Gönderen Konu: Bandırma'da kuş gribi 2 Mayıs 2015  (Okunma sayısı 2337 defa)

Bandırma'da kuş gribi 2 Mayıs 2015
« : 03 May 2015, 12:40:10 »
Arkadaşlar dikkatli olmak lazım. Bandırma bölgesinde binlerce tavuk telef olmuş.
Yapılan incelemelerde tavukların toplu telef olmalarının nedeninin Kuş Gribi olduğu saptanmış.

http://www.mynet.com/haber/guncel/bandirmada-kus-gribi-tespit-edildi-1820718-1
05322827480

Ynt: Bandırma'da kuş gribi 2 Mayıs 2015
« Yanıtla #1 : 03 May 2015, 13:08:39 »
   Erol Abi tedbir olarak neler yapılabilir...
''Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar''  Konfüçyus

Çevrimdışı Tercüman GÜNDOĞDU

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Tavus kuşu, köy tavuğu ve kaz
« Yanıtla #2 : 03 May 2015, 17:43:37 »
Erol abi tam kış bitti yumurta mevsimi başladı derken tekrar tedbirlermi almamız gerekir abi aksilik bir kaç anaç almamız gerekiyordu şimdi hayvan almakta sıkıntıya düşer
1974 İstanbul Ataşehir 539 429 22 40

« Yanıtla #3 : 03 May 2015, 20:56:39 »
   Erol Abi tedbir olarak neler yapılabilir...

Duyduklarımız, okuduklarımız;
Kanatlı hayvan, yumurta alırken dikkatli olmak gerekir.
Kümeslerin temizliğine, dezenfektesine dikkat edilmeli.
Kanatlıların dışarıya salınmaması, diğer kanatlılarla teması engellenmeli.
Kanatlıların aşılarına, besinlerine dikkat etmeli, zaman zaman vitamin verilmeli.
Kanatlıların bakımından sonra sabun, dezenfektan kullanarak temizlik yapmakta yarar var.
Kendi ve yakınlarımızın sağlığı için hasta tavuk et ve yumurtaları tüketmemeli, tavuk ürünleri aldığımız yerlerin güvenilir olmasına, iyi pişmelerine dikkat etmeliyiz.
Gripten kuşku duyarsak sağlık kuruluşuna başvurmakta yarar var.
05322827480

Çevrimdışı Hakan ÖZDEMİR

• ONURSAL
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: L SUSSEX RIR
« Yanıtla #4 : 03 May 2015, 23:45:34 »
ne gibi belirtileri oluyoır acaba ?

crd,koriza ile belirtileri aynımı ki?
Yiğidi  Öldür Hakkını Yeme

0 542 5151399

Çevrimdışı Davut Salih

« Yanıtla #5 : 04 May 2015, 10:36:39 »
KLİNİK BELİRTİLER

Klinik semptomlar çeşitlidir, virus suşlarının virulensi, etkilenen tür, yaş, çevre  ve aynı anda seyreden bakteriyel hastalıklar semptomların üzerine etkilidir.
—Vücut ısısı yükselir, tüyler kabarır, iştahsızlık, depresyon, şiddetli ishal görülür.
—Yumurta veriminde durma noktasına varacak şekilde şiddetle azalma, yumurta kabuğunun yeterince gelişmemesine bağlı olarak şekilsiz yumurta,
—Hasta hayvanların göz kapakları kapanabilir, konjuktiva şişmiş ve kırmızı renktedir.
—Sakal ibik ve gözlerin çevresinde karakteristik olarak ödem ve siyanoz şekillenir. Ödem boyun ve göğüs bölgesine de yayılabilir. Ödem boğulma ile sonuçlanan solunum güçlüğüne neden olur. Özellikle hindi palazlarında solunum yollarının tıkanması ilgi çekicidir.
—Burun deliklerinden grimsi kanlı bir eksudat gelir.
—Ayaklarda morarma görülür.
—Kitle halinde ani ölümler.
Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana 1 yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur. Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur. Konfüçyüs

Çevrimdışı Davut Salih

« Yanıtla #6 : 04 May 2015, 10:37:37 »
Detaylı bilgiler kusgribiı.gov.tr  adresinde görselleri ile birlikte bulunmakta
Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana 1 yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur. Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur. Konfüçyüs

Çevrimdışı Muhammed YILDIRIM

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: brahma
« Yanıtla #7 : 04 May 2015, 11:47:49 »
Bu cıktı birde, geçenkı kus giribi salgınında köy tavugu bırakmadılar yine o günler olmaz umarım.  :(