Gönderen Konu: Ampul ve Resiztans  (Okunma sayısı 5058 defa)

Çevrimdışı Ahmet KARTAL

• EvcilSever
  • la vie est breve..
  • Beslediğim Türler: tavuk, kaz
Ampul ve Resiztans
« : 11 Şub 2016, 10:03:15 »
Değerli üyeler,

Isı konusunda bir süredir araştırma yapıyorum.
Daha önce yaptığım saklama kabından yaptığım kuluçka makinamda ampul kullanmıştım.
4 adet 50 watt lık ampul ü kapağa yerleştirdim. fakat ampuller ısıyı çok hızlı iletiyorlar.
Ve termostat ısıyı kestikden sonra da ısı yükselmesi devam ediyor.
Bende acaba rezistans a mı yönelsem diyorum.   Sizce bu iki ısıtma yöntemi arasında ki artılar ve eksiler nelerdir.

Çevrimdışı Kamil SAYİM

• EvcilSever
    • my page
  • Beslediğim Türler: australorp,light brahma, ataks,
Ynt: Ampul ve Resiztans
« Yanıtla #1 : 11 Şub 2016, 14:19:36 »
saklama kabına 4 tane 50w çok fazla 25 er 3 tane bir tane 50 kullaıp deneyin derim

Çevrimdışı Öner GÜLEN

• EvcilSever
  • Öğrenilmesi gereken ilk dil; tatlı dildir.(nokta)
  • Beslediğim Türler: ***
« Yanıtla #2 : 11 Şub 2016, 14:24:44 »
Rezistansın montajında ; özellikle yakın bölgelerdeki yerleri eritmemesi için yapmanız gereken yalıtımın çok iyi olması lazım. eğer bunu kontrol altına alabilirseniz rezistans daha kullanışlı oluyor. 
Her insan kendisine yakışanı yapar. Çünkü kalite asla tesadüf değildir.
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)

Çevrimdışı A.Altan SEZEN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Rhode Island White
« Yanıtla #3 : 11 Şub 2016, 16:45:19 »
Araya girmiş gibi olacağım ama konuyla ilişkili.. Seramik ısıtıcıyıda karşılaştırma listesine ekleyebilirsek. Ampul gibi duya takılan çeşidini kastediyorum.
Planladığım kuluçka makinesinde kullanmak üzere seramik ısıtıcı aldım. Bu ürünü deneyimleyenlerin izlenimleri veya yorumlayan olursa memnun olurum.

Çevrimdışı Ahmet KARTAL

• EvcilSever
  • la vie est breve..
« Yanıtla #4 : 11 Şub 2016, 16:55:02 »
Sermaik ısıtıcıları ebay üzerinden de alabilirsin fiyatları makul bana da mantıklı geliyor açıkçası
kümesi ısıtmada da kullanabilirsiniz.

Tost rezistansını 100 watt olarak temin edeceğim için herhangi bir yanma ihtimali olmayacaktır.

Çevrimdışı Özgür SALİM

• EvcilSever
« Yanıtla #5 : 11 Şub 2016, 17:30:24 »
Araya girmiş gibi olacağım ama konuyla ilişkili.. Seramik ısıtıcıyıda karşılaştırma listesine ekleyebilirsek. Ampul gibi duya takılan çeşidini kastediyorum.
Planladığım kuluçka makinesinde kullanmak üzere seramik ısıtıcı aldım. Bu ürünü deneyimleyenlerin izlenimleri veya yorumlayan olursa memnun olurum.

Altan Bey, civciv büyütme kafesinde kullanıyorum seramik lamba, 100*50*50 kafeste 100 watlık siyah...
çok başarılı bence, plastik kısmı ampule yakın olmayacak şekilde bir duy ile kullanırsanız uygun olacaktır. temas dilmesini önlemek için küçük spot duy ile kullanıyorum. temasta tüylerin tütsülenmesine sebep oluyor.. ayrıca el temasında da eli yakıyor dikkat etmek lazım.
geç soğuduğundan da elektrik kesildiğinde de yaklaşık yarım saat kadar da ısı sağllıyor, tabi azalarak.

Çevrimdışı A.Altan SEZEN

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Rhode Island White
« Yanıtla #6 : 11 Şub 2016, 19:23:07 »
İlginiz için teşekkür ederim.
Üç adet 75 watt sipariş etmiştim.. geldi..
İkisini yaptığım civciv kafesinde kullanacağım. Kafesi bir tur 2X40 watt ampul ile kullandım. Çok verimliydi ama sürekli aydınlık olması içime sinmedi.
Şimdi kuluçka makinesine başlayacağım. Yazılım ve devresine başladım aslında. Orada kullanacağım ısıtıcı konusu bende de soru işareti.
Okuduğum deneyimlerde, ısıtıcıların termostat enerjiyi kestikten sonra da ısıtmayı sürdürme problemi var.
Aynısı seramik ısıtıcıda da olacak mı? diye düşünüyorum. En fazla tesisat ve makinanın kutu tasarımını etkiler ama üç araştırıp bir yapma fırsatını değerlendirelim, deneyimlerden yararlanalım istiyorum.
Zaman ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.

Çevrimdışı Hakan ÖZDEMİR

• ONURSAL
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: L SUSSEX RIR
« Yanıtla #7 : 11 Şub 2016, 22:53:43 »
seramik ısıtıcı ampulden daha fazla ısı tutar ve devre dışı kaldıktan sonrada ampulden daha fazla şekilde ısı vermeye devam edecektir.olacağını tahmin etmiyorum.
Yiğidi  Öldür Hakkını Yeme

0 542 5151399

Çevrimdışı Altan TUNCER

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: karışık
« Yanıtla #8 : 12 Şub 2016, 07:52:58 »
Aynen, ısınan materyal (ampul,rezistans vs) ne kadar geç soğursa içerideki hava ısısı da o kadar artmaya devam edecektir. Benim kullandığım rezistansın arasındaki hava kanalları çabuk soğumasını sağladığı için ısı artışı ile ilgili sıkıntı yaşamıyorum. Türkiye'de 35-40 tl arası bulunabilir, ben Çin'den 7$ (kargo dahil) almıştım, ama bu aralar artmış sanırım.

Çevrimdışı Nurettin YÜCEL

• EvcilSever
  • Topraktan gelen toprağa döner...
    • Köye dönüş hikayemiz
  • Beslediğim Türler: Sussex-Australorp-Frizzle-Ameruacana-Kınalı Keklik-Ayam Cemani
« Yanıtla #9 : 12 Şub 2016, 10:37:03 »
Bende büyütme kümeslerinde seramik kullanıyorum. Özgürün dediği gibi elimde ve kollarımda muhtelif yanıklar mevcut. Geç soğuması makinede problem yaratabilir. En mantıklısı rezistans.
http://www.yucelciftligi.com
Mail yucelciftligi@outlook.com.tr

« Yanıtla #10 : 12 Şub 2016, 11:23:29 »
    Ahmet Bey,benim de ilk tecrübem saklama kabından kuluçka makinesiyle olmuştu.Saklama kabınızın ne kadar büyük olmasına bağlı olarak dört adet 50 watlık ampul çok fazla geldi bana...Ampullerin 25 watlık olması yeterli,tabii etrafına izolasyon malzemesi koymanız şartıyla,ben bu şekilde çıkım almayı başarmıştım...Seramik ampullerin ise makinede verimli olacağını sanmıyorum...
''Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar''  Konfüçyus

Çevrimdışı Murat TEKOZ

• EvcilSever
« Yanıtla #11 : 12 Şub 2016, 22:48:52 »
bu rezistanslar termostat elektriği kestikten sonrada bi müddet ısıyı yükseltiyor bilginize
Bombacı

Çevrimdışı Ahmet KARTAL

• EvcilSever
  • la vie est breve..
« Yanıtla #12 : 17 Şub 2016, 16:21:38 »
değerli bilgileriniz için teşekkürler,
yine ısıtma ile aklıma takılan diğer bir soru da,

ısıtmanın yukarıdan yerine aşağıdan verilmesi.
bu tekniği tecrübe eden olumlu/olumsuz fikir sahibi üyeler varmı ?

Çevrimdışı Hakan ÖZDEMİR

• ONURSAL
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: L SUSSEX RIR
« Yanıtla #13 : 17 Şub 2016, 23:07:00 »
aslında bence ısıtmanın yeri okadar da çok önemli değil...önemli olan ısıtıcı materyalin yaydığı ısıyı içindeki yuöurtalara direk olaraktan vermemesi.yani ısıtıcının yumurtalardan uzak olması gerekli çıkımı dahada iyi sonuçlanması için.
vede ısı dağılımını yapan pervanenin bu görevi yeteri kadar yapıp yapamadığı.ısı dağılımı yeterli olursa ampulun yeri çok önemli değil
Yiğidi  Öldür Hakkını Yeme

0 542 5151399

Çevrimdışı Nadir DİPİ

• EvcilSever
« Yanıtla #14 : 08 Nis 2020, 20:15:23 »
Dimmer elektrik anahtarı bağla ısıyı ayarlaya bilirsin