Gönderen Konu: Kuluçka Makinesi Yardım.  (Okunma sayısı 211 defa)

Çevrimdışı vural43

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Tavuk
Kuluçka Makinesi Yardım.
« : 04 Eki 2019, 01:16:46 »
s.a ben hobi olarak 56 lık sarı kapaklı kuluçka makinelerinden aldım bir tane. internette baya inceleme yaptım ama merak ettiğim bir konu var. kuluçka sürecinde ilk 18 gün nem %55-60 yada 65 olsun sıcaklık 37.7 olsun deniliyor. benim merak ettiğim konu şu:
nem veya sıcaklık değişimleri kuluçkayı ne kadar etkiliyor. mesela nem 55 yada 60 da sabit mi kalması gerekiyor 55 ile 65 arasında oluşan değişiklikler bi sıkıntı yaratır mı yoksa bu tarz değişimler normal mi?. Aynı şekilde sıcaklık da 37.7 ayarlı ama diyelim 37 ye düştü veya 38 e çıktı. böyle ufak değişimler bu süreçte ne kadar etkili bunu öğrenmek istiyorum. şimdiden teşekkürler.

Ynt: Kuluçka Makinesi Yardım.
« Yanıtla #1 : 04 Eki 2019, 07:49:38 »
Mustafa Vural kardeşim ufak tefek değişiklikler sorun yaratmıyor.
Önemli olan yumurtanın döllü olması ve aşırı ayar farklılıkları olmasın.
Makinaya yıumurtaları koymadan test edersen, makinanı tanımış olabilirsin.
Başarılar. Kolay gelsin.
05322827480

Çevrimdışı vural43

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #2 : 04 Eki 2019, 09:43:34 »
Teşekkür ederim abi inşallah güzel sonuçlar alırım. Makineyi boş çalıştırıp deniyorum da Bir şey daha soracam internette yeterli nem için 2 kanal 3 kanal su doldurun falan demişler ama ben çok fazla su koymadan100-150 ml. arası su koyduğumda %60 neme ulaşıyorum. Bunda bir yanlışlık olabilir mi yoksa normal midir?

« Yanıtla #3 : 04 Eki 2019, 14:43:23 »
Merhaba,  yazıldığı gibi nem yetersizse,  daha fazla su ile arttırılabilir.
Ölçü aletinin değeri doğru ise, talimatlarına uyabilirsiniz. Kolay gelsin. Başarılar.
05322827480

Çevrimdışı vural43

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #4 : 05 Eki 2019, 18:01:19 »
Sizce döl kontrolü yapmalı mıyım ilerde. Bazıları 10. Gün döl kontrolü yapın diyor bazıları da hiç yapmayın çıkana kadar makinenin kapağını acmayın diyor. Hangisini yapmak daha iyi. Arada kapak açıp kapatmak çok sıkıntılı oluyor mu.

« Yanıtla #5 : 06 Eki 2019, 09:39:24 »
Sizce döl kontrolü yapmalı mıyım ilerde. Bazıları 10. Gün döl kontrolü yapın diyor bazıları da hiç yapmayın çıkana kadar makinenin kapağını acmayın diyor. Hangisini yapmak daha iyi. Arada kapak açıp kapatmak çok sıkıntılı oluyor mu.
Aslında devamlı kapak açacak bir durum olmaz.  10-11 gün döl kontrolu yapılabilir.
Buradaki amaç dölsüz yumurtaların kuluçkadan ayrılıp, diğer yumurtalara zarar vermemesi. Zaman zaman dölsüz bozuk yumurtaların kuluçkada patladığını unutmamak gerek.
Çıkana kadar yumurtaları ellemeyen veya çevirme işlemini durdurma zamanında tutmayan yumurtaları alıp çevirmesini durduran arkadaşlarımız var.
Kendiniz zamanla bir yol belirleyeceksiniz. Başarılar, kolay gelsin.
05322827480

Çevrimdışı vural43

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #6 : 08 Eki 2019, 11:34:38 »
Benim kuluçka makinemde bir tane su ekleme deliği var. Sadece oradan su ekleyince de tek bölgede su kaldığı için içindeki nem çabuk düşüyor. Ama makinenin altına suyu eşit şekilde yayarak koyarsam daha geç düşüyor. Ben her gün su eklemek için 1-2 dakikalığına kapağı açıp kapatsam bir zararı olur mu. Sonuçta gurk tavuklarda kuluçkada yumurtaların üstünden kalkıp geziyor. Günlük 1-2 dakika kapağı açmanın zararı olmaz diye düşünüyorum ama emin olamadım. Size bi danışmak istedim bu konuda yardımcı olabilir misiniz?