakkında tecrübelerinizi paylaşır mısınız?
Bizimkilerden birisi yumurta yiyor, rafadan yumurta açar gibi açıp içini yarıya kadar boşaltıyor. Tavuk yetiştiriciliğinde yeniyim, kalsiyum ihtiyacını karşılasınlar diye yumurta kabuklarını ezip veriyorum. Bu sebep olabilir mi?
Nasibin de varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibin de yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters..(Mevlana)

Çevrimdışı Faruk ALGÜL

• EvcilSever
  • The Pursuit of Happyness!!!
  • Beslediğim Türler: Australorp
Ynt: yumurta yeme
« Yanıtla #1 : 12 Ara 2016, 07:10:43 »
İyi akşamlar,
Arkadaşlar tavuklarda yumurta yeme sorunu hakkında tecrübelerinizi paylaşır mısınız?
Bizimkilerden birisi yumurta yiyor, rafadan yumurta açar gibi açıp içini yarıya kadar boşaltıyor. Tavuk yetiştiriciliğinde yeniyim, kalsiyum ihtiyacını karşılasınlar diye yumurta kabuklarını ezip veriyorum. Bu sebep olabilir mi?

Malesef yumurta kabuklarını ezip vermenizden kaynaklanıyor.  Yumurta kabuklarını farklı yiyeceklerle karıştırıp vermenizde fayda var. Kuru soğan ve yumurtayı haşlayıp ikisini birden mikserden geçirip verirseniz daha faydalı! ben öyle yapıyorum
Aman efendim, aman! Galiba Âhir Zaman!

Çevrimdışı Öner GÜLEN

• EvcilSever
  • Öğrenilmesi gereken ilk dil; tatlı dildir.(nokta)
  • Beslediğim Türler: ***
« Yanıtla #2 : 12 Ara 2016, 08:35:52 »
İyi akşamlar,

Bazı tavuklarda maalesef bu oluyor... En güzeli folluklara sahte yumurta koymanız. onu kırmayı deneyecek ve başaramayınca zamanla vazgeçecektir. Sahte yumurtaları evde kendinizde yumurta içerisine çimento yada alçı doldurarak yapabilirsiniz. Ben uygulamak istemiyorum ama uygulayanlar var son çare olarak yumurta yiyen tavuk tespit edilerek gagası yakılıyor. sivrilik kalmadığından dolayı yumurtayı kıramıyor.. ama tavuğun biraz canını yakan bir uygulama. ben tavsiye etmiyorum.
Her insan kendisine yakışanı yapar. Çünkü kalite asla tesadüf değildir.
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)

Çevrimdışı Selma IŞIK

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: nick brawn, avustralorp, lohman, köy tavuğu,brahma.ördek.kaz...
« Yanıtla #3 : 12 Ara 2016, 16:45:25 »
Faruk Bey, Öner Bey teşekkür ederim.
Nasibin de varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibin de yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters..(Mevlana)

Çevrimdışı Alper BOZKURT

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: hobi olarak hosuma giden ve bulabildigim her türden besliyorum.
« Yanıtla #4 : 12 Ara 2016, 20:13:40 »
yumurta kabuklarini bende veriyorum benimkilerde simdilik öyle birsey yok.otavuk tespit adilip ayirmak gerekli.yumurtladigi zaman alta düsen yada birtarafa egimli folluklar var onlardan kullanmak cözüm olabilir.hemen önlem almak iyi olur diyer tavuklarda alisabilir.
Türk´ün yasadigi her yer memleketimdir.

Çevrimdışı Okan SEN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Lıght sussex - Alman Austrolop -Blue Austrolop-Australya Austrolop—Amrok—Osmanlı sultan
« Yanıtla #5 : 12 Ara 2016, 23:07:48 »
Sayın selma sık  sitede bidondan folluk yapımı diye aratirsaniz yardımı olur sanırım bence kesin çözüm + mineral takviyesi şart.
insan tutku halinde köle düşünce halinde özgürdür

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

• Genel Moderator
  • EvcilSever
  • Bizim tövbe ettiklerimiz milletin duası olmuş.
  • Beslediğim Türler: Spaclet Susex - Light Susex - Köy tavuğu - Habeş(Silkie) - Bıldırcın
« Yanıtla #6 : 13 Ara 2016, 07:42:03 »
Plastik folluk güzelmiş  :D
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Selma IŞIK

• EvcilSever
« Yanıtla #7 : 13 Ara 2016, 19:10:41 »
Önerileriniz için tekrar teşekkür ederim arkadaşlar.
 Mesleğim öğretmenlik, yaz başından beri tavuklarımız var, şu an 45 taneler. Resimlerini yüklemeye çalıştım ama resimler büyük geldi sanırım. Sitede sınırlama var ya da ben beceremedim. Cep telefonundan çektiğim resimleri yüklemek istedim, tarif ederseniz sizlerle paylaşmak isterim, usta gözler de baksın eksiğimiz nedir? Bir de aşılamadan bahsediyorsunuz ama detay göremedim.45 can var, nasıl aşılama yapılır bilmiyorum. Nasıl korumalıyız?

Çevrimdışı Alper BOZKURT

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: hobi olarak hosuma giden ve bulabildigim her türden besliyorum.
« Yanıtla #8 : 13 Ara 2016, 22:06:08 »
Anasayfadan alta inince teknik bölümden resim yükleme var oradan bakabilirsiniz.
Türk´ün yasadigi her yer memleketimdir.

Çevrimdışı Faruk ALGÜL

• EvcilSever
  • The Pursuit of Happyness!!!
  • Beslediğim Türler: Australorp
« Yanıtla #9 : 14 Ara 2016, 07:51:02 »
Önerileriniz için tekrar teşekkür ederim arkadaşlar.
 Mesleğim öğretmenlik, yaz başından beri tavuklarımız var, şu an 45 taneler. Resimlerini yüklemeye çalıştım ama resimler büyük geldi sanırım. Sitede sınırlama var ya da ben beceremedim. Cep telefonundan çektiğim resimleri yüklemek istedim, tarif ederseniz sizlerle paylaşmak isterim, usta gözler de baksın eksiğimiz nedir? Bir de aşılamadan bahsediyorsunuz ama detay göremedim.45 can var, nasıl aşılama yapılır bilmiyorum. Nasıl korumalıyız?

Selma Hocam  aşağıdaki linki tıklarsanız size yardımcı olacaktır.

http://evcilsevgisi.com/forum/teknik-bolum/resim-yukleme-(fotografli)/

Aşılama konusuna gelince bulabilir misiniz bilmiyorum genelde 2'li karma aşı alabiliyoruz. Nedeni fiyat ve miktarları çok fazla. Ancak çiflikler başedebiliyor. Saygılarımla
Aman efendim, aman! Galiba Âhir Zaman!