Gönderen Konu: tavuk bitleri  (Okunma sayısı 11929 defa)

Çevrimdışı Alper BOZKURT

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: hobi olarak hosuma giden ve bulabildigim her türden besliyorum.
tavuk bitleri
« : 12 Mar 2016, 21:49:40 »
Iyi aksamlar arkadaslar kümesim ahsaptan tavuk bitleri ile basim dertte özellikle kirmizi gece biti ile simdi bile var soguktanda etkilenmiyorlar cok degil su an zarar verecek düzeyde oldugunu düsünmüyorum sürekli ilaclama yapiyorum ama bas edemiyorum önerileriniz nedir.
Türk´ün yasadigi her yer memleketimdir.

Ynt: tavuk bitleri
« Yanıtla #1 : 12 Mar 2016, 22:51:39 »
Alper bey ben cok uzun zaman ahsap kumes ve su gece biti ile uğraştım çeşitli ilaçlar kullandım en sonunda çözdüm ama demissiniz ya suan cok yok zarar verecek sekilde degil diye inanın oyle yerlere saklaniyorlar
Anlatamam işte benin çözümüm
Ilk önce bir purmuz bulun eğer civi degilde vidalama yapti iseniz vidalari gevsetin özellikle ek yerlerinde çok olurlar purmuzle bitleri yakın cok bekletmeyin tahtayi karartıyor hizlica üstünden geçin sonra. Tavuklari dışarı çıkarın tanidiginiz bir petrol den mazot alın milyoncularladan bir adet. Boş sprey alin mazotu kumesin özellikle birlesim yerleri ve her yerine sıkın. Ben nice ilac sıktım bit hareket halinde ama mazot değer değmez 3 saniyede oluyorlar. Sonrada ben bolfo toz alıp folkuklara bol bol zemine iyice serpin sorun %90 ortadan kalkar. Gecmis olsun  :)

Çevrimdışı Alper BOZKURT

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: hobi olarak hosuma giden ve bulabildigim her türden besliyorum.
« Yanıtla #2 : 12 Mar 2016, 23:07:52 »
ilgin icin tesekkürler Ural kardesim pürmüzle arada yakiyorum ama mazotu denemedim deniyecem ama mazotu aksammi püskürteyim yoksa gündüz yapip havalandirayimmi,artik birde gece yakacam yakmak istemiyorum ama son care diye düsünüyorum.selamlar.

Çevrimdışı Hakan ÖZDEMİR

• ONURSAL
  • EvcilSever
  • Beslediğim Türler: L SUSSEX RIR
« Yanıtla #3 : 12 Mar 2016, 23:27:50 »
öncelikle bitin saklana bileceğiçok uygun ortam mevcut.ahşapların ek yerleri ve çatlakları.işinm çok zor yani.çok uzun zaman savaş verdim nerdeyse servete mal oldu bana ama başaramadım.onlar kazandı.
taki mazot u kullanıncaya kadar.yakmana bile gerek yok.
kümesin pisliklerini güzelce temizle ondansonra mazotla yıkar gibi özellikle tahtaların çatlak ve ek yerlerine iyi sık.bunun için 7 lt lik pompalardan al çok rahat olur.fısfısla yapamazsın kümesin büyük.follukların içine dikkat et.
hatta mazotun içine birazda sıvı zehir koyarsan sonuç çok daha iyi olur.sadece mazot yaparsan hayvana dokunmaz.zehirli yaparsan aktifliğine göre birkaç saat havalanması iyi olur.
kolaygelsin
Yiğidi  Öldür Hakkını Yeme

0 542 5151399

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

« Yanıtla #4 : 12 Mar 2016, 23:50:01 »
Hakan bey mazot tek olarak kullansak kanatlılara hiç zararı yok mu ?
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Hakan ÖZDEMİR

• ONURSAL
  • EvcilSever
« Yanıtla #5 : 12 Mar 2016, 23:53:00 »
Hakan bey mazot tek olarak kullansak kanatlılara hiç zararı yok mu ?

kesinlikle yok kardeşim.
yemlikleri ve suyu dışarı çıkarın.

0 542 5151399

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

« Yanıtla #6 : 13 Mar 2016, 00:02:37 »
Bende pek yok ama başlamasını da istemiyorum .
Önlem amaçlı atacağım, basayım geçeyim o zaman mazotu  :)
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Hakan ÖZDEMİR

• ONURSAL
  • EvcilSever
« Yanıtla #7 : 13 Mar 2016, 00:04:45 »
söylemeyi unuttum ;
birde odun külü oda tavuğun üzerindekileri temizlemesine yardımcı olur.tavuk külün içinde eşindikçe üzerinde 1 tane bile kalmıyor.

0 542 5151399

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

« Yanıtla #8 : 13 Mar 2016, 00:08:30 »
Abi bu sene sobadan çıkan külleri zaten çuvallara doldurdum saklıyorum  :)
Havalar düzelsin hepsini belirli yerlere dökerek banyo yapmalarını sağlayacağım.
Bu mazot benim köpeklere dokunur mu acaba ?

Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Hakan ÖZDEMİR

• ONURSAL
  • EvcilSever
« Yanıtla #9 : 13 Mar 2016, 01:32:14 »
Abi bu sene sobadan çıkan külleri zaten çuvallara doldurdum saklıyorum  :)
Havalar düzelsin hepsini belirli yerlere dökerek banyo yapmalarını sağlayacağım.
Bu mazot benim köpeklere dokunur mu acaba ?

benim kümeslerin içinde kül havuzları var,külleri onun içine döküyorum hem etrafa dağılmamış oluyor (1m*2m gibi) hemde fazla kül kullanmamış oluyorum.

mazot köpeklere dokunmasada kurumıyacağından hayvan hep ıslak kalacaktır üşüyecektir tahminim.zararı olurmu bilmiyorum ama pireyede etki yaptığını söyliyebilirim.köpeğin üzerine toz kullanıyorum

0 542 5151399

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

« Yanıtla #10 : 13 Mar 2016, 04:36:47 »
Yok bende zaten köpeklerime uygulamayacağım .
Onlara ense damlası kullanıyorum.
Kümeslerimin çevresinde 6 tane rottweiler var.
Kümesleri ilaçlayınca mazot onlara dokanırmı acaba diye merak ettim.
Çünkü aynı anda hepsini başka yere götürmem mümkün değil.  :)
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Alper BOZKURT

• EvcilSever
« Yanıtla #11 : 13 Mar 2016, 09:45:57 »
evin bir haberi olursa kümeste bit oldugundan eve girisim yasaklanir.tavuklari yok etmemi istiyorlar cok zaman harcadim icin tavuklarima.

« Yanıtla #12 : 13 Mar 2016, 12:47:07 »
    Alper Bey,arkadaşlar zaten gerekli şeyleri yazmışlar ama benim önerim farklı olacak.Bence kümes içindeki bütün ahşap materyalleri kümesle birlikte yakın ve onun yerine bitlerin ve diğer haşerelerin rahatça gizlenemeyeceği plastik veya benzeri maddelerden bir kümes yapın inanın daha az masraflı olur ve rahat edersiniz.Şimdiden Allah size kolaylık versin...
''Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar''  Konfüçyus

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

« Yanıtla #13 : 13 Mar 2016, 21:22:23 »
evin bir haberi olursa kümeste bit oldugundan eve girisim yasaklanir.tavuklari yok etmemi istiyorlar cok zaman harcadim icin tavuklarima.

Alper bey bendede hem tavuklar hemde köpekler var.
Malum bizimkilerde aynı sorunlardan şikayetçi zamanım onlarla geçiyor .
Fakat insanın boş zamanı mutlaka oluyor gün içinde.
Boş boş oturup tv izleneceğine, kahvede okey onayacağıma, nette sürf yapacağıma hayvanlarımın başındayım.
Aslında farklı bir şeyle uğraşmayıp tavuklarla ilgilenmenize sevinmeli bile lazım bence  :)
Bitleri kimseye söylemeye gerek yok, bende söylemiyorum.
Gelmesin diye önlemler alıyorum deyin benim gibi  :)  Allah kolaylık versin.
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Yakup Turgut

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Lohman Brown, Köy tavuğu, Astrolorp
Ynt: Tavuk Bitleri
« Yanıtla #14 : 30 May 2017, 21:39:58 »
Abiler bu mazot sadece biti mi öldürür yoksa dezenfekte olarakta kullanılabilir mi?

Çevrimdışı Yemliha KORKMAZ

« Yanıtla #15 : 21 Haz 2017, 12:46:55 »
Sonuç nedir ?

Çevrimdışı Emrullah TEMEL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: New hampshire-L.Sussex -Kanarya- Keçi
« Yanıtla #16 : 22 Haz 2017, 10:50:26 »

Abiler bu mazot sadece biti mi öldürür yoksa dezenfekte olarakta kullanılabilir mi?

Mazot petrol türevi dolayısı ile dezenfektan olarak değil sadece bit öldürücü olarak kullanılır .  Bitler öldü mü ?
Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .

Çevrimdışı Yakup Turgut

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #17 : 23 Haz 2017, 00:49:00 »
Ben bit için bi kere ekteki ilacı kullanmıştım. 1 tane bile bit kalmadı. İnternette yorumları var bakabilirsiniz. Fiyatı çok pahalı değil aktardan almıştım ben.

Çevrimdışı Faruk ALGÜL

« Yanıtla #18 : 23 Haz 2017, 08:08:53 »
Ben bit için bi kere ekteki ilacı kullanmıştım. 1 tane bile bit kalmadı. İnternette yorumları var bakabilirsiniz. Fiyatı çok pahalı değil aktardan almıştım ben.

Bahsettiğin üründen bende dün aldım. Hafta sonu ilaçlama yapacağım. Fiyatı 10-15 TL arası değişiyor.
Aman efendim, aman! Galiba Âhir Zaman!

Çevrimdışı Fevzi ÜNAL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: wheaten Ameraucana-gugullu-Australorp-tavus kuşu
« Yanıtla #19 : 23 Haz 2017, 16:48:31 »

Bunu nereden temin ettiniz. Veterinerlerde bulunuyormu acaba.
bbbb
Mevlanaya sormuşlar:o kadar okursun,o kadar yazarsın neyi bilirsin?Mevlana şu cevabı verir....; Haddimi bilirim...

Çevrimdışı Yakup Turgut

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #20 : 24 Haz 2017, 03:45:44 »
Bunu nereden temin ettiniz. Veterinerlerde bulunuyormu acaba.
bbbb

Ben çerçiden almıştım. Bildiğim kadarıyla haşere ilacı bu. Yani camsile doldurup evi de ilaçlıyabiliyorsun. Şurdaki yorumlara bakabilirsiniz kullanım şeklini de yazmışlar.  http://www.hepsiburada.com/k-othrine-sc-50-pm-zybiyotek005
« Son Düzenleme: 24 Haz 2017, 03:49:46 Gönderen: Yakup Turgut »

« Yanıtla #21 : 26 Haz 2017, 01:16:22 »
    Bu ilacı ben de kullanmıştım ama evdeki haşerelere karşı.Dikkat edin çok etkilidir ve etkisi bir kaç ay devam ediyor bildiğim kadarıyla.Bana da ziraat mühendisi olan kuzenim önermişti.eğer tavuk bitlerine de bu kadar etki ediyorsa ben de kullanayım ancak ben tavukların üstünde değil de yerlerde ve folluklarda iğne ucu büyüklüğünde zar zor fark edilen bitler gördüm bunları da öldürür mü acaba?
''Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar''  Konfüçyus

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

« Yanıtla #22 : 26 Haz 2017, 09:34:04 »
Ben mazottan memnunum arkadaşlar.
Tek sorunum mazot aldığım pompayı çabuk bozuyor  :D
Bol bol mazot basın hiç bir sıkıntısını görmedim.
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Mete KUCUKDUGENCİ

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: La BRESSE
« Yanıtla #23 : 26 Haz 2017, 12:35:46 »
bu ilacı geçen gün aldım arkadaşlar.

çok şükür kümesimde sinek ve birkaç örümcek dışında rahatsız edici bişey yok
ama sineklere etkisini pek göremedim.

ben sineğe değdiği gibi öldüren bir ilaç istiyorum. shelltox gibi etkili bişey ama henüz bulmadım.. çok kızarsam 10 kutu shelltox alıp saldırıcam sineklere..

biliyorum kalıcı değil.. ama en azından pskoljik rahatlama yapabilir bende..

yada sinektir olabilir değil kabullenicem savaşı kazanamazsam..

:-\

''O ki yarattığı herşeyi güzel yaratmıştır.'' 
(Secde,7)

Çevrimdışı Yakup Turgut

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #24 : 26 Haz 2017, 18:19:56 »
    Bu ilacı ben de kullanmıştım ama evdeki haşerelere karşı.Dikkat edin çok etkilidir ve etkisi bir kaç ay devam ediyor bildiğim kadarıyla.Bana da ziraat mühendisi olan kuzenim önermişti.eğer tavuk bitlerine de bu kadar etki ediyorsa ben de kullanayım ancak ben tavukların üstünde değil de yerlerde ve folluklarda iğne ucu büyüklüğünde zar zor fark edilen bitler gördüm bunları da öldürür mü acaba?

Bana komşum önermişti kendisi birçok ilacı denediğini ama bundan başkasından fayda görmediğini söylemişti.  Hatta kendisi geldi ilaçladı. Bit çok fazla olduğu için sprey kullanmadık legende tek tek yikadik tavuklari. Kalan suyu da kümese ve bit olabilecek heryere döktük.  Tabi su ve yem kaplarini kaldırdık.  Hayvanları bir kaç gün yağmurdan korumak gerekiyor ilaçlama yaptıktan sonra..

Çevrimdışı Levent YILMAZ

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Leghorn ve Köy Tavuğu
« Yanıtla #25 : 28 Haz 2017, 14:27:52 »
Ben artık bitten hiç korkmuyorum, bu ilaç kesin çözüm,bir tane bile bit kalmıyor,yalnız çok zehirli olduğu için çok dikkatli kullanmalısınız,çocukları uzak tutun,kanatlıları kümesten bir süre uzak tutup,ağzınıza maske takıp elinize eldiven giyip kümese serpiştiriyorsunuz, hava alan yerleri kapalı tutuyorsunuz, imkanınız varsa bir gün kapalı hava almayacak şekilde kalsın,sonra havalandırın temizleyin ve tavukları kümese alın,yalnız civcivler aşırı etkileniyor,ben bu yüzden üç dört tane civciv kaybettim,mümkünse civcivlerin olduğu yere yapmayın.

İlaç bu ; 

Ziraatçilerde bulursunuz.

Çevrimdışı Faruk ALGÜL

« Yanıtla #26 : 29 Haz 2017, 07:59:47 »
Tavukların üzerindeki bitler için ne kullanıyorsunuz?
Aman efendim, aman! Galiba Âhir Zaman!

Çevrimdışı Levent YILMAZ

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: Leghorn ve Köy Tavuğu
« Yanıtla #27 : 29 Haz 2017, 12:42:46 »
Ben tavukların üzerine bit ilacı olarak arada bir biyodüst uyguluyorum,kanat içlerine,kuyruğa ve boyun kısmına

Çevrimdışı Yaşar KARATAŞ

« Yanıtla #28 : 29 Haz 2017, 22:35:02 »
merhaba arkadaşlar bende bitlerden çok çektim son olarak kümesi mazotla yıkadım
sonra pürmüzle yaktım
yetmedi üstüne badana yaptım sonra tabanı kireçledim
en son olarakta bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yangın söndürme cihazlarında kullanılan tozdan aldım komple kapalı ve acık alana serptim
eşelendikleri alana bolca bu tozdan serptim şu an bit problemi çözülmüş gibi görünüyor ama hangi yöntem işe yaradı bundan emin değilim
Hayat herşeyiyle güzeldir

Çevrimdışı Emrullah TEMEL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: New hampshire-L.Sussex -Kanarya- Keçi
« Yanıtla #29 : 03 Tem 2017, 12:56:08 »

merhaba arkadaşlar bende bitlerden çok çektim son olarak kümesi mazotla yıkadım
sonra pürmüzle yaktım
yetmedi üstüne badana yaptım sonra tabanı kireçledim
en son olarakta bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yangın söndürme cihazlarında kullanılan tozdan aldım komple kapalı ve acık alana serptim
eşelendikleri alana bolca bu tozdan serptim şu an bit problemi çözülmüş gibi görünüyor ama hangi yöntem işe yaradı bundan emin değilim

Yangın söndürme tozu mu ilk defa duydum  :) çok ilginç keşke tek başına onu kullansaydın @Yaşar KARATAŞ o zaman etkili oluğ olmadığını anlardık . Bu ara benim hayvanlarda da var biyodüst kullandım tavuklarda azaldığını gördüm ama kümeste olunca yeterli neticeyi alamadım .

Aslında bu işlerin kesin çözümü kümeste ne kadar az tahta nevi şeyler kullanırsan kafan o kadar rahat olur onu bilir onu söylerim ..
Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .

Çevrimdışı Mete KUCUKDUGENCİ

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: La BRESSE
« Yanıtla #30 : 04 Tem 2017, 22:34:16 »
bence kümesteki biti pireyi temizlemek için en kesin çözüm

tavukları dışarı çıkarıp kümesi güzelce mazotlamak,  sonra bir kibrit yakmak.. :)))

şaka bir yana tahta kullanmamak gerekiyor..   koruyucu hekimlik önemli..
''O ki yarattığı herşeyi güzel yaratmıştır.'' 
(Secde,7)

Çevrimdışı Barbaros Çolak

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Tavuk
« Yanıtla #31 : 20 Haz 2020, 12:12:20 »
Kümes ahşap olmak zorunda mı? Bir yetiştirici de gördüm. Adam , boş bir konteyner i kümese çevirmiş.