Gönderen Konu: Bourbon kırmızı hindi-Standart  (Okunma sayısı 1448 defa)

Çevrimdışı Ertuğrul GÖRÜŞÜK

  • ONURSAL
  • EvcilSever
  • İleti: 269
    • www.kanaryavedogakuslari.com
  • Beslediğim Türler: Kanarya
Bourbon kırmızı hindi-Standart
« : 11 Nis 2016, 08:27:13 »


BOURBON KIRMIZI

Menşei: Kuzey Amerika
Sınıfı: Ağır

Bourbon Kırmızı hindi, Kentucky Bluegrass Bölgesi'nde Bourbon County isimli ilçede 1800' lerin sonlarında ortaya çıkmıştır. Amerika'da 1909 yılında standartları kabul edilmiştir

Renk – Erkek

Kafa: Mavimsi-beyaz olarak değişebilen, kırmızı.
Gaga: Taban kısmı koyu, ucu tarafı açık boynuz rengi.
Gözler: Koyu kahverengi.
Gerdan: Mavimsi-beyaz olarak değişebilen, kırmızı.
Boyun: Zengin koyu bir tonda kestane-maun.
Sırt: Zengin, koyu kestane-maun, omuz ucundan başlayarak kuyruk tabanına kadar her tüy çok dar olmak üzere siyah kenarlı.
Kuyruk: Ana kuyruk tüyleri saf beyaz, her ana kuyruk tüyünün ucuna yakın yumuşak kırmızı belirgin olmayan bar bulunur. Örtüsü, derin kahverengimsi-kırmızı.
Kanat: Omuz önleri, yaylar ve örtüler, koyu zengin kestane-maun., her tüy çok dar siyah kenarlı. Primerler ve sekonderler saf beyaz.
Göğüs: Zengin koyu kestane-maun, her tüy çok dar ve parlak siyah bir kenara sahip.
Vücut ve yumuşak tüyler: Vücut; derin kırmızımsı kahverengi, her tüyün kenarı çok ince siyah çizgili. Yumuşak tüyler; Açık bir tonda kahverengimsi-kırmızı.
Bacaklar ve ayaklar: Uylukların alt kısmı; koyu kestane-maun. İncikler ve parmaklar; yetişkinlerde kırmızımsı pembe, gençlerde derin kırmızımsı boynuz rengi.
Tüm kısımlarda altrenk: Kırmızı, tabana doğru açık somon tonunda.

Dişi
Hiçbir yerinde tüyler siyah kenarlı değildir, Göğsün üzerinde ki her tüyün ince beyaz iplik gibi bir kenarı vardır. Bunların dışında erkeğe benzer.Standart ağırlıklar
Olgun erkek: 14,9 kg.   
Genç erkek: 10,4 kg.
Olgun dişi    : 8,1 kg.     
Genç dişi   :    6,3 kg.Kusur
Beyaz olan primer, sekonder veya kuyruk ana tüylerinin herhangi birinin üçte birinden fazlasının başka renkte olması.

Bir günlük palaz
Kafa; arkasındaki koyu kahverengi bir desen ile açık kırmızımsı-kahverengi. Boyun ve sırt açık sarımsı kahverengi ile omuzlar arasından aşağı doğru üç koyu kahverengi çizgili olup ortadaki şerit en geniş olanıdır. Kanatlar koyu kahverengi kanat önünden uçlara doğru gidildikçe kreme dönüşür.
Boğaz, göğüs ve uyluk soluk sarımsı-beyaz. Tüyler büyüdükçe palaz, beyaz desenli soluk bej rengi olur, yetişkin tüyleri çıktıkça bunlar da kaybolur.
Ertuğrul Görüşük-Sivas