Gönderen Konu: Kümesim Şikayet Edilmiş öneri ?  (Okunma sayısı 1609 defa)

Çevrimdışı Yüksel Efe

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Atak-S, Lohman Brown
Kümesim Şikayet Edilmiş öneri ?
« : 02 Ağu 2018, 22:54:14 »
Merhabalar Sevgili Dostlar..

Müstakil bir evde yaşıyorum ve büyük bir bahçem var. Bahçe içindeki depoyu Kümes yaptım  dışını çit ile çevirdim. 14 tavuğum ve Beyefendi bir Horozum var, kendi hallerinde takılıyorlar.. gerekli bakım temizlik vs yapıyorum.

Fakat sevimsiz ve selamsız komşularımdan biri şikayet etmiş horoz ötüp duruyor diye..   Zabıta geldi,  Çay ısmarladım, Bahçeden domates salatalık topladım verdim.  Niye geldiklerini unuttular :)

Komşularımın Kaçak katlarından, Kaçak olarak yapılan Garajlarından bahsettim önce onlara işlem yapın sonra beni uyarırsınız dedim.. gittiler..  Anlayışlı insanlar ile karşılaştığım için problem olmadı.. 

Tabii ki bu her zaman böyle sonuçlanmaz..  SORU :   Kümesim için İzin alabilirmiyim ?  Her hangi bir yere başvurup  bir belge bile alsam bazı şeyleri güvene alabilirim.    Masrafı, Uğraşması hiç sorun değil  iş inada bindi.

Tarım Müdürlüğü ya da İlçe belediyesine başvursam tıpkı Evcil Köpek kaydı gibi  Karne ya da deftere işleme gibi bir işlem mümkün mü?  Tecrübesi olan arkadaşlar yazarlar ise aynı durumda olan başkaları da bilgilenmiş olur..

Şimdiden vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler
Ne Mutlu Türküm Diyene

Ynt: Kümesim Şikayet Edilmiş öneri ?
« Yanıtla #1 : 03 Ağu 2018, 08:28:56 »
Yüksel bey selamlar bir zamanlar elime böyle bir dilekçe geçmişti saklıyordum lazım olur diye belki işinize yarar ,

BİR HOBİCİ KARDEŞİMİZE YAZDIĞIMIZ DİLEKÇE ÖRNEĞİ. ARŞİVLERİNİZDE BULUNMASINDA FAYDA VAR.

……. BELEDİYESİ ZABITAMÜDÜRLÜĞÜNE

21/04/2016Tarihinde zabıta memurları kendi bahçemde beslediğim tavuklar ile ilgili olaraksuç işlediğimize dair tebligatta bulundular. Bu tebligatta kümes hayvanıbeslediğim belirtiliyor.
                5199sayılı Hayvanları koruma kanununa göre kümes hayvanı tanımı aşağıdakişekildedir.
“Resmi Gazete Tarihi: 05.12.2011 Resmi GazeteSayısı: 28133
EK-1
Hayvan Türleri
KISIM C
Omurgasızlar (arılarve kabuklular hariç), tropik süs balıkları, amfibiler, sürüngenler.
Kuşlar: tüm türler(kümes hayvanları hariç)
(Kümes hayvanları:  tüketimeyönelik et veya yumurta ya da av hayvanları tedariki için beslenen ya datutulan tavuk, hindi, beç tavuğu, ördek, kaz, bıldırcın, güvercin, sülün,keklik ve devekuşu anlamına gelir.)”

Kanunda belirtilen altı çizili kısımbizim için geçerli değildir. Herhangi bir şekilde bu kısımdaki maddelerleilgimiz yoktur. Beslediğimiz hayvanlar ine aynı kanunda belirtilen ev ve süshayvanı tanımındadır. Bu tanım aşağıda bulunmaktadır. Beslediğimiz hayvanlarıtamamen süs amaçlı ve kişisel telkin amaçlı psikolojime destek olması içinbeslemekteyim. Kendi bahçemde tamamen bana ait alanda beslemekteyim. Hayvanlarımınbakımı, veteriner kontrolü ve temizliği düzenli olarak yapılmaktadır. Hayvanlarınbarınakları kanunda geçen hayvan refahı standartlarının üzerindedir.

MADDE 3. - Bu Kanunda geçen terimlerden;
ı) Ev ve süs hayvanı: İnsan tarafından özellikle evde, işyerlerinde ya da arazisinde özel zevk ve refakat amacıylamuhafaza edilen veya edilmesi tasarlanan bakımı ve sorumluluğusahiplerince   üstlenilenher türlü hayvanı,

yine 5199 sayılı hayvanları korumakanununda belirttiği gibi hayvanı sahiplenen insan, hayvanın etolojisineherhangi bir müdahalede (tıbbi amaçlar hariç) bulunamaz ve hayvanın etolojisineuygun üreme, eş vb. ortamları hazırlamakla mükelleftir. Bunun sonucundahayvanlar üremekte ve çoğalmaktadır. Herhangi bir üretim faaliyetimizbulunmamaktadır. Horozların ötüşü de bu hayvanların etolojisi dahilindeolduğundan müdahale edilememektedir.

Belirtilenlerin aksine özel mülkümüzeizinsiz girilerek kanun dışı müdahalede bulunularak biz mağdur edilmekteyiz.

Eğer yetkili bilir kişiler tarafındantespit edilen her hangi bir hatamız olursa, memnuniyetle bu hatamızıdüzeltiriz.

Yukarıdabelirttiklerimiz üzere herhangi bir kanunu çiğnememekteyiz. Bilgilerinize arzederiz.
HAKİKİ DOST, İNSAN ÖMRÜNDE ZİYNETTİR