Gönderen Konu: İlk makina deneyimim  (Okunma sayısı 514 defa)

Çevrimdışı Hasan ABALI

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Köy Tavuğu, Bresse, L.Sussex, Güvercin
İlk makina deneyimim
« : 13 Nis 2019, 14:37:11 »
Cihazımızı aldık çalıştırdık. Herşeyi yolunda gördük. Yumurtlaların tamamlanmasıyla dün akşam bismillah deyip yüklemeyi de yaptık.

Yumurtalar için Mustafa Öztaş ve Zengin Yıldırım'a teşekkür ediyorum.

Not:Her türlü tavsiyenize açığım.

Çevrimdışı Hasan ABALI

• EvcilSever
Ynt: İlk makina deneyimim
« Yanıtla #1 : 01 May 2019, 11:41:31 »
Çıkım dönemi nem %72 normal midir?
65 70 arasına getirmek için belki bir iki defa daha kapağı açıp kapatmam lazım. Bu dönemde kapağı açmamak gerekirmiş.

« Yanıtla #2 : 01 May 2019, 22:36:23 »
Çıkım dönemi nem %72 normal midir?
65 70 arasına getirmek için belki bir iki defa daha kapağı açıp kapatmam lazım. Bu dönemde kapağı açmamak gerekirmiş.
    Öncelikle makineniz hayırlı olsun,umarım iyi çıkım alırsınız.Gelişim döneminde nem yüzde 50-55 arasında,çıkım döneminde de 65-70 aralığında olması normaldir.72 ye çıkarsa bir sorun çıkacağını sanmıyorum.Sıcaklık ise gelişimde 37,5 çıkımda 37,3 olması idealdir.Civcivleriniz hayırlısıyla çıkmaya başlayınca hemen heyecanlanıp çıkarmaya çalışırsanız,diğer delinen yumurtaların zarları kuruyup civcive yapışır dolayısıyla civcivler çıkamayıp ölürler.Civcivlerinizin makinde bir kaç gün kalması onlara zarar vermez.
    Naçizane fikrimdir,makineyi almışken kabinli bir makine almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktı ve çıkım oranınızı arttıracaktı ama olan olmuş hayırlı olsun.
''Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar''  Konfüçyus

Çevrimdışı Hasan ABALI

• EvcilSever
« Yanıtla #3 : 03 May 2019, 09:55:48 »
20. günün sonunda sussexlerin çoğu (8/11) çıktı. Brahmalar duruyor (7). Bi kısmı yumurtayı delmiş bekliyor.
"Civcivlerinizin makinde bir kaç gün kalması onlara zarar vermez." dediniz diye hiç dokunmadım. Çatlayan delinen yumurtalar kurumasın diye. Civcivler hala makinede 21.günün sonunda çıkanları hızlıca makineden almayı düşünüyorum.

Çevrimdışı Hasan ABALI

• EvcilSever
« Yanıtla #4 : 04 May 2019, 20:11:03 »
22.gün 18 yumurtadan 14 sağlıklı civciv çıktı.

1 göbek deliği kapanmamış civciv ile henüz bir hareketlilik olmayan 2 ve dün geceden beri küçük bir çatlakla bekleyen 1, toplam 3 yumurta hala makinede.
Değerler 37.2 ve %72

Bi çatlak yumurtaya müdahale etsem mi diye düşünüyorum

« Yanıtla #5 : 04 May 2019, 21:32:55 »
22.gün 18 yumurtadan 14 sağlıklı civciv çıktı.

1 göbek deliği kapanmamış civciv ile henüz bir hareketlilik olmayan 2 ve dün geceden beri küçük bir çatlakla bekleyen 1, toplam 3 yumurta hala makinede.
Değerler 37.2 ve %72

Bi çatlak yumurtaya müdahale etsem mi diye düşünüyorum
     Yumurta delindiği zaman 7-8 saat içinde çıkması lazım,eğer çıkmıyorsa sorun var demektir.İsterseniz ona müdahale edebilirsiniz ama büyük ihtimal sarıyı tam olarak çekmemiştir,ya da   ayağı sakattır.Karar sizin...Ama çıkımınız gayet iyi hayırlı olsun...
''Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar''  Konfüçyus

Çevrimdışı Hasan ABALI

• EvcilSever
« Yanıtla #6 : 05 May 2019, 00:43:19 »
Dediğiniz gibi sarıyı tam çekememiş. Kalan 2 yumurtayı da bekleteceğim. Bakalım görelim. 18 de 15 desek %83 Çıkım bence de iyi problem olan yumurtalar hep aynı grup çünkü Diğer grup %100 çıktı.
Teşekkür ederim.