Gönderen Konu: Köpük kutusundan kuluçka makinası yapımı  (Okunma sayısı 101 defa)

Çevrimdışı Ali ÖZDİL

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Blue Astrolorp,Lohman,Köy tavuğu
Köpük kutusundan kuluçka makinası yapımı
« : 13 Mar 2019, 11:25:07 »
Balıkçıdan aldığım köpük kutusundan kuluçka makinası yapmaya başladım.Yumurta çevirme sistemi tamam.Eski mikrodalga fırın çevirme moturunu kullandım.Dakika da 4 tur dönüyor.Resimde görülen Timer aletini kullandım.Şu an termostatı aliexpresten gelmesini bekliyorum.Isıtıcı olarak ise 12 volt ptc ısıtıcı kullanacağın.Termostata ısıtıcı ve fanı bağlayacağım.Bir kaç sorum olacak.
1-Timer en az 1 dakika ayarlanabliyor.Motor dakikada 4 tur döndüğünde yumurtalar 1 dakika hareket ettirildiğinde tekrar eski pozisyonlarına geliyorlar.Bu düzenek bu şekilde işimi görür mü?Günde 4 sefer çevirme yapsam yeterli olur mu?
2-Fanla ısıtıcıyı tek tormostata bağlayacağım için istenilen sıcaklığa gelince fan da duracak.Fan devamlı mı çalışmalı?Bu bilgisayar fanı yeterli olur mu?
3-Fanı fotodaki şekilde konumlandırsam uygun mudur?

Çevrimdışı Emrullah TEMEL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: New hampshire-L.Sussex -Kanarya- Keçi
Ynt: Köpük kutusundan kuluçka makinası yapımı
« Yanıtla #1 : 13 Mar 2019, 11:39:00 »
öncelikle seçmiş olduğunuz materyaller pek kuluçka makinası yapımına uygun değil strofor her an kırılabilecek bir malzeme ve tutuşmaya-yanmaya  müsait bir malzeme içindekiler ise tahta-ahşap-sunta gibi bunlarda suda nemde şişer ,bakteri barındırır .

Yapmak istediğiniz makina için sarf edeceğiniz emeği malzemelerinizi tekrar gözden geçirerek düşünün derim .

Takdir sizin  ...
Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .

Çevrimdışı Ali ÖZDİL

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Blue Astrolorp,Lohman,Köy tavuğu
« Yanıtla #2 : 13 Mar 2019, 11:53:22 »
öncelikle seçmiş olduğunuz materyaller pek kuluçka makinası yapımına uygun değil strofor her an kırılabilecek bir malzeme ve tutuşmaya-yanmaya  müsait bir malzeme içindekiler ise tahta-ahşap-sunta gibi bunlarda suda nemde şişer ,bakteri barındırır .

Yapmak istediğiniz makina için sarf edeceğiniz emeği malzemelerinizi tekrar gözden geçirerek düşünün derim .

Takdir sizin  ...
Görüşleriniz için teşekkür ederim.Deneme amaçlı olarak yapacağım.Biraz da olsa başarılı olursam malzemeleri kullanarak eski buzdolabı kullanarak yapmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı Emrullah TEMEL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: New hampshire-L.Sussex -Kanarya- Keçi
« Yanıtla #3 : 14 Mar 2019, 14:22:03 »
Eski buzdolabı bu iş için uygun bir malzemedir . Hazır emek harcıyorken direk onunla başlamanızı tavsiye ederim bu malzemeler ile yaşayacağınız olumsuzluk keyfinizi hevesinizi kaçırabilir .
Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .