Gönderen Konu: Civcivlerin Tepeli olması için ne yapmalıyım.  (Okunma sayısı 1774 defa)

Çevrimdışı HARUN YAGIZ

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: amerucana- dark- buf brahma- köy tavuğu
Merhaba Saygı değer evcil sevgisi üstatlar. Tepeli hayvanlar görsel açıdan çok hoşuma gidiyor. Elimde mevcut 1 adet dişi tepeli yarda ve 1 adette tepeli horoz yarkam mevcut. İkisi de tepeli horoz tepesiz tavuktan çıkma. ( anneleri farklı tavuklar). Şimdi ben bu hayvanları özel bir odaya alsam bunlardan çıkan  civcivlerin tepeli olma olasılığı yüksek  olur mu?. Tepeli tepeli civicvlerim olmasını istiyorum. Birde Tavukta yumurtlama geni horozdan mı tavuktan mı geliyor. Elimde her gün yumurta yapan bir   tavuğum var. Köy tavuğu 35-40 yumurta yapıp gurk oluyor. Gurk olmasını istemiyorum. Bu tavuğu da tepeli horoza cariye yapsam çıkan civcivlerin tepeli olma  olasılığı yanında dişi olanlar dişi anaç özelliğimi gösterir yoksa erkek anaç özelliği mi?. Tedirgin olduğum konu dişi anaç özelliği göstermesi durumunda her zaman elimde gurk tavuk olasılığı doğuruyor. Bunu sevmiyorum. Eşe dosta arkadaşlara yumurta temini yapıyorum. Bu durumda tavukları gurktan vazgeçirmem gerekiyor. Bu durumda yumurta yaptığı gün sayısı kadar kuruda bekliyor. Civciv çıkarsa daha iyi. alanım dar sürekli civciv üretimi yapmak bir süre sonra alan darlığından dolayı ufak civcivlerin büyüklerin ayakları altında ezilmesine sebep veriyor. Bu dahada üzücü. Şimdiden teşekkürler.