Gönderen Konu: jumbo muhabbet kuşu besleyen üreten  (Okunma sayısı 2814 defa)

Çevrimdışı Fevzi ÜNAL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: wheaten Ameraucana-gugullu-Australorp-tavus kuşu
jumbo muhabbet kuşu besleyen üreten
« : 23 Ara 2016, 18:17:26 »
Arkadaşlar jumbo muhabbet kuşu besleyen üreten satan var mı.
Kardeşim Antalya da Öğretmen ve bu işle uğraşıyor. Bol yavru da alıyor.

Varsa resim paylaşırmısınız..
Mevlanaya sormuşlar:o kadar okursun,o kadar yazarsın neyi bilirsin?Mevlana şu cevabı verir....; Haddimi bilirim...

Çevrimdışı Emine ACAR

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Muhabbetkuşu Cinsleri
Ynt: jumbo muhabbet kuşu besleyen üreten
« Yanıtla #1 : 05 Eki 2018, 14:25:56 »
Bu siteye yeni kayıt oldum ama jumbo diye başlayan bir başlık görünce de şaşırdım... Diğer Konularda gayet profesyonel yorumlar görmüştüm... Jumbo diye bir Muhabbetkuşu tabiri olamaz arkadaşlar, bu başlığı kaldırmanızı öneriyorum... Bu profesyonelliğe leke süren bir kelime ve yanlış bilgilendirme... Bu halk diline satıcılar tarafından yerleştirilmiş, iri anlamında kullanılan algıda yanıltma sağlama amaçlı yanlış bir kelimedir... SHOW MUHABBETKUŞU ya da küçük ırklar için minyatür muhabbetkuşu daha doğru tabirler... Yabancı terimler kullanılacaksa Avrupadaki tabirleri STANDART (Büyük Irk) ve Semi Standart (Standartaltı-küçük ırklar için) kullanılabilir... Bu kuşun anavatanı Türkiye değil sonuçta isim hakkı bize ait değil... 1800' yıllarda bu kuşları dünyaya yayma amaçlı taşıyanlar İngilizlerdir. Ve daha sonra doğadaki renklerinin haricinde diğer varyete çalışmalarını yapanlar da, yine İngilizler, Hollandalılar ve Danimarkalılardır. Türkiye'de bu konuda gelişim sağlayabilmemiz için ilk kurulan dernek bile en fazla 9 yaşında ve profesyonel anlamda yetiştiricilik yapanlara arasında bile yanlış oturmuş tabirler var... Dayanamadım ve yazdım yine hataları görünce... Bir gün bu yanlışların tamamen düzeleceğini umuyorum inşallah... Biraz okumaktan ve doğrusunu öğrenmekten hiçbir zarar gelmez, rica ediyorum düzeltelim gördüğümüz yanlışları.