Gönderen Konu: Rottweiler  (Okunma sayısı 4401 defa)

Çevrimdışı Ömer ÇAKAL

 • ONURSAL
 • EvcilSever
 • İleti: 985
 • Beslediğim Türler: Kara kafa fizan - Lohman - Amerucanas - İndian game -Hint - Cayuga ördeği - Yerli Kaz
Rottweiler
« : 03 Tem 2013, 17:00:58 »
Kökeni: İtalyan mastiffi'nden geldiği düşünülmektedir.
Tanımı: İri ve güçlü bir gövdesi vardır. Erkeklerin yüksekliği 60-68 cm, ağırlığı 50 kg kadardır. Dişiler biraz daha küçüktür. Tüyleri kısa, sert ve kalındır.
Kişiliği: Dengeli, sakin, itaatkar, cesur ve kolay eğitilir. Sadece efendisi saldırıya uğradığı zaman sertleşir.
Özelliği: Çoban ve polis köpeği olarak kullanılır, daha önemlisi iyi bekçi ve muhafızdır. İyi bir aile köpeği olabilir ve özellikle çocuklarla arası iyidir.
« Son Düzenleme: 29 Nis 2017, 05:12:18 Gönderen: Murat GÜLCEK »
BURSA / Yıldırım
0532 667 53 36

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

Ynt: rottweiler
« Yanıtla #1 : 01 May 2015, 13:02:41 »
Rottweiler’ın Tarihçesi

Rottweiler, diğer köpeklerle çok iyi anlaşamadığı ve sahibini çok kıskandığı için genel olarak vahşi ve tehlikeli bir ırk olarak görülür. Fakat bu sevecen köpekler aslında sakin, güvenilir ve sadık bir yapıya sahiptir. Bedeni çok güçlü olduğundan vahşi davranışlar sergilediğinde tehlikeli olur. Bu durum, yetersiz veya yanlış eğitilmesinden kaynaklanır.

Rottweiler, Romalılar dönemine kadar uzayan bir köpek ırkı olduğu bilinmesine rağmen maalesef kökenini net olarak söylemek mümkün değildir. Kesin olarak bilinen; Romalılar genelde köpeklerin çoğunu arenalarda kavga ettirirken, Rottweiler lejyonlara et tedarikçisi olarak tutulan koyunların çoban köpeği olarak beslenmesiydi. Romalı tarihçi Cornelius’a göre, Romalılar 1. yüzyılda bugünkü Almanya’yı işgal ederken köpekler, koyunlara nöbet tutmak zorunda kalmışlardı. Bu köpekler, 74 yılında da Alp dağlarının eteklerinde bulunan Rottweil şehrinde Romalılar tarafından kurulan kalede yetiştirilmeye başlandı. 300 yıl boyunca bu Romalı çoban köpekleri ile yerli çoban köpekler çiftleştiriliyordu. Bugün kü Rottweiler ile İsviçre Dağ Köpeği’nin benzerliği bundan ibarettir.

Şehrin stratejik önemi nedeniyle Rottweil hızla büyük bir koyun satış merkezi haline gelmişti. Dolayısıyla çok sayıda çoban köpeğine ihtiyaç duyulurdu. Koyun besleyen kasapların Rottweiler’i tercih etmeleri nedeniyle bu köpek ‘Alman Kasap Köpeği’ olarak da adlandırılırdı. Kasaplar bu ırka o kadar çok güveniyordu ki, bara giderken içi altın para dolu torbaları Rottweiler’in boynuna bağladıkları söylenir. Sahipleri eğlenirken onların paraları bu şekilde muhafaza edilirdi. Bekçilik görevi üstlenen Rottweiler, zamanla seyyar satıcıları tarafından da tercih edilirdi.

Endüstri dönemiyle birlikte çoban ve bekçi köpeklere olan ihtiyaç azalmıştı. 1900’lü yıllarda nesli tükenmek üzere olan Rottweiler ırkı, 20. yüzyılın sonlarında yeniden popüler hale geldi. 1910 yılında Hamburg şehrinin polis şefi Hans Kruher, Rottweiler köpeğini sarhoş gemicilerin dağılmasını sağlamak amacıyla kullanırdı. Polisler için bu ırk, güvenilirliği ve gücü açısından çok önemliydi ve çiftleştirmeler bu doğrultuda gerçekleşiyordu. Aynı yılda Alman polisi, Alman Çoban ve Doberman ırklarının yanı sıra Rottweiler ırkını da resmi polis köpek ırkı olarak ilan etti.

Resmi olarak kayıtlarda görülen ilk Rottweiler’in ismi Leo von Plattenhardt idi. 1908 yılında ise ilk oğlu Leo von Cannstadt dünyaya geldi. 1918 yılında doğan Arcon von Torfwerk adlı torununun bugünkü Rottweiler ırkının atası olarak kabul edilir.

Bu yıllarda birçok Rottweiler kulübü kurulmuştu. Ancak, 14 Ağustos 1921 tarihinde ‘Allgemeiner Deutcher Rottweiler-Klub (ADRK) e.V.’ hepsini birleştirdi. Fakat daha önce de söz konusu olan Rottweiler’in omuz yüksekliği ile ilgili tartışmalar hala devam ediyordu. Rottweiler’in omuz yüksekliği standart olarak 50 cm belirlenmişti. Yani, bir Bulldog’dan biraz daha yüksekti. Bu küçük ırkı sevmeyenler bir bekçi köpeğinin uzun boylu ve iri bir vücuda sahip olması gerektiğini savunurlardı. Küçük Rottweiler taraftarları ise omuz yüksekliği fazla olan köpeklerin hareketliliğinin daha az olduğunu ve başka görevler için kullanılamayacaklarını düşünürlerdi. 70’li yıllarda Rottweiler’in dış görünümü de önem kazanmaya başladı. Atletik vücut yapısı, büyük bir baş ve ırkın gücü ön plana çıktı. 1981 yılında standardı 61 cm (maksimum 68cm) olarak değiştirildi. Sonuç olarak, bugün hem küçük hem de büyük Rottweilerler vardır.


6 Nisan 2000 tarihinden itibaren Rottweiler’in kesilmiş kısa kuyruğu yerine Labrador ırkına benzeyen uzun kuyruğu ırk standartınca kabul görmeye başladı.Ayrıca T.C yasalarınca da (5199) Kuyruk ve kulak kesimi ülkemizde yasaktır!)
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Ferhat ÖZARSLAN

 • EvcilSever
 • İleti: 333
 • Beslediğim Türler: Denizli,Köy Tavuğu
Ynt: rottweiler
« Yanıtla #2 : 01 May 2015, 23:39:45 »
Rottweiler ırkının özelliklerini,bakımını,beslenmesi ve eğitimlerini Can Paksoy anlatıyor
https://www.youtube.com/watch?v=_iakzM_0I7U&index=4&list=PL307BEAA719B9D225
Can Paksoy Rottweiler ırkının özelliklerini anlatırken bakımı, beslenmesi ve eğitimi hakkında bilgiler aktarıyor.Çekimleri Ömerli'deki merkez çiftliğimizde gerçekleşen programda Veteriner Hekim Dr. Oktay Deprem ise Rottweiler cinsinin sağlığı konusunda bilgilerini paylaşıyor.

Çevrimdışı erentcolak

 • EvcilSever
 • İleti: 17
 • evcilsevgisi.com
  • Kanatlı Hayvanlar
 • Beslediğim Türler: Australorp Tavuk, Wyandotte Tavuk, Sussex Tavuk, Light Brahma Tavuk, Sülün, Tavus kuşu
Ynt: Rottweiler
« Yanıtla #3 : 01 Haz 2019, 01:42:25 »
"Dikkat çeken fiziksel özellikleri ve birçok kötü sahibinin yanlış yönlendirmesi ile toplum arasında en saldırgan köpeklerden biri olarak kabul gören Rottweiler köpek ırkı, iyi eğitildiği takdirde sosyal yaşam içerisine ve beslendiği ortama tümüyle uyum sağlayabilir, hemcinsleri ile dostça ilişkiler kurabilir ve iyi bir oyun arkadaşı halini alabilir."
Dolayısıyla bu tarz bir ihtiyaç içerisinde olan arkadaşların Rottweiler ırkı köpeklerini emanet edebileceği firmalar ile çalışması ve bu konuda hassas davranması gerekir.
« Son Düzenleme: 02 Haz 2019, 09:22:01 Gönderen: Yemliha KORKMAZ »