Gönderen Konu: Bıldırcın yetiştiriciliği 400-450 gr Bıldırcın  (Okunma sayısı 8367 defa)

Çevrimdışı Ali COŞKUN

• EvcilSever
  • Fizan, Zibrit, Cüce Koşin
  • Beslediğim Türler: Bıldırcın
Türkiye'de kanatlı sevenlerden bıldırcın beslemeyen çok azdır sanırım. Benim aklıma takılan 400-450 gr lık bıldırcınlardan bahsediliyor. Bu tür bıldırcın göreniniz veye yetiştiren iniz varsa tecrübelerinizi dinlemek isterim. Teşekkürler.
Her kim aç bir hayvanı beslerse, aynı zamanda ruhunu besler.
Charlie Chaplin

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

Vallaha ben bıldırcın yetiştiriyorum ama çok aktif değilim bu konuda.
Elimdekileri de hiç tartıya çıkartmadım.
Fakat nette bende hep görüyorum 500 gr lık bıldırcınlarım var diyenleri.
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Mehmet Akif SAÇMA

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Berberi-Kınalı-Beyaz keklik , Bobwhite (kırmısı-kahverengi-beyaz) , Kalifornya Bıldırcını
Ynt: Bıldırcın yetiştiriciliği 400-450 gr Bıldırcın
« Yanıtla #2 : 21 Haz 2016, 17:10:48 »
aydın ünal abimle irtibata geçerseniz amerikan jumbo ırkı onda mevcut bendede varda daha civciv
not: S A Ç M A :saçmaktan olumsuz bir emir kipidir

Çevrimdışı Fevzi AKIN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: köy tavuğu, ameraucanas, light sussex, australorp
« Yanıtla #3 : 21 Haz 2016, 17:14:04 »
Hakan Özdemir hemşehriniz ulaşmanızda fayda var diye düşünüyorum.
Hayal gücü bilgiden güçlüdür...

Arkadaşlar senelerdir bıldırcın beslerim bu 500 gramlık efsane bıldırcınlardan söz eden var canlısı yok piyasada  ;D
Ben Amerikan jumbo bıldırcın üretimi yapıyorum. Çok nadir 400 gram civarına ulaşıyorlar. Ortalama dişiler 300 gram oluyor
Hayvanlar çok iyi beslenir ve yumurtlamaz ise 6 aylık olduklarında bir ihtimal o rakamları yakalıyor.
Eğer biri yarım kiloluk bıldırcın bulursa haber versin bende alacağım :)

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

Eğer biri yarım kiloluk bıldırcın bulursa haber versin bende alacağım :)

:) ;) :D ;D
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Ali COŞKUN

• EvcilSever
« Yanıtla #6 : 23 Haz 2016, 06:22:23 »
Bende yaklaşık bir yıldır bıldırcın besliyorum. Dediğiniz gibi 290-300 gr 8 haftada yakalanabiliyor. Ama 8. haftadan sonra gelişim yavaşlıyor. Erkek bıldırcınları 8. haftada mangala hazırlıyorum :D canlı ağırlık 290 gr. Ama konuyu güncel tutup gerçek JUMBOLARI bulabilirsek(söylentide ki) en azından kırma jumboları beslemek zorunda kalmayız. İlginizden dolayı tüm dostlara teşekkür ederim.
Charlie Chaplin

Çevrimdışı Arda Hamdi COŞKUN

• EvcilSever
« Yanıtla #7 : 30 Haz 2016, 00:11:51 »
Yıllar önce bıldırcın üretirken, damızlık fazlası erkeklerin durumundan çok yakınıyordum. Ağırlık olarak 130-150 gram (Canlı) ancak geliyorlardı.
Sonrasında bir miktar jumbo yumurtası alarak işe başladım. Ayrı bir kafeste büyüttüm.
Bir kısmını safkan tutmak adına ayırırken, erkek fazlalarını, japon erkeklerin yerine diğer kafeslere koydum. ilk jenerasyonda döllü yumurta sayısında baya sorun yaşadım. Jumbo erkekler japon dişilere büyük geliyor, dölleyemiyordu. fakat 2. jenerasyonda sorun ortadan kalktı.
Safkan olarak tuttuğum jumbolarım ortalama 250-280 gram arasında değişirken, kırma jumbolarım hem yumurtacı, hem etçi kombine bir ırk halini aldı kısmen. Canlı ağırlıklarında 50 gram civarı bir artık söz konusu oldu. Ama hiç 450-500 gramlık bir jumbo görmedim..
Von Der Rottoman Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Ali COŞKUN

• EvcilSever
« Yanıtla #8 : 07 Tem 2016, 23:12:35 »
Benim elimde ki Jumbolar ve Japonlar şuan için 280-300 gr kadar çıkıyor. Dediğiniz gibi kan değişiminin faydası mutlaka vardır. Kan değişimi yapıp sonucu görmekte fayda var.
Charlie Chaplin

500 gramlık bıldırcın bulan varsa kan değişimi için alabilirim   ;D

Çevrimdışı Hakan ÖZDEMİR

• ONURSAL
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: L SUSSEX RIR
« Yanıtla #10 : 28 Oca 2017, 20:02:07 »
size gene benden fayda gelecek gibi duruyor.
bekleyeceksiniz zaman her şeyin ilacıdır
Yiğidi  Öldür Hakkını Yeme

0 542 5151399

Çevrimdışı Polat Bulanık

• EvcilSever
« Yanıtla #11 : 03 Nis 2017, 13:03:28 »
İlk önceleri Bende 400-450 gr bıldırcın var mı? 120-180 gr lık bıldırcın beslemek bana çok mantıklı gelmedi. Sonuçta serçeden biraz büyük.Eğer gerçekten böyle iri bir ırk varsa nereden  bulurum diye araştırmıştım. Sonunda buldum. Ben bıldırcınlarıma etlik yem vermiyorum. Yumurtalık yem veriyorum. Erkekler 29-330 gr aralığında dişiler ise 390-420 gr aralığında. etlik yem versem sanırım bu + 20-30 gr olur diye düşünüyorum. [attach=1]

Çevrimdışı Polat Bulanık

• EvcilSever
« Yanıtla #12 : 03 Nis 2017, 13:11:40 »
Beyaz bıdırcınlarda aldığım yerde 465 gr olanı kendi gözümle gördüm. Tahmini 11 aylık bir bıldırcındı. Ama renkli olanlarda bu gramajda olan ırk bulamadım.

Çevrimdışı Polat Bulanık

• EvcilSever
« Yanıtla #13 : 05 Nis 2017, 15:31:14 »
Bildiğimiz normal bıldırcından tek farkı hızlı kilo alması. Yaklaşık 20 günlük daha üzerlerinde sarı tüyleri varken 150-160 gr ı yakalıyorlar. Nasip olursa bir rafını ayırıp etlik yem ile yetiştirmeyi düşünüyorum. Sonucu da sizlerle paylaşırım  ;) Gerçi burada yazan ve okuyan yok gibi geliyor bana, kendim yazıp kendim okuyormuşum gibi  ;D ;D 
« Son Düzenleme: 05 Nis 2017, 15:32:39 Gönderen: Polat Bulanık »

Çevrimdışı Mehmet BEKMEZCİ

• EvcilSever
  • 'Kusur görenindir.'
  • Beslediğim Türler: tavuk
« Yanıtla #14 : 05 Nis 2017, 16:05:49 »
Bildiğimiz normal bıldırcından tek farkı hızlı kilo alması. Yaklaşık 20 günlük daha üzerlerinde sarı tüyleri varken 150-160 gr ı yakalıyorlar. Nasip olursa bir rafını ayırıp etlik yem ile yetiştirmeyi düşünüyorum. Sonucu da sizlerle paylaşırım  ;) Gerçi burada yazan ve okuyan yok gibi geliyor bana, kendim yazıp kendim okuyormuşum gibi  ;D ;D
Bu şekilde büyümeleri gerçekten ilginç. bende olanlar 250 gr yi geçmemişti. sizin bıldırcınlar beyaz farklı tabi. yumurta verimleri de güzelse, yumurta için görüşürüz inşaAllah

Çevrimdışı Polat Bulanık

• EvcilSever
« Yanıtla #15 : 05 Nis 2017, 16:36:48 »
Bu ırkın en büyük artısı etlik olmaları.

Yumurta verimi olarak bildiğimiz bıldırcınlar gibi, bir fark yok. Yumurta büyüklüğü bakımından çok az büyük olabiliyor. Ama benim fark edebildiğim yumurta ve yumurta verimi bakımından ciddi bir artı veya eksisi yok.

Sadece şu farkı gördüm kışın İzmir'in en soğuk geçtiği dönemde yumurta da bir azalma oldu ama yumurtayı kesmediler. Daha önce beslediğim bıldırcınlar soğukta kesiyordu.
Tabi benimde o zamanki acemiliğimden veya hatamdan dolayıda olmuş olabilir...

not: ( yukarıdaki resimlerde dara alınmıştır Yani terazi ekranındaki rakamlar net gr dır)....
« Son Düzenleme: 05 Nis 2017, 16:41:27 Gönderen: Polat Bulanık »

« Yanıtla #16 : 05 Nis 2017, 17:19:20 »
Aynı yerden bende yumurta aldım şu an bıldırcınlar Dişiler 400 gramı buldu fakat çok agresif bir tür üretimine başladım. İlerki dönemlerde bendeki amerikanlar ile çaprazlama yapacağım.

Çevrimdışı Polat Bulanık

• EvcilSever
« Yanıtla #17 : 05 Nis 2017, 20:20:36 »
fakat çok agresif bir tür üretimine başladım. İlerki dönemlerde bendeki amerikanlar ile çaprazlama yapacağım.

Bende bulunan bıldırcınlar önlerinden yemi eksik etmediğimde hiçbir problem yok. Ama önlerinde yem olmazsa veya azalırsa hem çok hareketli hemde dediğin gibi agresif oluyorlar. Onun dışında çok çok uysallar. Önlerinde yem ve su olmadığında birde 2-3 kat daha fazla ötüyorlar. Bunu aşmak için de otomatik suluk ve yemlik kullanıyorum.  Bu arada saf ırk yinede saf ırktır bence. Başka ırklarla kırmanı pek tavsiye etmem. Oluşan kırma nesilin randumana girmesi uzun zaman alabilir. Ağırlıklarına gelince dijital terazi bulabilirsen ve 90 günlüğü geçtilerse 400gr geçmiş olmaları büyük ihtimaldir ;)
« Son Düzenleme: 05 Nis 2017, 20:22:21 Gönderen: Polat Bulanık »

« Yanıtla #18 : 05 Nis 2017, 23:28:39 »
Saf ırkı bozacağım demedim ki, Bir iki kafeste Amerikanlar ile beyazlarla seleksiyon çalışması yapacağım. Önlerinde su yem dahi olsa elime saldırıyorlar Amerikanlar da böyle bir sorun görmedim daha önceleri, Yaklaşık 9 senedir bıldırcın eksik olmadı kümesten bu kadar sinirlisi denk gelmemişti. Sanki angry birds mübarekler😂😂

Çevrimdışı Atıf Gündüz

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Keklik,bıldırcın,sülün, güvercin
« Yanıtla #19 : 26 Eyl 2017, 00:23:26 »
Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım en iri ırk olarak şu an eliniz de hangi bıldrıcın çeşidi var bende japon jumbo var 2- 2,5 ayda 300 gramı buluyor benim arayışım 45 günde bu gramaja ulaşmaları sizlerin görüşünü okudum fakat konuda yeni bir mesaj yok sanırım bu yüzden sizlerin son tecrübelerinizi merak ediyorum

Çevrimdışı Yemliha KORKMAZ

« Yanıtla #20 : 26 Eyl 2017, 00:56:27 »
Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım en iri ırk olarak şu an eliniz de hangi bıldrıcın çeşidi var bende japon jumbo var 2- 2,5 ayda 300 gramı buluyor benim arayışım 45 günde bu gramaja ulaşmaları sizlerin görüşünü okudum fakat konuda yeni bir mesaj yok sanırım bu yüzden sizlerin son tecrübelerinizi merak ediyorum

@Aydın ÜNAL

« Yanıtla #21 : 26 Eyl 2017, 07:30:05 »
Şu an elimde üretimini yaptığım Amerikan ve Beyaz Jumbo Bıldırcın var.
400 ile 450 grama ulaşabilen beyazlar.
Amerikan jumbo bıldırcın ile aynı şartlarda beslendiğinde Beyaz jumbo olanlar 50 gram fark atıyor. Her iki türde Ortalama 50 günde yetişkin oluyorlar.
Yalnız bıldırcınlar irileştikçe döl ve yumurta verimi düşüyor.
Şayet besleme etlik ağırlıklı yapılırsa aynı bıldırcınlar 500 gramı bulabilir.

« Yanıtla #22 : 26 Eyl 2017, 07:35:50 »
.

Çevrimdışı Atıf Gündüz

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #23 : 26 Eyl 2017, 14:52:07 »
Şu an elimde üretimini yaptığım Amerikan ve Beyaz Jumbo Bıldırcın var.
400 ile 450 grama ulaşabilen beyazlar.
Amerikan jumbo bıldırcın ile aynı şartlarda beslendiğinde Beyaz jumbo olanlar 50 gram fark atıyor. Her iki türde Ortalama 50 günde yetişkin oluyorlar.
Yalnız bıldırcınlar irileştikçe döl ve yumurta verimi düşüyor.
Şayet besleme etlik ağırlıklı yapılırsa aynı bıldırcınlar 500 gramı bulabilir.

Maşallah , Et verimli beslenirse 45 gündeki ağırlığı ne olur hocam .... resim de paylaştığım 2,5 aylık dişim 45 günde 250 gramı buluyor

« Yanıtla #24 : 26 Eyl 2017, 20:37:14 »
350 ile 400 gram olabilir. fakat yumurtaya başladıktan bir süre sonra zayıflamaya başlar. Eğer yumurta yapması gecikirse yağlanır, 400 gramı geçebilir.
 İki aylık bıldırcın eti yağlı ve yumuşak olur. Eğer uzun süreli beslenmiş ise etin lezzeti azalıyor.

Çevrimdışı Atıf Gündüz

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #25 : 26 Eyl 2017, 22:45:55 »
350 ile 400 gram olabilir. fakat yumurtaya başladıktan bir süre sonra zayıflamaya başlar. Eğer yumurta yapması gecikirse yağlanır, 400 gramı geçebilir.
 İki aylık bıldırcın eti yağlı ve yumuşak olur. Eğer uzun süreli beslenmiş ise etin lezzeti azalıyor.

Ünal hocam sizdeki beyazlar saf ırkmı yoksa başka ırkla kırdınızmı? Eğer elinizde saf ırk varsa nasıl sahiplenebilirim? Anaç , palaz veya yumurta satışınız varmı?

« Yanıtla #26 : 27 Eyl 2017, 07:49:08 »
Ünal hocam sizdeki beyazlar saf ırkmı yoksa başka ırkla kırdınızmı? Eğer elinizde saf ırk varsa nasıl sahiplenebilirim? Anaç , palaz veya yumurta satışınız varmı?

Elimde ki beyazlar saf ırk, sadece döllü yumurta satışım var.

Çevrimdışı Atıf Gündüz

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #27 : 27 Eyl 2017, 12:56:59 »

Elimde ki beyazlar saf ırk, sadece döllü yumurta satışım var.

Sizin saf beyaz ırkınızı denemek isterim Ünal hocam döllü yumurta satın almak istiyorum siz istanbulda avrupamı yoksa anadolu yakasındamısınız?

Çevrimdışı Atıf Gündüz

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #29 : 27 Eyl 2017, 18:30:20 »
Avrupa yakasında Gaziosmanpaşa

Kargoda bozuluyor 3 günde anca elime ulaşıyor eğer sizden yumurta satın alırsam size söyleyeceğim otobüs firmasına verme gibi bir şansımız varmı?

Çevrimdışı Serkan BALCI

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: tavuk , horaz,mera hindisi , pekin ördeği , kaz,bıldırcın
« Yanıtla #30 : 16 Ağu 2018, 09:34:46 »
İyi günler arkadaşlar bana da genç dişi bıldırcın lazım 10 tane kadar bedeli karşılığı sahiplenmeme yardımcı olursanız memnun olurum.

Çevrimdışı Ahmet SEYHAN

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: tavuk
« Yanıtla #31 : 13 Nis 2019, 19:46:03 »
https://www.youtube.com/watch?v=ApbPP5QWF90&list=WL&index=26&t=130s

videodaki beyaz bıldırcın türünün türkiyedeki adı ukrayna olarak mı geçiyor emin değilim fakat kazakistan azerbaydan ve rusya taraflarında yoğun olarak var ve buna TEXAS A&M diyorlar. 650 garam bıldırcın :)