Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Kuluçka Makineleri / Ynt: Kuluçka makinesi Sıcaklık.
« Son İleti Gönderen: Mustafa KABADAYI Dün, 20:16:48 »
Daha fazla kapağı açmayın.
Artık 18.günü bekleyin.
İlk parti böyle geçsin.
2.partiyi koyarken yumurta seçimine ve sakalama koşullarına dikkat edersiniz
2
Aktiviteler / Ynt: Evcil Sevgisi Muhabbet Hanesi
« Son İleti Gönderen: Erol DEMİRBAĞ Dün, 08:09:42 »
Günaydın arkadaşlar!
3
Kuluçka Makineleri / Ynt: Kuluçka makinesi Sıcaklık.
« Son İleti Gönderen: vural43 18 Eki 2019, 11:36:13 »
Merak etmeyin o kadar açık kalması sorun değil.
İnşallah sonuç mutlu edecek.

makinenin deliklerinden biraz koku geliyordu. bende bozuk yumurta var galiba diye tekrar kontrol yaptım ve 2 yumurta daha boş çıktı damarlaşma başlamış ama devam etmemiş. Zaten yumurtaları kırınca kötü bi koku yayıldı.

şimdi yine burnuma koku geliyor burnumu deliklere yaklastırınca.  koku çok agır degil ama hafiften bi koku var. ne yapmalıyım bu koku son 2 çıkardıgım yumurtadan dolayı makineye sinmiş koku mu acaba yoksa yine bozuk yumurta mı var emin olamadım.

bunun bi zararı olur mu bozuk yumurta varsa diğerlerini etkiler mi zaman geçtikçe koku iyice yogunlasırsa diye emin olamıyorum da. Belkide son cıkardıklarımdan kalan koku onu da bilmiyorum şuan.

Bundan sonra ne yapmalıyım 18. gün yumurtaları çıkıma alana kadar beklemeli miyim artık.
Teşekkürler.
4
Aktiviteler / Ynt: Evcil Sevgisi Muhabbet Hanesi
« Son İleti Gönderen: Mustafa KABADAYI 18 Eki 2019, 10:38:02 »
Hayırlı cumalar arkadaşlar.
5
Aktiviteler / Ynt: Evcil Sevgisi Muhabbet Hanesi
« Son İleti Gönderen: Erol DEMİRBAĞ 18 Eki 2019, 07:29:31 »
Günaydın arkadaşlar!
Gününüz hayırlı, dualarınız kabul olur inşallah
6
Kuluçka Makineleri / Kulucka Sorunları ve Sbepleri
« Son İleti Gönderen: FİKRET ELİFOĞLU 17 Eki 2019, 10:12:54 »
KULUÇKA SORUNLARININ KAYNAKLARI Kuluçkada oluşan sorunların üç farklı kaynağı vardır.
1) Damızlıklarla ilgili olanlar,
2) Kuluçkalık yumurtaların toplanıp saklanması sırasında oluşmuş sorunlar,
3) Kuluçka sırasında oluşan sorunlar olarak gruplandırılır.
KULUÇKA KAYITLARI

Kuluçkahanede elde edilen sonuçlar, daima kuluçkahane defterine işlenmelidir. Bu sonuçlar, beklenen değerler (standartlar) ile karşılaştırılmalıdır. Sonuçların tatmin edici olmaması halinde derhal durum değerlendirmesi yapmalı, sorun araştırılıp bulunmalı ve problem geç kalmadan çözülmelidir. Kuluçka işlemleri sırasında oluşan kimi sorunlar ve çözümün gecikmesi nedeni ile işletmenin çok büyük maddi zararlara uğrayabileceği daima hatırlanmalıdır. Kuluçkahanede tutulan kayıtlar; gelen yumurtaların tarihi, sayısı, bekletilme süreleri, geliştirme makinesine konuş tarihi, çıkım makinesine taşınma tarihi, çıkım tarihi, konulan yumurta sayısı, dölsüz yumurta sayısı, döllük oranı (%), çıkan civciv sayısı, çıkım gücü (%), kuluçka makinesi randımanı (%) gibi değerlerdir.

Kuluçka sonuçlarının beklenenden kötü olması halinde sorunun hemen aranması gerekir. Sorun arama, 5 ve 6. günlerde ve 18. günde yumurtaların ışıklandırılması ile elde edilen sonuçlar ve kuluçka çıkım sonuçları tümü ile elde edildikten sonra ayrı ayrı yapılır. Civciv çıkmayan bir grup yumurta (Rastgele örnekleme ile kuluçka makinesinin değişik bölgelerinden alınan üç, beş kasaya ait çıkmamış tüm yumurtalar) kırılır ve dölsüz olanlar ile döllü olup ta ölen embriyoların hangi çağda ölmüş oldukları yüzde oran olarak tespit edilir.

KIRILAN YUMURTALARIN SINIFLANDIRILMASI Civciv çıkmayan yumurtalardan alınmış örneklerin kırılması ve ölmüş embriyoların hangi gelişme safhasında olduklarının bilinmesi sonuçların değerlendirmesinde ipuçları verecektir. Kırılan yumurtalar, aşağıda olduğu gibi gruplandırılmalı ve gruplardaki ölü embriyo / civciv sayıları yüzde olarak hesaplanmalıdır. 1. Göz oluşmamış: Dölsüz, beyaz benekli, kanlı halka gelişmiş (ilk 24 saat) 2. Siyah göz oluşmuş, embriyolar yumurta kabuğunu doldurmamış: Tüy çıkmamış (13 günden küçük), tüy çıkmış (13 ile 16 gün arası) 3. Embriyo, yumurta kabuğunu doldurmuş:

Sarı kese civcivin dışında (16-18 gün), sarı kesenin yarısı ve daha fazlası civcivin içinde (18-20 gün arası) 4. Civciv kabukta yapışık: Civciv kabuğu delememiş, kabuğu delmiş ve kurumuş veya kabuktan çıkmış fakat yapışık. Yukarıda anlatılan gözlem ve yumurta kırma işleminden sonra elde edilen bilgiler değerlendirilir ve kuluçka sonuçlarını kötü olarak etkileyen faktör ya da faktörlerin tahmini yapılmış olur.

KULUÇKADAN ÇIKIM SORUNLARININ MUHTEMEL NEDENLERİ Çıkımla ilgili sorunların kimi muhtemel nedenleri aşağıda kısa olarak özetlenmiştir.

Dölsüzlük: Damızlıkların yanlış çiftleştirilmeleri, erkeklerin yaşlanmış olması, sürüde erkek/dişi oranının yanlış olması, yumurtaların eski olması, damızlık yeminin kalitesiz olması, damızlıkların özellikle erkeklerin şişmanlamış olması, erkeklerde ayak hastalıkları, tüm sürüde enfeksiyöz bir hastalığın bulunması, yanlış yerleşim sıklığı, kümeste yanlış ışıklandırma gibi nedenler. Erken embriyonik ölümler: Yumurtaların toplama ve taşıma sırasında hırpalanmış olmaları, yanlış ilaçlama, damızlık yemlerinde vitamin eksikliği, damızlık sürüde hastalık, kuluçka geliştirme makinesinde yanlış sıcaklık, makinede çevirme ayarının yanlış olması, birinci kritik devrede yapılan gereksiz uygulamalar.

Geç embriyonik ölümler: Yanlış kuluçka makinesi sıcaklığı, yetersiz havalandırma ve oksijen yetersizliği, makine çevirmesinin yetersiz oluşu, damızlıkların beslenme yetersizliği, damızlıklarda hastalık, ikinci kritik devrede yapılan yanlış uygulamalar. Kabuğa yapışık ölümler: Makinede yanlış sıcaklık, nem oranının düşük olması, makinede ani ve kısa süreli sıcaklık artışları. Erken çıkım: Makinede Yüksek sıcaklık Geç çıkım: Makinede düşük sıcaklık, çok beklemiş yumurtalar, yaşlı damızlıklar.

Civcivlerin birlikte çıkmaması: Makinelerde sıcaklık dağılımının düzensiz oluşu, taze ve eski yumurtaların karıştırılmış casino pa natet olması, küçük ve büyük yumurtaların karıştırılmış olması, genç ve yaşlı damızlık yumurtalarının karışmış olması. Göbekleri şiş ve şekli bozuk civcivler: Makine sıcaklığı çok yüksek, rutubet düşük, kirli yumurtalar. Buruşuk, kısa, solgun, üzerinde kabuk parçası yapışık civcivler: Makine sıcaklığı çok yüksek, nem oranı düşük, çevirme yetersiz. İri, üzerlerine yumurta artıkları yapışmış, iki bacak arası ıslak ve kirli, göbek deliği kapanmamış civcivler: Makine sıcaklığı düşük, nem oranı yüksek.
7
Aktiviteler / Ynt: Evcil Sevgisi Muhabbet Hanesi
« Son İleti Gönderen: Erol DEMİRBAĞ 17 Eki 2019, 07:28:37 »
Günaydın arkadaşlar!
8
Aktiviteler / Ynt: Evcil Sevgisi Muhabbet Hanesi
« Son İleti Gönderen: Alper BOZKURT 16 Eki 2019, 20:53:17 »
Hayirli alsamlar Allahim saglik ve mutluluk versin.
9
Aktiviteler / Ynt: Evcil Sevgisi Muhabbet Hanesi
« Son İleti Gönderen: Erol DEMİRBAĞ 16 Eki 2019, 07:35:28 »
Günaydın arkadaşlar!
10
Aktiviteler / Ynt: Evcil Sevgisi Muhabbet Hanesi
« Son İleti Gönderen: Erol DEMİRBAĞ 15 Eki 2019, 07:27:37 »
Günaydın arkadaşlar!
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10