Gönderen Konu: Bir aceminin tavuk macerası hakkında.  (Okunma sayısı 114 defa)

Çevrimdışı Adnan Öztaş

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
Bir aceminin tavuk macerası hakkında.
« : 28 Ara 2019, 18:30:57 »
En son 1976 yılında, ilkokul 3. sınıfa giderken tavuklarımız vardı.  O gün bugün muhtelif şehirlerde yaşamak durumunda kaldım. İki sene önce emekli olup, bir köye yerleştim. Kedi, köpek sahibi oldum ama bir türlü tavuk sahibi olamadım.

Birkaç tavuk almak niyetindeyken; eş dost, konu komşu, ev ahalisi bu fikri baya bir geliştirdi. ve çatallanıp iki projeye dönüştü.

Sonuç:

1. Proje: Küçük bir kümeste 8-10 adet Bresse beslemek.

2. Proje : 25m2 lik çadırımızın etrafında yaklaşık 500m2 alanı tel örgü ile çevirip. İçine 100 adet tavuk koyup, yakın çevremize yumurta ve tavuk satmak.

Bu girişten sonra açemiliğimle ters orantılı olarak pek çok sorum olacak.

Çevrimdışı Adnan Öztaş

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
Ynt: Bir aceminin tavuk macerası hakkında.
« Yanıtla #1 : 28 Ara 2019, 22:53:08 »
100 adet tavukla çadırda bir kümes oluşturacağım. Ama hangi ırkla?

Ben playmouth yarkalarla başlarım diye düşünmüştüm. Fakat playmouth tavukların uçma özellikleri ve alışkanlıkları olduğunu okuyunca gözüm korktu.

1,5 m lik çit yüksekliği, isterlerse çok rahat geçebilecekleri bir engel sanırım. Ve tavuk çiftlikleri sebebiyle yöremizin köpekleri tavuk gördüler mi affetmiyorlar. Bir sürü tavuğun çiti aşıp etrafa dağılması büyük bir sıkıntı olur.

Bu konuda fikrinizi alabilir miyim?

Ynt: Bir aceminin tavuk macerası hakkında.
« Yanıtla #2 : 29 Ara 2019, 10:46:34 »
Yeni yaşantınız hayılı olsun.
Köpek sorunu tüm kanatlı severler için geçerli.
Çok sağlam  kümesler engelleyebiliyor.   Büyük arazide etrafı kapatmak maliyet.
Alt tarafta beton yoksa oyarlar. Çok zayıf telleri parçalarlar. 1.5 m yüksekliği aşan köpekler var. Genelde sürüler halinde gelirler, katliam yapar, giderler. Bizede üzülmek kalır. Kanatlıların gece sağlam kalacakları yer olsun. Gündüz kanatlılar salındığında kontrollu beklemek gerekir. Sizin kanatlılara alışkın iyi bir kaç köpeğiniz olursa; diğerlerini yaklaştırmayabilirler. Bu arada yoksa; bir kaç arı kovanıda sizin ve çevreniz için, iyi olur. Başarılar. Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 29 Ara 2019, 10:53:25 Gönderen: Erol DEMİRBAĞ »
05322827480