Gönderen Konu: Canlı hayvan taşıma hakkında bilgi  (Okunma sayısı 2160 defa)

Çevrimdışı İsa DİNÇER

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
  • Beslediğim Türler: Hint
Canlı hayvan taşıma hakkında bilgi
« : 22 Nis 2017, 15:58:38 »
Arkadaşlar şehirlerarası otobüsler ile canlı hayvan taşıması hakkında kesin bilgisi olan var mı?
« Son Düzenleme: 27 Nis 2017, 07:29:03 Gönderen: Aydın ÜNAL »

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

Ynt: Sevkiyat
« Yanıtla #1 : 24 Nis 2017, 00:30:55 »
Hayvan taşımacılığı aslında yasak değil, fakat firmalar sorumluluğa girmek istemiyor.
Çünkü 5o - 55 kişilik bir otobüste hayvan sevmeyen birisi mutlaka oluyor ve huzuru kaçırıyor.
Bazı insanlara hayvan görmek, onunla aynı araçta yolculuk yapmak bile batıyor açıkçası.
Hayvanseverler de, hayvanlarını düşünerek durumu abarttıkları için firmalar kesinlikle almak istemiyorlar.
Fakat her otogarda mutlaka bu işlerle ilgilenen birileri vardır.
Mutlaka otogarda araştırma yapın bu kişileri bulacaksınız.
Tek sorun onların istediği fiyata gönderebilecek olmanız ...
Birde bazı şoförler ılımlı oldukları için yavaşça yanaşıp hayvanı ve gitçeği yeri söyleyip belli bir fiyata taşıyabilir.
Bunlar dışında horoz kargo vb.gibi firmalar taşımacılık yapıyorlar.
Ben hiç göndermedim ama trenlerle gönderen arkadaşlarda mevcut.

Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı İsa DİNÇER

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #2 : 24 Nis 2017, 09:06:26 »
Murat bey, teşekkür ederim.  Tam zamanını hatırlayamıyorum bir kaç yıl önce  Malatya'dan İzmir'e güvercin gönderecektim, otobüs firmaları almadı. Yasak olduğunu, yakalanınca 15 bin lira para cezası olduğunu söylemişlerdi. Bu ne kadar doğru yanlış bilemiyorum.  İlginize teşekkürler.

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

« Yanıtla #3 : 26 Nis 2017, 00:40:51 »
Bizim ülkemizde ki sorun görevlilerinde kanunları bilmiyor olmasından kaynaklanıyor maalesef.
Polis ve zabıta uyduruk maddelerle insanlara cezalar kesiyorlar.
Mahkemeye gitmeyen kişiler olduğumuz için ödeyip geçiyoruz.
Aslında yazılan cezaların çoğu yasal değil fakat hakkımızı aramıyoruz.
Evde 4 tane köpek besliyorum gelsin yazsın bakalım zabıta cezada göreyim.
Yok böyle bir sistem, biri şikayet etti diye kimse kimseye ceza kesemez.
Şikayetçi varsa mahkemeye şikayetini bildirir, zabıta ve polis karar mekanizması değildir. 
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Samet KORKMAZ

• EvcilSever
« Yanıtla #4 : 26 Nis 2017, 02:46:25 »
İsa bey aslında yasak değil. Sorun şu ki hayvan nakillerinde uyulması gereken asgari şartlar tarım gıda ve hayvancılık bakanlığınca yönetmelikle belirlenmiştir. Firmalar bu asgari koşulları sağlayamadıklarından dolayı taşımaktan imtina ediyorlar.
Şimdi ortada bir mağduriyet var hayvanlarınızı nakledemiyorsunuz sorumlusu kim ? Buradan sonrası tamamen benim şahsi fikrimdir katılan olur katılmayan olur. Yönetmeliği çıkaran bakanlık mı ? Bence hayır. Malumunuz hayvanların taşınırken eziyet görmesini kötü şartlarda taşınmasını hiç birimiz istemeyiz hele ki bu sitenin üyeleri hiç istemez.
Polis veya zabıta mı? Bence hayır. Çok basit olarak polisin görevi zaten kanun ve nizamlara uyulması husunda yine kanun ve nizamlar çerçevesinde konunun gereğini yapmaktır.
Biz miyiz? Tabiki de hayır eminim birçok forum arkadaşım hayvan refahını gözetecek şekilde yapılacak ve kolay ulaşılabilecek nakil hizmetinin makul çerçevede ücretini seve seve karşılayacaktır.
Geriye kim kalıyor tabiki nakliye hizmeti sunan ticari işletmeler. Ben  Edirneden Karsa 3 tane tavuğu acaba nasıl gönderirim diye düşünüyorsam acaba hayvanlarım uygun şartlarda taşınır mı telef olur mu (birde bu mesuliyet kabul edilmeme olayı var orası ayrıca tartışılır ) diye düşünüyorsam demek ki bu sektörde faaliyet gösterenler müşterilerine yeteri kadar hizmet sunamıyorlar. Daha doğrusu karlılık hizmet dengesini karlılık kaygısıyla tam olarak kuramıyorlar.
Çünkü Bir ayçiçeğinin güneşe bakışı gibi Sevmeli insan memleketini. Bir tohumun ormana, bir derenin denize koşması gibi Sevmeli insan memleketini. Memleket demek ne demek? Memleket demek Sen demek Ben demek Biz demek.

Çevrimdışı Samet KORKMAZ

• EvcilSever
« Yanıtla #5 : 26 Nis 2017, 03:11:53 »
Bizim ülkemizde ki sorun görevlilerinde kanunları bilmiyor olmasından kaynaklanıyor maalesef.
Şikayetçi varsa mahkemeye şikayetini bildirir, zabıta ve polis karar mekanizması değildir. 

Murat abi kusura bakma bana cevap hakkı doğdu şimdi :D
Evde 4 tane köpek besliyorsun diye kimse sana ceza kesemez. Herkes istediğini yapmakta özgürdür. Lakin kişinin özgürlüğü başka kişilerin özgürlük sınırına kadardır. Muhtemelen bahsettiğin ceza kabahatler kanununa göre kesilen cezadır (gürültü vs.) Kabahat karşılığı olan yaptırımların türü süresi ve miktarı ancak kanunla belirlenebilir. Yani polis veya zabıta uyduruk maddelerle ceza kesmiyor teessüf ederim abi :D ayrıca idarenin her türlü eylem ve işlemine karşı yargı yolu açıktır. Sıkıntı şurada hayvan sevgisinden bi haber bir köpeğin havlamasına bile müsamaha gösteremeyecek kadar insani meziyetlerini kaybetmiş komşulardan Allah'a sığınırım :)
Çünkü Bir ayçiçeğinin güneşe bakışı gibi Sevmeli insan memleketini. Bir tohumun ormana, bir derenin denize koşması gibi Sevmeli insan memleketini. Memleket demek ne demek? Memleket demek Sen demek Ben demek Biz demek.

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

« Yanıtla #6 : 26 Nis 2017, 04:27:03 »
Madem konu buraya geldi onu da açıklayayım kardeşim  :D
Seninde dediğin gibi kabahatlar kanununa göre ceza kesilmek isteniyor.
Fakat köpek sesi yada gürültüsü ispatlanabilir bir durumdur.
Bu gürültüyü ispatlayabilirsen ceza kesebilirsin.
Adam beni sevmiyor, köpeğim var diye beni şikayet etmiş ,zabıta geliyor yapıştırıyor cezayı.
Yok öyle bir dünya...
Köpek havlıyor mu ? Havlamıyor mu ? Zabıta bunu nasıl tespit etmişte ceza yazıyor.
Bu şekilde ceza yazan zabıta olursa direk kendisini bana 2.sınıf vatandaş muamelesi yapmaktan mahkemeye veririm.
Köpek besliyorum diye bana kimse 2.sınıf vatandaş muamelesi yapamaz.
Şikayetçi kişi gidecek beni mahkemeye şikayet edecek.
Mahkeme evime gözlemci gönderecek. Ve şikayet eden kişinin evine mühürlü dinleme cihazı koyacak.
Bir ay dinleme yapan bu cihaz mahkemede açılıp semtteki gürültü düzeyini geçiyorsa bana cezai işlem uygulayacak.
Yoksa adamın birinin sözde lafıyla uygulanacak bir cezai işlem kabul edilemez.
Artık ülkemizde hayvan hakları var ve onların yaşam alanlarına da tecavüz edilemiyor.
Yargıtayın bu konuda çok emsal davaları var.
Nasıl ki insanlar konuşuyorsa ; Köpekte doğası gereği havlar.
Köpeklerim, secereli ve mikrochilidir. Bulunduğum belediyeye kayıtlıdır, belediye madalyonları vardır.
Bugüne kadar belediyeye ve polis karakoluna çok şikayet edildim.
Bu yukarıda anlattıklarımı sakin bir şekilde görevlilere de anlatınca zaten hak veriyorlar.
Fakat dediğim gibi ilginç bir şekilde davranan olursa da sonuna kadar hakkımı ararım.
Şunu da belirteyim, evimde yasaklı ırk köpek beslemiyorum, onlara yapılan muamele apayrıdır.
Aslında tavuk konusunda da yasalarda hobi amaçlı bir kaç taneye izin veriliyor ama pek üstüne düşmedim açıkçası.
Bu konuda kimsenin bilmediği bir konu ve tavuk çiftlik hayvanı geçtiği için cezayı yapıştırıyorlar.
Aslında hobi amaçlı olduğu belirtilirse bir kaç taneye izin veriliyor olması lazım.
Tavuk, kuzu, inek vb..çiftlik hayvanı , kuş, kedi köpek pet hayvanıdır şehirde beslenebilir. 
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Samet KORKMAZ

• EvcilSever
« Yanıtla #7 : 26 Nis 2017, 06:47:58 »
Madem konu buraya geldi onu da açıklayayım kardeşim  :D
Seninde dediğin gibi kabahatlar kanununa göre ceza kesilmek isteniyor.
Fakat köpek sesi yada gürültüsü ispatlanabilir bir durumdur.
Bu gürültüyü ispatlayabilirsen ceza kesebilirsin.
Adam beni sevmiyor, köpeğim var diye beni şikayet etmiş ,zabıta geliyor yapıştırıyor cezayı.
Yok öyle bir dünya...
Köpek havlıyor mu ? Havlamıyor mu ? Zabıta bunu nasıl tespit etmişte ceza yazıyor.
Bu şekilde ceza yazan zabıta olursa direk kendisini bana 2.sınıf vatandaş muamelesi yapmaktan mahkemeye veririm.
Köpek besliyorum diye bana kimse 2.sınıf vatandaş muamelesi yapamaz.
Şikayetçi kişi gidecek beni mahkemeye şikayet edecek.
Mahkeme evime gözlemci gönderecek. Ve şikayet eden kişinin evine mühürlü dinleme cihazı koyacak.
Bir ay dinleme yapan bu cihaz mahkemede açılıp semtteki gürültü düzeyini geçiyorsa bana cezai işlem uygulayacak.
Yoksa adamın birinin sözde lafıyla uygulanacak bir cezai işlem kabul edilemez.
Artık ülkemizde hayvan hakları var ve onların yaşam alanlarına da tecavüz edilemiyor.
Yargıtayın bu konuda çok emsal davaları var.
Nasıl ki insanlar konuşuyorsa ; Köpekte doğası gereği havlar.
Köpeklerim, secereli ve mikrochilidir. Bulunduğum belediyeye kayıtlıdır, belediye madalyonları vardır.
Bugüne kadar belediyeye ve polis karakoluna çok şikayet edildim.
Bu yukarıda anlattıklarımı sakin bir şekilde görevlilere de anlatınca zaten hak veriyorlar.
Fakat dediğim gibi ilginç bir şekilde davranan olursa da sonuna kadar hakkımı ararım.
Şunu da belirteyim, evimde yasaklı ırk köpek beslemiyorum, onlara yapılan muamele apayrıdır.
Aslında tavuk konusunda da yasalarda hobi amaçlı bir kaç taneye izin veriliyor ama pek üstüne düşmedim açıkçası.
Bu konuda kimsenin bilmediği bir konu ve tavuk çiftlik hayvanı geçtiği için cezayı yapıştırıyorlar.
Aslında hobi amaçlı olduğu belirtilirse bir kaç taneye izin veriliyor olması lazım.
Tavuk, kuzu, inek vb..çiftlik hayvanı , kuş, kedi köpek pet hayvanıdır şehirde beslenebilir. 

Abi açıklayınca tam olarak neden dert yandığını şimdi anladım :)
Uyduruk maddeler deyince ben gürültünün vuku bulduğunu varsayarak idari para cezasının hukuki dayanağını açıklamaya çalıştım. Bu konuda ekseriyetle sıkıntı yaşıyorsan ve kabahat vuku bulmadığı halde idari cezaya maruz kalıyorsan akşam müsait bi vakitte ben seni arayayım yardımcı olayım :)

Çevrimdışı İsa DİNÇER

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
« Yanıtla #8 : 26 Nis 2017, 07:35:46 »
Murta bey, Samet bey ; verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

« Yanıtla #9 : 26 Nis 2017, 23:23:51 »
@Samet KORKMAZ teşekkür ederim bende seni anladım  :D
Her hangi bir ceza yemedim bugüne kadar, mahalle artık kabullendi beni .
Birkaç kere polis ve zabıta gönderdiler baktılar bir iş çıkmıyor bıraktılar peşini.
Birde mahalleye çıkıp bir kere bağırdım "heyt ulen kim beni şikayet eden" diye  :D
O gün bugündür şikayet yok...
Teşekkürler,selamlar...

Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı Samet KORKMAZ

• EvcilSever
« Yanıtla #10 : 27 Nis 2017, 01:24:06 »
@Samet KORKMAZ teşekkür ederim bende seni anladım  :D
Her hangi bir ceza yemedim bugüne kadar, mahalle artık kabullendi beni .
Birkaç kere polis ve zabıta gönderdiler baktılar bir iş çıkmıyor bıraktılar peşini.
Birde mahalleye çıkıp bir kere bağırdım "heyt ulen kim beni şikayet eden" diye  :D
O gün bugündür şikayet yok...
Teşekkürler,selamlar...

eyvallah abi saygılar selamlar :)

Çevrimdışı Emrullah TEMEL

• EvcilSever
  • Beslediğim Türler: New hampshire-L.Sussex -Kanarya- Keçi
« Yanıtla #11 : 27 Nis 2017, 17:37:01 »

bu yorumlar ve ifadeler çok hak verdiğim gibi aynen katılıyorum .Ağzına sağlık
Zor diyorsun , Zor olacak ki İmtihan Olsun .

erdinç urut

• Ziyaretçi
Ynt: Canlı hayvan taşıma hakkında bilgi
« Yanıtla #12 : 27 Nis 2017, 18:08:08 »
yalnız yaşayan 45 yaşında benim yan komşum vardı, adamda   5 tane  PİTBULL vardı, yılda iki kez yavru alıp ticaretni yapıyordu adamın hakkında başka bir konuda iihbar da bulunulmuş,sivil ekip geldi,adam evde yok arama izinleri var bahçeye giremediler,sonra adam geldi,köpekleri bağladı,onlarda aramalarını yaptı gitti. bizde köpekler gidiyor diye sevindik ama hiç bir şey yapmadılar,bahçede dışkı kokusundan oturamazdık,koro halinde 7/24 havlıyorlardı.bu sıkıntıyı 6 yıl çektim,sonra evi satıp gitti.
« Son Düzenleme: 27 Nis 2017, 18:12:40 Gönderen: erdinç urut »

erdinç urut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 27 Nis 2017, 18:16:28 »
kümes hayvanları, müstakil evlerde  hobi amaçlı MAX 15 adet'i geçmeyecek.

Çevrimdışı Murat GÜLCEK

« Yanıtla #14 : 27 Nis 2017, 23:40:06 »
Abi Pitbull yasaklı ırk, kısır değilse beslenemez, üretilemez ,satılamaz.
Dediğim gibi gelen görevli kanunları bilmeyen ,köpekten anlamayan biriymiş.
Şuan köpek başına 5200 lira cezası var, bazen haberlerede konu oluyor.
Devletin Bimer diye bir şikayet hattı var, yasaklı ırkları oraya şikayet edersen anında el koyuyorlar.
Fakat ben köpeklere acıdığım için şikayette bulunmuyorum.
Köpekleri döğüştüren birine denk gelirsem direk ihbar ederim.
Smyrna Rottweiler Kennel

Çevrimdışı erentcolak

• EvcilSever
  • evcilsevgisi.com
    • Kanatlı Hayvanlar
  • Beslediğim Türler: Australorp Tavuk, Wyandotte Tavuk, Sussex Tavuk, Light Brahma Tavuk, Sülün, Tavus kuşu
« Yanıtla #15 : 02 May 2019, 14:43:33 »
Neyse ki evcil hayvanlarımızı artık otobüs ile taşıtmak zorunda kalmayacağız. Pet taksi hizmeti veren firmalar yalnızca evcil hayvanları değil kümes hayvanlarını da bir noktadan bir noktaya taşıyarak, otobüslerde muavin vs. uğraşmamaya yardımcı oluyor. O nedenle bu tarz bir arayış içerisinde olan arkadaşların hayvan kargosu hizmeti veren bir firma ile anlaşması daha doğru bir tercih olur.